Mexičania majú problémy, klimatické zmeny likvidujú pestovateľov
Globálne otepľovanie a celková zmena klímy sú hmatateľnou realitou. Niekde sa tieto fenomény prejavujú viac, inde menej, avšak pestovatelia kávy vôbec nie sú šťastní. Táto plodina potrebuje veľmi špecifické podmienky a súčasná situácia jej nepraje. Napríklad takí mexickí pestovatelia majú hlavy v smútku.
„Ukáže sa a o pätnásť dní neskôr je rastlina mŕtva,“ povedal v rozhovore pre Univision pestovateľ Paulino Morales López ukazujúc na hrdzu, ktorá sa objavuje na listoch. Podľa odborníkov je to dôsledok zmeny klímy a nepredpovedateľnosti počasia. Káva by potrebovala veľmi presne nastavenú kombináciu dažďa, správnej teploty, ale aj období sucha a ideálnej nadmorskej výšky. Keď je však príliš teplo a často prší, hrdza sa množí.
Hrozby zvané „roya“ a „la broca“
Mexičania túto chorobu označujú ako „roya“. Podľa dostupných informácií ich už pripravila o viac ako miliardu dolárov a obrovské množstvo ľudí prišlo o prácu. Ešte v roku 2010 dokázala krajina vyprodukovať 4,5 milióna 60-kilogramových vriec s kávou, avšak v minulom roku to boli už len dva milióny.
Hrdza sa začala výraznejšie prejavovať okolo roku 2013 a od tohto okamihu to v Mexiku ide výrazne dolu vodou. Na rastlinách sa objavia žltohnedé fľaky a je hotovo. Kávové čerešne sú po jej zásahu zošúverené a sivé. Nepríjemné je aj to, že stredoamerická krajina sa dlho borila s iným problémom, malým chrobáčikom „la broca“, ktorému sa takisto darí pri vyšších teplotách. Keď k tomu prišla „roya“, bolo zle.
S kávou to má ísť dolu vodou…
Mexiko je najväčším svetovým exportérom organickej kávy, pričom takmer všetka pochádza z južných regiónov. V štáte Chiapas je na kávovom priemysle závislých milión ľudí, teda približne 30 percent tamojšej populácie. V celom Mexiku ide až o päť miliónov ľudí, z ktorých väčšina pracuje na malých rodinných farmách. Krajina má okolo 500 000 malých producentov kávy.
Počasie spôsobuje problémy aj mnohým farmám v Brazílii či Vietname, teda v krajinách, ktoré patria medzi najdôležitejších producentov kávy. Hovorí sa o tom, že klimatické zmeny sa do roku 2050 postarajú o zmenšenie oblasti ideálnej pre pestovanie kávy na polovicu. Nuž a Christian Bunn, ktorý je odborníkom na kávu a expertom na klimatické zmeny, tvrdí, že podľa niektorých modelov môžeme v roku 2080 ostať celkom bez kávy.
„Ale to je vec, ku ktorej by mohlo prísť len v tom najextrémnejšom scenári,“ skonštatoval Bunn. „Všeobecne to vyzerá tak, že približne polovica oblasti, ktorá je aktuálne vhodná pre pestovanie kávy, je klimatickými zmenami vážne ohrozená.“
Počasie si robí čo chce
Vráťme sa však k Mexiku. Pestovateľ Victor López, ktorý býva hodinku od mesta San Cristóbal, je z prejavov počasia veľmi sklamaný. Už v decembri nechápavo krútil hlavou, pretože v danom období malo pršať raz alebo dvakrát denne, avšak nič.
„Káva potrebuje vodu,“ zdôraznil. „Ale na druhej strane, ak príde silný dážď v období formovania plodu, tak to má takisto svoj vplyv. Potrebujeme správne vyvážený prílev zrážok.“
„V tejto chvíli už vidíme, že nie sme schopní zarobiť dosť peňazí na to, aby sme prežili celý rok a aby sme sa dokázali postarať o deti. Hľadáme riešenie, pretože peniaze nám nestačia,“ dodal López.
Kvalita mexickej kávy klesá
A čo je ešte horšie, Mexičania idú s kvalitou smerom nadol. V odvetví výberovej kávy boli dlhodobo známi vysokou kvalitou a dobrou cenou, ale už to prestáva platiť.
„V oblasti výberovej kávy môžete získať sto bodov, takto ste hodnotení,“ pripomenul americký importér Chad Barasch. „V Mexiku sme pred troma rokmi mali kvalitu 84, ale teraz je to okolo 80. Pokles o štyri body je v tejto komunite obrovský.“
Jeden komentár