Recenzia: Bellarom káva z Lidla vyvolala otázky
Rozhodli sme sa, že opäť vypočujeme volanie ľudu a v recenzii si posvietime na kávu, ktorá sa teší veľkej popularite. Položili sme si niekoľko zásadných otázok: Sú Bellarom kávy dostupné v obchodnom reťazci Lidl skutočne také dobré ako sú populárne? Alebo sú obľúbené len vďaka šikovnému marketingu?
V každom prípade sme hľadali najlepšie kávy, ktoré Lidl ponúka. Už podľa informácií na obale bolo zrejmé, že musíme ísť po sade káv Etiópia, Kolumbia, Zambia – tie zvyšné by dostali menej bodov. Všetko sú to stopercentné arabiky, čo je prvý predpoklad dobrej kávy. Ktorá z nich je absolútne najlepšia? Spĺňa aspoň aké-také kritériá? Koľko bodov sme jej udelili? Poďte sa dozvedieť viac.
Upozornenie: Recenzia obsahuje expresívne vyjadrenia i uštipačné narážky. Konzervatívne ladený čitateľ by mal vedno s členmi Medzinárodného kávového inštitútu okamžite ukončiť prezeranie tohto textu. Moderne ladený čitateľ by mal po dočítaní prejsť na rubriku zľavové kódy na kávu a podporiť slovenské pražiarne.
Bodovanie
Pripomeňme si, že v bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelím ja ako šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíte vy ako čitatelia za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.
Priebežné poradie hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV.
Hodnotenie baristov 3,5/25
“Prvý pohľad na zrná naznačil, že ide o tmavý roast na hrane spálenia, ktorý bol veľmi podobný zmesiam od Zlatého Zrnka a Štrbského Pressa. Zrná však boli z hľadiska veľkosti a tvaru relatívne uniformné – teda hlavne pri Zambii a Kolumbii, trochu menej už pri Etiópii. Tu a tam sa našli defektné a prasknuté zrná, avšak na prvý pohľad to nebolo nič hrozné. Zrná Kolumbie a Zambie boli vyslovene veľké, zrná Etiópie o čosi menšie. Zambia bola pražená o niečo tmavšie ako zvyšné dve kávy.”
“Všetky tri kávy sa hneď po otvorení balíčka vyznačovali podobnými aromatickými prvkami tmavého praženia. Po aromatickej stránke obsahovala Zambia menej nepríjemných vôní a preto by sme ju zaradili medzi “najvoňavejšiu” z týchto troch káv. Vyznačovala sa však skôr drevitými a zemitými tónmi. Etiópia a Kolumbia nám po aromatickej stránke absolútne nevyhovovali a po namletí až smrdeli niečím, čo by sa dalo prirovnať k rybaciemu zápachu. Na cuppingu sa to paradoxne obrátilo a najmenej rušivých a nepríjemných vôní bolo možné nájsť v Etiópii.”
Vysoká horkosť, octová acidita
“Pri cuppingu sa všetky tri kávy vyznačovali vysokou horkosťou a ťažkým až nepríjemne olejovým telom. Líšili sa však prítomnosťou acidity. Zatiaľ čo Etiópia bola chuťovo plochá a okrem zemitej a drevitej horkosti neponúkla takmer žiadne iné chute a takmer žiadnu aciditu, v prípade Kolumbie a Zambie acidita prítomná bola. Ani v jednom prípade však nešlo o príjemnú ovocnú aciditu, ale skôr o silnú akoby octovú aciditu, ktorá sa bila s horkosťou týchto káv. Zambia sa ukázala ako chuťovo najvýraznejšia, no nevyvážená. Bola to doslova horko-kyslá káva. V prípade Kolumbie sa chute taktiež bili a do tohto zápasenia acidity s horkosťou sa pridala aj istá chemická, ťažko opísateľná chuť, na základe ktorej sme Kolumbiu v našom pomyselnom cuppingovom rebríčku dali na posledné miesto z týchto troch káv. Naopak ako “najpiteľnejšia” sa ukázala Etiópia, ktorá sa prejavila ako najvyváženejšia, aj keď najplochšia.”
“Vo všetkých troch prípadoch sme si z káv pripravili aj espresso. Pri nastavovaní sme sa snažili o nižšiu extrakciu a väčší pomer vody k vstupnej gramáži kávy (3:1). V prípade všetkých troch espress sa potvrdili predpoklady, ktoré naznačil cupping. Kolumbia a Zambia predstavovali espresso s veľmi ťažkým olejovým telom, bijúcou sa silnou aciditou a silnou horkosťou a nepríjemnou dlhotrvajúcou dochuťou. Espresso z Etiópie bolo o čosi vyváženejšie, no aj v tomto prípade sa objavila acidita, ktorá sa bila s horkosťou, avšak o čosi menej. Bohužiaľ dochuť bola aj v tomto prípade nepríjemná a dlhotrvajúca.”
Chuť tmavého praženia
“Vo všetkých troch prípadoch ide o kávy, pri ktorých nad všetkým ostatným prevláda chuť tmavého praženia. Je veľmi ťažké hľadať v nich niečo pozitívne. Skôr sme sa v tomto prípade zamerali na hľadanie toho najmenej negatívneho a na základe toho sme usúdili, že najlepšou z troch testovaných káv od značky Bellarom je Etiópia. Pozor, nejde však vôbec o kávu, ktorá si nežiada lyžičku cukru a mlieko. Zaradili by sme ju k trošku viac podareným supermarketovým kávam. Naproti tomu Kolumbia a Zambia nám pripadali vyslovene ako nepríjemné a ťažké kávy. Po rokoch pitia kvalitnej výberovej kávy sme sa asi prvýkrat stretli s výrazne nepríjemným pocitom na žalúdku po vypití espressa.”
“Obodovali sme najlepšiu z daných troch káv, teda spomínanú Etiópiu.”
Aróma 0,5 – acidita 0,5 – telo 1,5 – dochuť 0 – celkový dojem 1.
Moje hodnotenie 3/10
Etiópia
Po otvorení balíčka to nebola úplná katastrofa. Zrná vykazovali len minimum olejových škvŕn, takže boli pražené tak akurát na supermarketovú hranu. Dosť tmavo. Klasicky vysterilizovaná káva, ktorá má chutiť tak, ako to davy poznajú. Podľa mňa teda nijak, sterilne. Ihneď som predpokladal nulovú ovocnosť a aciditu. Zrná som v prstoch skúsil rozdrviť a niektoré sa rozdrviť skutočne dali. Nie však všetky. Niektoré sa však zjavne rozdrvili už počas prepravy ku mne, hehe.
Po ochutnaní som pocítil nepríjemnú chuť, ktorá mi neponúkla žiadnu zaujímavú nadhodnotu. Keby všetky kávy chutili takto, tak by som kávu nepil. Na druhej strane to však nie je najhoršie a dokonca som pocítil aj nejaké to promile acidity, aj keď ozaj len promile. A to je 0,001. Takto zničiť etiópsku kávu je ozaj smutné, ale chápem, že bežní ľudia to takto asi chcú. Tak sú naučení. Po dopití kávy mi v ústach ostala mierna pachuť, ale nič extrémne, zažil som totiž aj omnoho horšie.
V každom prípade je pre mňa neakceptovateľné, že niekto týmto spôsobom zničí etiópsku kávu, ktorá vie ponúkať obrovskú krásu. Podľa mňa by na takéto prepraženie bola vhodná aj akákoľvek brazílska káva z nekonečnej plantáže v nízkej nadmorskej výške a napokon by chutila veľmi podobne. Ale čo už.
Kávu som následne podal manželke Janke a povedala len toto: „Préééééé boha.“ To ešte netušila, že táto Etiópia je vlastne to najlepšie, čo človek v Lidli dostane.
Limu a washed
Aby som dodal, ide o kávu z regiónov Illubabor a Kaffa, ktoré sa nachádzajú v juhozápadnej a juho-centrálnej Etiópii. Vygooglil som, že táto oblasť ročne vyprodukuje okolo 60 000 ton zelených kávovníkových zŕn. Je škoda, že tamojší ľudkovia sa nadrú na to, aby ich dielo nejaký expert na pomalé praženie spálil v 250-kilovej pražičke. Zrná z tejto oblasti sa inak predávajú pod označením Limu a mali by byť ovocné a florálne. Škoda, že len mali.
Na obale okrem slova „Limu“ píšu aj „washed“, teda káva bola spracovaná mokrou metódou. Fajn, že sme sa to dozvedeli. Pri supermarketových kávach to nie je samozrejmosť. Tak či tak je však tých informácií strašne málo a aj tie slová “Limu a washed” sú tam len tak bachnuté, že neznalý človek vlastne nevie, čo znamenajú.
Zambia
Zrná Zambie by som opísal podobne ako pri Etiópii. Našiel som na nich olejové škvrny, ale nebolo ich extrémne veľa. Vôňa zvláštna, ale nie enormne nepríjemná. Teda aby sme sa nechápali zle: rozhodne nie je príjemná, ale na druhej strane ma ani nenapína, lebo boli aj také kávy. V obale bolo viacero polámaných zŕn. Opäť raz klasicky vysterilizovaná supermarketová káva, ale paradoxne aj s nejakou čudnou aciditou, ktorú nedokážem kvantifikovať žiadnym existujúcim slovom.
Pfuh. Znel prvý zvuk, ktorý zo mňa vyšiel po ochutnaní tejto zambijskej kávy. Dlho potom neprišlo žiadne ďalšie slovo, lebo som stratil hlas a zastavil sa mi myšlienkový chod. Fakt neviem, čo mám o tomto napísať. Bojím sa, že za mnou dobehne nejaký statný Zambíjčan a jednu mi utne. Nepríjemná zloba. Tomuto by asi nepomohlo ani mlieko a cukor. Neskúšal som, lebo ešte mám nejakú sebaúctu.
Kentus
Janke som kávu podal so slovami, že daj si glg a povedz, či je to lepšie alebo horšie ako Etiópia. „Prééééé boha. Tak toto je strašný kentus,“ odpovedala mi zákulisne v domnení, že jej slová sa nikde neobjavia. Ale objavili sa. Následne dodala: „Ľudia to nepijú preto, lebo to chcú, ale preto, lebo sú na to naučení. Pijú to preto, lebo je to dostupné. Prídu do Lidla, vezmú si to a zvyknú si na to. Nakoniec sami seba presvedčia o tom, že káva má chutiť takto.“
Mimochodom, na obale tejto Zambie som našiel označenie AAA. V tamojšom hodnotení sú to najväčšie možné zrná, teda devätnástky. Dosť veľké, ale v Zambii sú asi zvyknutí na väčšie čísla. Mimochodom, AA je veľkosť 18, AB veľkosť 16 a C je veľkosť 14. Viac o posudzovaní veľkosti zŕn a o ich meraní sme napísali v článku “Sú väčšie zrná zárukou lepšej kávy?”.
Kolumbia
Po dvoch nepríjemných a ťažkých kávach som sa pomyselne preniesol do krajiny koky a moje slová tomu zodpovedali: „No ty koky.“ Na žalúdku som už mal Sizyfov balvan, ktorý sa však paradoxne nekotúľal do kopca, ale stál na mieste. Sizyfos asi spal. Dostal som sa do stavu, že už som mohol vypiť aj ropu alebo motorový olej Madit a pravdepodobne by ma to nerozhodilo. Tak som to cítil.
Zrná tejto kávy boli podľa mňa upražené veľmi podobne, ako pri predchádzajúcich testovaných kávach; sem tam olejová škvrnka. Úprimne, mňa to už ani neznepokojilo. Chcel som to rýchlo vypiť a mať pokoj. Avšak netušil som, že táto káva prebudí spiaceho Sizyfa, ktorý mi v žalúdku rozkrúti ruletu smrti. I posedel som vzápätí na oddelení exportu.
Typická supermarketová
Celkovo k tejto káve nemám čo dodať a ani sa nad ňou viac nechcem zamýšľať. Je to taká typická supermarketová káva. Čudujem sa, prečo mi zas a znova od bežného ľudu prichádzajú otázky týkajúce sa týchto káv a niekto chce odo mňa potvrdenie, že sú dobré a pekne voňajú. Teraz vám už aspoň budem môcť sfleku odvetiť, že nie, Bellarom kávy z Lidla ani náhodou nie sú dobré a už vôbec nevoňajú pekne. Vlastne sa mi zasa raz pripomenulo, prečo som kávu dlho nepil. Poznal som totiž len takúto a myslel som si, že káva musí chutiť takto zle.
Ale pozor: ak by som to mal spriemerovať, všetky tieto Bellarom kávy z Lidla by sa pohybovali niekde okolo 3 bodov z 10. Vôbec nie sú to najhoršie, čo naše obchody ponúkajú. Pravdepodobne preto, že sú to stopercentné arabiky. Ak by obsahovali aj robustu, bolo by to zemito-drevito-spálenogumovejšie a to by ma už určite úplne odrovnalo. Takto sa ma svet ešte nezbavil. Najlepšia je podľa mňa Etiópia a dávam jej 3 body. Viac sa bohužiaľ nedá.
Pomer cena/kvalita 2/5
Výhodou týchto káv je prijateľná cena, keďže 250-gramové balenie vás v Lidli vyjde na 5 eur. Keď si vezmeme, že podľa nemenovaného sociálneho demokrata stojí mlieko 4 eurá, tak tieto kávy sú ozaj veľmi výhodné. Rozhodli sme sa, že v tejto kategórii im udelíme dva body.
Transparentnosť 2/5
S transparentnosťou Lidl káv je to pomerne komplikované. Vieme aspoň to, že ide o stopercentnú arabiku a poznáme aj krajinu, odkiaľ pochádzajú. Zrná sú len z jednej krajiny a aj keď nepoznáme konkrétnu varietu a ani región, tak sme sa predsa len dozvedeli aspoň niečo. Na Etiópii dokonca stojí aj Limu, čo je aspoň aké-také označenie regiónu a dokonca píšu “washed”, čo značí mokré spracovanie. Je to však uvedené veľmi zvláštne a zákazníkovi nápis neznačí, že toto by mal byť región a druh spracovania. Ale aspoň nejaký záblesk, takže udeľujeme dva body.
Dizajn obalu 4/5
O týchto bodoch tradične rozhodujete vy, milí čitatelia Blogu o káve. Tentoraz ste káve Bellarom zo siete Lidl dosť pomohli a udelili ste jej štyri body. Pri biednych ziskoch v ostatných kategóriách to tejto káve dosť pomohlo. Asi by sa nám Lidl mal ozvať a do súťaže dodať niekoľko nákupných poukážok. Zaslúžite si ich.
Celkovo sa do tejto ankety zapojilo 473 hlasujúcich, z ktorých 141 hlasovalo za 4 body. Druhé v poradí boli so 130 hlasmi tri body, nasledovali dva body (85 hlasov), päť bodov (49 hlasov), jeden bod (48 hlasov) a nula bodov (20 hlasov). Obaly sa vám teda páčia.
Celkový súčet 14,5/50
Sú všetky potraviny v reťazcoch takéto?
Kávy z Lidla v recenzii bohužiaľ nedopadli dobre. Neponúkajú potrebnú kvalitu a neulahodia ani priemerne náročnému zákazníkovi. Sú to tmavé a sterilné kávy bez akejkoľvek chuťovej nadhodnoty. Keď ste ich doteraz pili, odporúčam skúsiť niečo iné a možno sa vám podarí objaviť pravé tajomstvo sveta kvalitnej kávy.
Mne osobne spoznanie káv z tohto reťazca nedá spať. Doslova vyvolalo nové otázky: keď sú kávy v Lidli takéto biedne, sú v Lidli rovnako biedne aj ostatné potraviny? A platí to aj o iných silných reťazcoch? Sú rovnako o ničom všetky tie konzervy, je na figu čokoláda, kupujeme si treťotriedny kečup alebo mliečne výrobky? Ja, sakra, neviem a obávam sa, že radšej to už ani vedieť nechcem.
Mám však pocit, že silné reťazce svoje produkty prispôsobujú našej kúpnej sile. Podpriemernú a lacnú nekvalitu zabalia do pekných obalov a my sme radi. Kávu s cenou 12€ za 250 gramov by bežný človek nekupoval, tak dostane lacnejšiu napodobeninu, atrapu. Aj keď je potom možno nespokojný, Lidl mu predsa oči zalepí nejakým Žihadielkom. A všetci sme radi.
Podľa mňa by stálo za zamyslenie nekupovať toľko nezmyslov a zbytočností. Tým pádom by ostalo viac peňazí na kvalitu, nie? Skôr som za to, aby sme kupovali menej kvality ako veľa nekvality, všetkým by sa nám žilo lepšie.
PS: Ako tip vám ponúkame zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy s kvalitnou kávou.
Záver
Kde sa v našom priebežnom rebríčku umiestnila testovaná káva Bellarom z Lidla? Aktuálne poradie nájdete v hornom menu webu blogokave.sk ako RECENZIE KÁV.
Asi pred mesiacom som si kúpil zo zvedavosti tú Zambiu,nečakal som samozrejme žiadne zázraky.Len čo som ju otvoril,ovoňal a uvidel tie prepražené olejové zrná mi bolo jasné,že to bude tragédia…Skúšal som espresso,french press aj aeropress,ale všade bola nechutná..a ani to mlieko s cukrom nepomohlo 🙂