Spoločnosti Ford a McDonald’s, teda svetoví giganti v oblastiach, v ktorých pôsobia, nadviazali veľmi zaujímavú spoluprácu. Časť kávového odpadu, ktorý sieť rýchleho občerstvenia vyprodukuje, bude opätovne využitý pri výrobe automobilových súčiastok. Pôjde konkrétne o obaly kávového zrna, ktoré sa samovoľne uvoľnia pri pražení.
Čoraz viac veľkých globálnych spoločností sa uberá ekologickou, respektíve udržateľnou cestou a je potešiteľné, že aj odpad z kávy si nachádza svoje uplatnenie. Obaly kávových zŕn, či strieborné blany, sú pritom vyhadzované a dlhodobo neboli vôbec využívané, no Ford z nich bude vyrábať napríklad vnútorné obloženie svetlometov, ale aj časti interiéru a komponenty motorového priestoru.
Udržateľnosť je prioritou Fordu už dve dekády
Prvé rozhovory týkajúce sa tejto spolupráce vraj prebehli už pred dvoma rokmi, keď si ľudia z Fordu všimli záujem a odhodlanosť siete McDonald’s inovovať, myslieť s ohľadom na budúcnosť a konať udržateľne.
„Pre Ford je to priorita už vyše dvadsať rokov,“ povedala technická odborníčka amerického výrobcu automobilov Debbie Mielewski, ktorá sa zaoberá udržateľnosťou a skúma možnosti využívania nových materiálov. „Je fajn, ak vedia rôzne oblasti priemyslu spolupracovať a vymeniť si materiály, ktoré by inak ostali vo forme vedľajšieho produktu, prípadne odpadu.“
Tony kávového odpadu vychádzajú navnivoč…
Ročne sa na celom svete vyprodukujú milióny kilogramov prebytočného kávového odpadu, z ktorého sa však dá vyrobiť trvanlivý a odolný materiál. „Tradičné materiály sú síce skvelé, ale nie je nemožné nahradiť ich niečím lepším, čo má vyšší výkon, je lepšie pre Zem ako takú a navyše je aj udržateľné.“
Obe spoločnosti sa verejne prihlásili k záujmu podnikať kroky smerom k udržateľnosti, ekológia im nie je ľahostajná. Ford okrem toho využíva napríklad recyklované či obnoviteľné plasty a do výroby zapája čoraz viac udržateľných materiálov.
„Jednorazové plasty z našich operačných činností do roku 2030 celkom vyradíme,“ hlási Ford. Nuž a McDonald’s sa pridáva s plánom, že do roku 2025 chce mať všetky svoje obaly z obnoviteľných, prípadne recyklovateľných surovín.
Ako Ford upravuje kávový odpad?
Doplňme, že obaly kávových zŕn sú za prítomnosti malého množstva kyslíka zahrievané, aby boli následne premiešané s kúskami plastov a inými prídavnými látkami.
Takto sa z nich vyrobí niečo na štýl malých piluliek, ktoré sa potom dajú formovať do rôznych tvarov. Pri následnom procese lisovania je podľa Fordu potrebné využiť o 25 percent energie menej, ako pri klasickom type materiálu, nuž a takto vyrobené komponenty sú navyše o 20 percent ľahšie.
Pekná snaha, čo poviete?