Zdravie

Pitie kávy a rast detí. Môže prísť k spomaleniu?

Niekedy sa otvorene strašilo slovami, podľa ktorých by deti nemali piť kávu, lebo im môže narušiť rastový proces. Vieme však pitie kávy a rast detí skutočne dať do vzájomnej spojitosti? Vyzerá to tak, že nie.

Tému riešilo viacero odborných zdrojov, ktoré prišli k rovnakému záveru. Aj keď hľadali spojitosti medzi pitím kávy a rastom, v podstate žiadne nenašli. Hovorí sa len o tom, že kofeín by mohol mať negatívny vplyv na absorpciu minerálov potrebných pre rast kostí a tým pádom aj na ich hustotu.

Káva a problém s absorpciou vápnika

„Existuje niekoľko zdravotných rizík spojených s kofeínom, na ktoré by sme pred pitím mali myslieť,“ píše Discover Magazine. „Ale z hľadiska výšky a rastu neexistuje žiadny reálny vedecký dôkaz, podľa ktorého by káva, prípadne kofeín, mali mať negatívny vplyv.“

Jediné prepojenie, ktoré by sme vedeli nájsť, je prepojenie týkajúce sa problému so slabšou absorpciou vápnika. Existujú štúdie, ktoré potvrdili, že ak človek konzumuje kofeínové nápoje, môže telo absorbovať menej vápnika – ide však o také malé množstvo, že ho môžeme považovať za zanedbateľné.

Za fámy o spomalení rastu detí môže Postum

V roku 1998 sa výskumníci z Penn State College venovali vplyvu kofeínu na rast a vývoj dievčat vo veku od 12 do 18 rokov. Šesť rokov pozorovali celkovo 81 dospievajúcich žien, ktoré podľa množstva spotrebovaného kofeínu rozdelili do troch skupín, ale na nič neprišli. Rozdielne množstvo prijatého kofeínu sa vo finálnom výsledku nepostaralo o žiadny rozdiel. Pitie kávy a rast detí nebolo možné dať do priamej súvislosti.

Hovorí sa o tom, že za celý mýtus týkajúci sa negatívneho vplyvu kávy na rast môže séria reklamných spotov pre bezkofeínovú alternatívu kávy zvanú Postum. Tá bola populárna ešte na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia; za značkou stál Američan Charles William Post, ktorého majetok predstavoval v tej dobe neuveriteľných 33 miliónov amerických dolárov.

Kampaň Postum bola postavená na hanobení kávy

No a dobre si zarobil aj vďaka tvrdeniam, ktoré sa nezakladali na pravde. „Postum zarobilo C.W. Postovi celý majetok,“ povedal odborník na históriu kávy Mark Pendergrast pre Smithsonian Magazine. „Milionárom sa stal vďaka hanobeniu kávy a tvrdeniam, aká zlá pre vás je. V inzerátoch Postum sa hovorilo o celom rade rôznych pseudovedeckých dôkazov, kvôli ktorým by ste sa mali káve vyhýbať.“

Jedným z nich bolo napríklad spomalenie rastu, ale Postum tvrdil aj to, že káva škodí obličkám i srdcu, no a okrem toho je „jedom pre nervy“, prípadne vedie k žltnutiu kože. Nuž a v období, keď si to ľudia nemali ako overiť, boli odkázaní na to, čo im vravia noviny. Inzerátov na Postum bolo veľa, ale neboli postavené na vedeckých základoch.

Deti by mali kofeín prijímať s mierou

Dnes toho vieme omnoho viac a existuje viacero štúdií, podľa ktorých kofeín deťom nevadí. Určite to s ním však netreba preháňať. Napríklad kanadské zákony ho zakazujú len deťom do štyroch rokov, pričom pre vyššie vekové kategórie sú stanovené tabuľky podľa veku a telesnej váhy.

„Výskumníci tvrdia, že káva nie je pre deti v ničom horšia ako ktorékoľvek iné kofeínové nápoje, teda rôzne druhy koly, prípadne čaj,“ píše Discover Magazine k téme, či deti môžu piť kávu.

Harvard prišiel k rovnakému záveru

Téme sa okrem toho venovali aj vedci z Harvardu, ktorí dospeli k rovnakému záveru. „Neexistuje žiadny vedecky platný dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že káva môže narušiť rast,“ uvádzajú v dokumente uverejnenom na stránke health.harvard.edu a majú aj vysvetlenie, ako to všetko mohlo vzniknúť. Podľa nich za tým môžu byť „mylné predstavy o tom, že káva spôsobuje osteoporózu“.

Ich ďalšie vyjadrenia sú však veľavravné: „Káva nespôsobuje osteoporózu a ani osteoporóza nespôsobuje to, že by ste nemali vyrásť.“ Pitie kávy podľa nich na rast detí nemá žiadny vplyv.

Kofeín má veľmi malý vplyv na vylučovanie vápnika

Ďalší z mýtov, ktorým sa venujú odborníci z Harvardu, spočíva v spomínanej slabšej absorpcii vápnika. „Hovorilo sa o tom, že kofeín môže zosilniť vylučovanie vápnika a nedostatok vápnika by mohol prispieť k osteoporóze,“ stojí v ich záveroch.

„Avšak to by potom boli vystavené riziku milióny ľudí, ktorí pijú kávu. Realita je však taká, že vplyv kofeínu na vylučovanie vápnika je veľmi malý. Prepojenie medzi spotrebou kávy a osteoporózou sa nikdy nepotvrdilo,“ dodávajú ľudia z Harvardu.

Kávu pite s mierou

Závery tohto všetkého sú napokon podobné, ako pri mnohých iných témach; kávu treba piť s mierou a potom bude všetko v poriadku. Ak si jej človek dopraje príliš veľa, môže spôsobiť nespavosť, nervozitu, tlak v hlave, prípadne zvýšenie krvného tlaku.

To isté platí aj o nedospelých deťoch, pričom jedna či dve kávy denne im určite neublížia. Buďte v pohode. A ak im chcete dopriať kávu, stavte na kvalitu a navštívte tento eshop s kávou.

Podobnej téme sme sa venovali aj v článkoch „Môžu deti piť kávu?“ a „Deti a pitie kávy: Je to v poriadku? Zozbierali sme vaše názory.


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close