Coffeein predstavil ďalšie skvelé novinky, máme pre vás recepty
Z vašich spätných väzieb je zrejmé, že pražiarni Coffeein v poslednej dobe pribudlo veľké množstvo fanúšikov. Vraj majú toľko dobrých káv, že u nich nie je možné nakúpiť za menej ako 50 eur, že ich krásne obaly neviete vyhodiť a samozrejme aj to, že ich káva je skvelá.
My môžeme skonštatovať, že skvelý je aj prístup majiteľa Coffeeinu Peťa Szaba. Ten nás doslova nenechá vydýchnuť a do redakcie nám každú chvíľu posiela nové krabice s nálepkou Coffeein. Chŕli obrovské množstvo noviniek, ale napokon je to všetko len o vás: jednotlivé kávy z dielne Coffeeinu dokážete vykúpiť astronomickou rýchlosťou a pražiareň musí rýchlo doskladňovať nové kúsky.
Čo sme našli v balíku?
Tentokrát sme z krabice vytiahli dva balíčky kávy. Dostali sme ich ešte bez etikety, keďže v tom čase ešte kávy neboli oficiálne uvedené na trh a etikety boli v procese výroby. Z balíčkov sme sa dozvedeli veľmi málo informácií. Konkrétne to, že ide o svetlo pražený Pink Bourbon z Kolumbie a svetlo praženú Etiópiu Gado. Rozhodli sme sa, že sa pustíme do káv skôr, než sa dozvieme detailnejšie informácie a posvietime si na nich takmer naslepo. Takto je to ešte väčšia zábava.
Gabriela (@gabrielaa.d) je fanúšička etiópskych káv, a tak si vybrala kávu Etiópia Gotae Sodu. Filip (@chlorofilip) je zase milovník odrody Pink Bourbon, a preto dostal kávu Kolumbia Monteblanco. Pre obe sme recept nastavili tak, aby sme z kávy dostali čo najviac.
Následne sme ich spoločne ochutnávali a čakali na ďalšie informácie z centrály Coffeeinu zo Šiah. Tak schválne, cítili sme v kávach to, čo sme mali?
Náš tip: na eshope coffeein.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10 a ušetríte 10%. Keď sa u nich aj registrujete a prihlásite, ceny vám klesnú ešte o 5%.
Colombia Monteblanco (Recept od Filipa)
Poslednú dobu si fičím na filtroch s trochu väčším pomerom vody ku káve ako predtým. Pravdepodobne to je aj počasím. Počas teplých dní preferujem jemnejšie chute ako koncentrovanejšie filtre v zime. Preto som pre túto Kolumbiu zvolil recept, ktorý ju urobí jemnou, no chuťovo vyváženou a sladkou. Už z vône bolo jasné, že pôjde o zrná napumpované chuťami, čo mi len potvrdilo moje plány a výber receptu.
Recept
Metóda: Hario V60
Vstupná dávka kávy: 15 g
Hrúbka mletia: 19 klikov na Comandante (v praxi ide o o čosi jemnejšie mletie ako používam pri V60tke bežne – 24 klikov)
Objem a teplota vody: 250 ml a 93 stupňov Celzia
Nálevy:
0:00 – 0:30 50 ml (rýchly krúživý nálev – prvý blooming)
0:30 – 1:00 50 ml (rýchly krúživý nálev – druhý blooming)
1:00 – 2:00 150 ml (pomalý krúživý nálev)
Výsledný čas extrakcie: 2:45 – 3:00
Takto pripravená Kolumbia chutila delikátne a vyvážene. V chuti sme na košickej vode pociťovali prevažne červené hrozno doplnené o tropické ovocie a smotanové telo. Chladnutím sa hrozno zmenilo na červené víno doplnené o sladký ananás. Káva bola krásne ovocná, no vďaka vyššiemu objemu vody pôsobilo ovocie jemne a sladko. V dochuti ostávala na jazyku vanilka a sladkosť trstinového cukru.
Ethiopia Gotae Sodu (Recept od Gabriely)
Ako bolo spomenuté už v úvode, už roky nedám dopustiť na ľahkú a čistú Etiópku s čajovým telom. Možno by niektorí mohli namietať, že ma predsa nemôže baviť podobná káva stále dookola. Opak je však pravdou. Preto som si ako “svoju” kávu zvolila práve túto Etiópiu. Napriek tomu som však chcela svoju prípravu trochu ozvláštniť a zvolila som miesto klasického dripperu Hario V60 dripper Kalita.
Po otvorení ma hneď ovanula kvetinová a sladká vôňa typická pre etiópske kávy. Už na základe arómy som predpokladala, že pôjde o čistú kávu s kvetinovými tónmi, jemnou aciditou doplnenou bobuľovým ovocím. Tomu som sa snažila prispôsobiť aj recept – zvolila som menší pomer kávy a vody (1:15) a snažila som sa v káve dosiahnuť plnšie telo a výraznejšie chuťové prvky.
Recept
Metóda: Kalita
Vstupná dávka kávy: 16 g
Hrúbka mletia: 18 klikov na Comandante
Objem a teplota vody: 240 ml a 95 stupňov Celzia
Nálevy:
0:00 – 0:40 50 ml (rýchly krúživý nálev – blooming)
0:40 – 1:20 100 ml (pomalý krúživý nálev)
1:20 – 2:00 90 ml (pomalý nálev do stredu)
Výsledný čas extrakcie: 2:20 – 2:40
Káva pripravená týmto receptom chutila vyvážene, no na druhej strane chute v nej neboli nijako potlačené. Najvýraznejšie boli chuťové prvky broskyne, čierneho čaju a jazmínu. Táto káva určite neurazí ani skúseného kávičkára a pre začiatočníkov môže byť skvelým uvítaním vo svete výberovej kávy.
Naše predpoklady vs. skutočnosť
Po tom, čo sme kávy vyskúšali, zhodnotili a spísali naše prvotné dojmy, nám Peťo Szabó poslal všetky dôležité informácie. Pustili sme sa teda do konfrontácie našich predpokladov a skutočnosti.
Ethiopia Gotae Sodu
Táto Etiópia pochádza z oblasti Guji. Uhádli sme, že ide o kávu spracovanú premytou metódou, a teda vyššia extrakcia bola skutočne opodstatnená. Káva by mala byť podľa informácií od Coffeeinu florálna a ovocná. Presne taká aj bola. V chuti sme pociťovali jazmín a broskyne spolu s čiernym čajom v dochuti. Skvelá káva pre každodenné pitie, ktorá vás určite neomrzí.
Colombia Monteblanco
Čo sa teda skrýva za touto chuťovou bombou? Ide o odrodu Pink Bourbon vypestovanú na farme Finca Monteblanco v regióne Huila. Káva bola spracovaná predĺženou fermentáciou (76 hodín) pri nízkych teplotách (10 až 14 stupňov Celzia). Práve nižšia teplota má za následok pomalší priebeh mikrobiálnych procesov a teda pomalšiu fermentáciu. Po 76 hodinách fermentácie boli zrná plne premyté a sušené. Spracovanie sa krásne odrazilo v chuti. Chuť je výrazná a funky, no fermentácia nie je agresívna a ohlušujúca. Je to taký svieži letný dezert.
Obe kávy sa vo výsledku veľmi pekne dopĺňajú. Etiópia je tou istotkou, ktorá vás zaručene poteší každý deň svojou čistotou a sviežosťou. Naopak Kolumbia vám zakaždým odpáli dekel a obzvláštni deň.
Neváhajte a ochutnajte.
Náš tip: na eshope coffeein.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10 a ušetríte 10%. Keď sa u nich aj registrujete a prihlásite, ceny vám klesnú ešte o 5%.