Medzi príslušenstvo na prípravu filtrovanej kávy sa radí aj Chemex. Keďže pravidelne dostávame otázky týkajúce sa detailnejšieho opísania alternatívnych spôsobov prípravy kávy a vysvetlenia fungovania rôznych driprov, rozhodli sme sa posvietiť si aj na Chemex. Čo je to za prístroj, odkiaľ k nám prišiel a ako si pripravíte kávu použitím Chemexu? To všetko sa dozviete v článku nižšie.
My sme si Chemex obstarali zo slovenského eshopu s kávou a kávovým príslušenstvom coffeeart.sk. Pozrite si ho, nájdete tam veľa zaujímavých produktov.
História Chemexu
História Chemexu siaha dávno do minulosti, konkrétne do roku 1941, kedy sa nemecký chemik Dr. Peter Schlumbohm rozhodol prepojiť krásu a úžitok a vytvoriť funkčnejšie a zaujímavejšie pendanty bežných predmetov. Jeho primárnym cieľom bolo vylepšenie a zatraktívnenie každodenných bežných objektov.
Keďže Schlumbohm bol chemik, dokonale chápal chémiu a procesy stojace za extrakciou chuti a kofeínu z kávovníkových zŕn. Doktorovi Schlumbohmovi pri vytváraní “kávovaru” nešlo len o funkčnosť a o výslednú chuť kávy, ktorá mala byť perfektná, ale taktiež aj o dizajn a výzor samotného “nástroja” na prípravu kávy. Pri dizajnovaní karafy sa inšpiroval nemeckým Bauhausom a spojil ho s laboratórnym vybavením, ktoré nemalo žiaden vplyv na výslednú chuť nápoja. Vďaka tomuto funkcionalistického spojeniu dospel k ikonickému tvaru presýpacích hodín.
Z čoho sa skladá Chemex?
Chemex pozostáva len z borosilikátového skla ozdobeného drevenou rukoväťou, ktorá slúži nielen ako pútač pozornosti a ozdoba, ale taktiež aj ako ochrana pred popálením sa pri manipulácii s Chemexom.
V jednom celku nachádzame dripper v hornej časti, ktorý je spojený s karafou v spodnej časti Chemexu. Práve vďaka tomu mnohí pokladajú Chemex za jeden z najšikovnejších a najmenej komplikovaných dripprov vo všeobecnosti.
Filtračné papiere pre Chemex
Filtračné papiere sú rovnako, ako aj pri iných dripproch, priamo prispôsobené Chemexu. Papierový filter pre Chemex je približne o 20-30% hrubší ako filtračný papier pre Hario V6O od firmy Hario. Hrubší papier sľubuje čistejšiu a vybalansovanejšiu chuť, a to vďaka tomu, že dokáže zadržať väčšie množstvo tukov prítomných v káve, ktoré sa extrahujú pri príprave.
Mnohí zákazníci však majú z Chemex papierov obavy – musia sa totiž skladať. Kým Hario V60 papiere sú “ready to use” hneď po vybratí zo sáčku, papiere na Chemex si musí každý zložiť sám. Ale nebojte sa, nie je to nič náročné. Dokonca na každej krabičke filtračných papierov sa nachádza jednoduchý a podrobný kreslený návod.
Rôzne prevedenia Chemexu
Rovnako, ako aj iné drippre, aj Chemex môžeme nájsť v rôznych veľkostiach. Štandardne ide o tri, šesť, osem alebo až desať “hrnčekový” Chemex. Najbežnejšie sú trojhrnčekové a šesťhrnčekové Chemexy. Možno sa niektorí z vás pozastavia nad tým, že aká to je vlastne mierka. Táto mierka znamená, že konkrétne “trojhrnčekový” Chemex je menší, je vhodný na prípravu cca troch štandardných filtrovaných káv a jeho objem je teda cca 400-500 ml, kým “šesťhrnčekový” má objem 800-900 ml.
Chemex verzus Hario V60
Už na prvý pohľad je jasné, že Chemex a Hario V60 sú úplne odlišné drippre. Hario V60 sa skladá len z drippra, kým pri Chemexe ide o 2 v 1, dripper aj karafa sú spojené. Rozdiel je však aj v samotnom drippri. Hario V60 je známe tým, že po stranách má zvislé výbežky, ktoré zabezpečujú nepriľnavosť papiera k bočným stranám drippera.
V drippri Chemexu sa žiadne výbežky nenachádzajú, a tak sa papier plne prichytáva k stenám drippra. Nemusíte sa však báť, že by sa vám dripper pri príprave kávy upchal – Chemex má na jednej strane drippra “kanálik”, ktorý zabezpečuje to, že sa dripper neupchá a zároveň slúži na vylievanie kávy z karafy.
Recept prípravy kávy
Teraz sa dostávame k tomu, čo nás, milovníkov kávy, zaujíma najviac – príprava samotnej kávy.
Pri príprave Chemexu vo všeobecnosti odporúčam používať hrubšie mletie ako napr. pri Hario V60. Môžeme si to ukázať na príklade: ak pri tej istej káve použijeme na Hario V60 23 klikov na Comandante, na Chemex by som použila cca 27 až 30 klikov. Samotná príprava kávy je však veľmi podobná ako pri V60, a preto ja používam ten istý recept, ako by som použila na tej istej káve aj na Hario V60.
Detailný návod:
16g kávy, 54 klikov na Comandante Red Clix/27 klikov na bežnom Comandante, voda 95°C
- Ako prvé si necháme zohriať vodu na požadovanú teplotu, následne si poskladáme papier, vložíme do drippera a premyjeme ho teplou vodou, aby sme zmyli “papierovú” chuť. Potom vodu vylejeme.
- Do premytého filtračného papiera si nasypeme namletú kávu a môžeme začať “brewing”.
- 0:00-0:40 – blooming (kvitnutie) – prvý nálev 40 g vody nalejeme na kávu krúživým pohybom a necháme 40 sekúnd stáť.
- 0:40-1:15 – druhý nálev – 100 ml vody nalejeme krúživým pohybom na kávu.
- 1:15-1:30 – tretí nálev – 100 ml vody nalejeme pomaly rovnomerne do stredu kávy a snažíme sa kávu veľmi neagitovať. Po naliatí vody jemne zamiešame celým dripperom.
- 1:30-2:00 – stekanie – ideálny výsledný čas by mal byť niekde medzi 2:00 – 2:30, v závislosti od kávy, akú používate. Pri premytých Etiópiách sa nebojíme nechať kávu extrahovať dlhšie, naopak pri anaeróbne spracovaných kávach odporúčam extrakciu skrátiť. Je to však všetko na vás a vašich preferenciách.
Fotografie z priebehu prípravy kávy v Chemexe
Zaujímavosť na záver
Vedeli ste, že… Chemex je vyrobený len zo skla, dreva a kože? Je to tak preto, lebo kov sa v časoch jeho vynájdenia v USA mohol využívať len v zbrojárskom priemysle.
Keď máte akékoľvek ďalšie otázky, môžete mi napísať na IG @gabrielaa.d.