Pravda alebo hoax: Pomáha banán znižovať hladinu kofeínu?
Internetom koluje množstvo teórii o tom, či banány dokážu odbúrať nadmerné množstvo kofeínu v tele, alebo nie. Je na tom niečo pravdy? Ako to v skutočnosti vyzerá vo chvíli, keď sa banán stretne kávou?
Kto navštívil kávové festivaly, určite sa stretol s množstvom ľudí, ktorí kávu zajedajú banánmi. Občas sa môže zdať, že ste skôr na festivale nadšencov banánov. Babské rady tvrdia, že práve toto ovocie by sme mali jesť, keď máme pocit, že naša hladina kofeínu je vyššia, ako by mala byť.
Na čom sú postavené teórie o kofeíne a banánoch?
“Tu máš banán a šicko v poradku…”
Kofeín je alkaloid, ktorého molekula je veľmi podobná molekule adenozínu. Ten spôsobuje ospalosť, no kofeín blokuje jeho ukladanie na kľúčové receptory, a tým pocit únavy vlastne potláča. Kofeín okrem iného uvoľňuje aj hladké svalstvo, zrýchľuje tep a rozširuje tepny.
Pri vyšších dávkach kofeínu máme pocit nevoľnosti, nervozity, potíme sa a trasú sa nám ruky. Práve to sú príznaky, pri ktorých je nám jasné, že sme to s kávou trochu prehnali.
O tejto téme som sa rozprával s mojim kolegom Matúšom Varádym, ktorý je okrem majiteľa košickej kaviarne BØLGE. aj vedecko-výskumný pracovník na katedre hygieny potravín. Podľa neho je táto teória postavená na fakte, že kofeín je diuretikum, teda látka pôsobiaca priamo na obličky.
Tá spôsobuje nadmerné vylučovanie vody z tela spolu s elektrolytmi, akým je napríklad aj draslík. No a práve banány sú potravina, ktorá je na draslík veľmi bohatá, takže by ste si ho teoreticky mali vedieť doplniť.
Teória a prax
Aj keď to na prvý pohľad vyzerá logicky, je to pravda? Odpoveď je, že nie, nie je.
“Nie je dokázané, že kofeín dokáže odbúrať také vysoké množstvo elektrolytov, aby to malo signifikantný dopad na naše telo. Zároveň, ak by ste aj prijali také vysoké množstvo kofeínu, ktoré by dokázalo hladinu draslíka drasticky znížiť, jeden banán by vám určite nepomohol,” tvrdí Matúš.
Ako vznikol tento hoax o čarovných banánoch, zrejme nie je úplne jasné. Matúš mi však vec vysvetlil takto: “Jedná sa pravdepodobne o fenomén s pôvodom v baristickej súťaži, ktorú vyhral Kyle Glenville. Toho našli počas majstrovstiev v backstage jesť banány. Teóriu o kofeíne a banánoch týmto spôsobom dostal do celého sveta. Placebo efekt však nie je vylúčený.”
Prevencia je cesta
Najlepšou prevenciou je sledovať svoje špičky. Keď navštívite kaviareň, v ktorej chcete ochutnať viacero kávových nápojov, rozdeľte si každý jeden so svojim kávovým partnerom. Na cuppingoch tiež nie je hanba kávu po ochutnaní vypľúvať (samozrejme do pohára a diskrétne, nie na zem).
Keď sa kávy jednoducho len nedokážete nabažiť, na trhu sa vždy nájde niekoľko veľmi solídnych decafov, ktoré si dáte aj večer pred spaním namiesto kakavka (pozrite si zľavové kódy do slovenských pražiarní, nájdete v nich aj bezkofeínové kávy). Netreba zabudnúť ani na to, že každý kávový nápoj a každá káva má iný obsah kofeínu.
Nezabúdajte, že každý z nás má inú toleranciu voči kofeínu a tú je možné postupným zvyšovaním dávok mierne dvíhať. Na vašich blízkych, ktorí odmietajú ďalšiu šálku kávy, radšej netlačte. Keď sa predávkujú kofeínom, banány im nepomôžu.