Najnovšie modely kávovarov De’Longhi dokážu pripraviť letný kávový drink zvaný cold brew. Klasická príprava cold brew zaberie viac ako 10 hodín, kávovary De’Longhi ju však vďaka novej technológii zvládnu za menej ako 5 minút. Ako je to možné? A môže sa takéto cold brew z kávovaru De’Longhi vyrovnať klasickému cold brew?
Urobili sme experiment, v rámci ktorého sme pripravili kávovú novinku z pražiarne Be:Café hneď niekoľkými spôsobmi. Výsledné vzorky sme analyzovali nielen chuťovo, ale aj po stránke extrakcie. Dopadlo to zaujímavo. Pripravte si svoju obľúbenú kávu a poďte sa s nami vnoriť do tajov prípravy cold brew.
Náš tip: Na eshope delonghi.com teraz môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE, vďaka ktorému nakúpite modely EC9255.M/T, EC9865.M, ECAM450.65.G/S, ECAM452.67.G a ECAM450.76.T s cold extraction s 15% zľavou. Ponuka platí do 21. júla 2024.
Extrakcia za studena
Cold brew sa už niekoľko rokov radí medzi najväčšie letné kávové fenomény. Z jeho názvu ste možno vytušili, že ide o kávu pripravovanú za studena. Extrakcia chuťových a aromatických látok z kávových zŕn tak nie je sprostredkovaná horúcou vodou, ale chladnou vodou či vodou s izbovou teplotou. Tento proces si však vyžaduje oveľa dlhší čas prípravy a extrakciu trvajúcu až niekoľko desiatok hodín.
Technológia Cold Extraction – ako v De’Longhi “hackli” cold brew
Existuje niekoľko spôsobov, akými sa dá extrakcia cold brew urýchliť. Medzi ne patrí napríklad využitie jemnejšieho mletia, zvýšeného tlaku či pohybu vody skrz namletú kávu. Presne tieto tri “hacky” zakomponovala spoločnosť De’Longhi do niektorých modelov svojich kávovarov. Vyvinuli tak technológiu Cold Extraction.
Pomocou Cold Extraction dokážu kávovary značky De’Longhi okabátiť prípravu cold brew a z niekoľkých hodín ju skrátiť na zopár minút. Ako je to možné? Na rozdiel od bežného cold brew, ktoré sa pripravuje z kávy pomletej na hrubo, kávovary De’Longhi pracujú s jemným mletím. Do kávového puku pomaly pumpujú studenú vodu pod nízkym tlakom. V týchto podmienkach je extrakcia kávy oveľa rýchlejšia a cold brew sa vám v pohári ocitne v priebehu niekoľkých minút.
Ktoré kávovary to zvládnu?
Technológiou Cold Extraction doposiaľ disponujú tri modely kávovarov od značky De’Longhi. Patria medzi ne dva pákové kávovary a dokonca aj jeden šikovný automatický kávovar. Z pákových kávovarov vám cold brew pripraví De’Longhi La Specialista Arte Evo a La Specialista Maestro. V tomto prípade kávu jednoducho nameliete pomocou vstavaného mlynčeka priamo do páky, utampujete, zasuniete do hlavy kávovaru a spustíte extrakciu cold brew.
Ešte jednoduchšia je príprava cold brew pomocou automatického kávovaru De’Longhi Eletta Explore. Tento multifunkčný a extrémne obľúbený automat za vás spraví takmer všetko. Stačí jeden klik a postará sa o mletie aj extrakciu. Vy mu len dodáte tie správne zrná a môžete sa tešiť na skvelé cold brew.
Test za pomoci De’Longhi Eletta Explore
My sme sa rozhodli otestovať, či je technológia Cold Extraction od De’Longhi skutočne tak podarená a či sa môže naozaj porovnávať s klasickou prípravou cold brew. Preto sme navrhli malý experiment. Rovnakú kávu sme pripravili pomocou klasickej metódy prípravy a pomocou automatického kávovaru De’Longhi Eletta Explore.
V oboch prípadoch sme využili hneď niekoľko rôznych receptov. Výsledné vzorky cold brew sme porovnali po chuťovej stránke a takisto sme zmerali aj extrakciu káv. Pri každej vzorke sme pomocou refraktometra zmerali TDS. TDS (z anglického “total dissolved solids”) odráža množstvo látok rozpustených v tekutine. Je jednou z premenných, ktoré sa využívajú pri výpočte extrakcie kávy, vďaka čomu vám poskytne veľmi dobrý obraz o úspešnosti či neúspešnosti oboch metód prípravy.
Brazília Esmeril Farm od Be:Café – studené “kakauko”
Schopnosti kávovaru De’Longhi Eletta Explore pri príprave cold brew sme testovali na skvelej novinke od obľúbenej slovenskej pražiarne kávy Be:Café. Brazílii Esmeril Farm Natural Anaerobic praženej na espresso sa skvelo hodí studená extrakcia. Vďaka experimentálnemu spracovaniu a tmavšiemu stupňu praženia je ľahko extrahovateľná a dobre rozpustná. Je plná sladkých, čokoládových chutí, ale aj tónov sušeného ovocia a klinčekov. Za tepla aj studena má plné telo a dlhú kakaovú dochuť. Jej chuti dominuje sladkosť, vďaka ktorej vytvára dojem, ako keby ste pili studené kakao. Ktorý spôsob prípravy z jej vytiahol lepšie chute? Poďte to zistiť.
Šesť rôznych vzoriek
Vzorky cold brew pripravené klasickou metódou sme si museli pripraviť deň vopred. Celkovo sme pripravili tri vzorky odlišujúce sa vždy v jednom z parametrov prípravy. Všetky vzorky sme extrahovali mimo chladničky, a teda pri izbovej teplote. Základný recept zahŕňal pomer namletej kávy a vody 1:10, hrubé mletie (35 klikov na mlynčeku Comandante) a 12 hodinovú extrakciu. Druhá vzorka sa líšila v hrúbke mletia, ktorá bola o niečo jemnejšia (30 klikov) a tretia vzorka zahŕňala menší pomer vody k namletej káve (1:8). Tieto tri recepty odrážajú možnosti, ktoré vám pri príprave cold brew ponúkne kávovar Eletta Explore.
Plnoautomatický kávovar vám umožní úpravu hrúbky mletia a nastavenie intenzity a teda vstupnej dávky kávy. Klasické nastavenie pracuje s dávkou 11,5 gramu kávy a intenzívne nastavenie s dávkou rovných 13 gramov. Základný recept, ktorý sme na kávovare De’Longhi Eletta Explore využili, zahŕňal hrúbku mletia na stupienku 2 a klasické nastavenie vstupnej dávky. Druhá vzorka pracovala s jemnejším mletím (stupienok 1) a tretia s intenzívnejším nastavením vstupnej dávky kávy, a teda nižším pomerom vody ku káve. Každú vzorku sme posudzovali z chuťového hľadiska a z hľadiska hodnoty TDS. Čo si myslíte, našli sme rozdiely?
Namerané TDS
Ako prvé vám predstavíme namerané hodnoty TDS. Vzorky pripravované klasickou metódou dosahovali hodnoty v rozmedzí 1,5% až 1,9%. To znamená, že 98,1 až 98,5 percenta takto pripraveného cold brew tvorí voda a zvyšok látky vyextrahované z namletej kávy.
Najnižšiu hodnotu (1,5%) sme namerali pri vzorke pripravenej základným receptom. Vyššie TDS sme zistili zo vzoriek s jemnejším mletím a nižším pomerom. Vzorka s jemnejším mletím dosahovala TDS na úrovni 1,81 percenta a vzorka s nižším pomerom vody ku káve 1,9 percenta.
Merania TDS u vzoriek pripravených pomocou plnoautomatického kávovaru vykazovali veľmi podobný vzorec. U vzorky pripravenej základným receptom sme namerali TDS 1,39 percenta, vzorka s jemnejším mletím dosiahla TDS 1,49 percenta a vzorka s intenzívnejším pomerom presiahla hranicu 1,5 percenta: konkrétne sme namerali 1,55 percenta.
Z toho vyplýva, že cold brew pripravené pomocou technológie Cold Extraction v obsahu rozpustených látok mierne zaostáva za klasickým cold brew. Rozdiely v nameraných hodnotách však nie sú veľké. Je čas zistiť, ako sa to odrazilo v chuti jednotlivých vzoriek.
Rozdiely v chuti
Nižšie hodnoty TDS namerané u vzoriek z kávovaru De’Longhi Eletta Explore sa odrazili aj na chuti výsledného nápoja. Ak očakávate, že toto cold brew bude slabé a vodnaté, ste na omyle.
Nižšie TDS sa paradoxne odrazilo v absencii negatívnych chuťových prvkov, ktoré sme naopak nachádzali vo vzorkách pripravených klasickou metódou. Hlavne vzorky s najvyšším nameraným TDS (1,81 a 1,9 percenta) v sebe obsahovali vyššiu horkosť a suchosť. Cold brew pripravené za pomoci technológie Cold Extraction tieto chuťové prvky neobsahovalo, prípadne sme ich nachádzali len v malej, príjemnej miere.
Chuťovo najvyváženejšie a najpodarenejšie boli vzorky základného receptu pripraveného klasickou metódou a vzorka s intenzívnejším pomerom pripravená technológiou Cold Extraction. Obe sa vyznačovali príjemnou štruktúrou, stredne ťažkým telom a vyváženými chuťami kakaa, hrozienok, vanilky a klinčekov. Zvyšné vzorky pripravené technológiou Cold Extraction boli chuťovo veľmi príjemné, no mierne zaostávali v kvalite štruktúry. Na druhej strane, ostatné dve vzorky pripravené klasickou metódou v sebe obsahovali množstvo nepríjemných chutí a aj napriek plnému telu zaostávali v kvalite chuti a dochuti.
Prekvapivé výsledky
Analýza chuti, ale aj analýza obsahu rozpustených látok cold brew pripraveného pomocou plnoautomatického kávovaru značky De’Longhi, dokazuje, že technológia Cold Extraction skutočne nezaostáva za klasickou prípravou cold brew.
Expresne pripravené cold brew sa vyznačuje mierne odlišnými charakteristikami, no ani zďaleka za tým klasickým nezaostáva. Absentujú v ňom klasické “pachute” dlhej extrakcie a oxidácie, vďaka čomu sú jeho chute jasnejšie a jemnejšie.
Zľavové kódy
Náš tip: Na eshope delonghi.com teraz môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE, vďaka ktorému nakúpite modely EC9255.M/T, EC9865.M, ECAM450.65.G/S, ECAM452.67.G a ECAM450.76.T s cold extraction s 15% zľavou. Ponuka platí do 21. júla 2024.
So zľavou môžete okrem toho nakúpiť aj kávy z pražiarne Be:Café. Na eshope becafe.sk platí zľavový kód BLOGOKAVE10, s ktorým ušetríte 10%.