Po vypestovaní plodov je prvou fázou kávového reťazca ich zber. Kávové čerešne sa v niektorých regiónoch naďalej zbierajú ručne, čo však už v súčasnej dobe nie je efektívny spôsob. Zber je tým pádom pomalší a v konečnom dôsledku aj drahší.
Chudobné regióny, ktoré si nemôžu dovoliť obstaranie strojov, pokračujú aj týmto štýlom, avšak v Brazílii, Vietname a viacerých ďalších veľkopestovateľských krajinách už ľudské ruky nahradili šikovné mechanizmy. Pred časom sme už písali o tom, akými parádnymi strojmi si pomáhajú napríklad v spomínanej Brazílii.
Táto metóda však so sebou prináša aj jeden problém: do jedného „vreca“ sa dostanú tak dozreté plody, ako aj prezreté, prípadne ešte úplne nedozreté. Ale čo s tým? Je ich toľko, že by to bola robota pre stovky Popolušiek.
Existuje však celkom jednoduchý postup: v prvom kroku sa všetky kávové čerešne nasypú do vody. Tie, ktoré sú už prezreté, prípadne ešte nie sú dostatočne dozreté, ostanú plávať na hladine a dajú sa ľahko pozbierať. Dozreté kávové čerešne a rovnako aj úplne zelené sa však správajú inak a klesnú na dno.
Po absolvovaní tohto kroku prídu na rad špeciálne stroje, ktoré dokážu kávové čerešne veľmi šikovným spôsobom rozdeliť. Disponujú modernými senzormi, ktoré dokážu jednotlivé čerešne vo vysokej rýchlosti poslať tam, kam patria. A s veľmi vysokou úspešnosťou.
Viac vám napovedia priložené videá.