Recenzia káv od Attilu Végha: Posledné slová pred rozlakťovaním
Attila Végh je slovenský bojovník zmiešaných bojových umení a promotér bojových organizácií. Takto som si to vygooglil. Podľa mňa je to aj celebrita, ktorá je známa množstvom rôznorodých spoluprác. Dokáže predať všetko od Bagetejšn až po Renault (teda, jedine že by nie) a aktuálne to skúša aj s kávou. Čuduj sa svete, práve vďaka tomu sa mu podarilo dosiahnuť kariérny vrchol a objavil sa na Blogu o káve.
Attila priniesol v spolupráci s jednou z priemerných slovenských pražiarní na trh hneď dve rôzne kávy, ktoré nesú označenie Káva šampiónov. Jedna z nich je ESPRESSO BLEND a druhá BRAZIL BLEND. Keď som sa o nových produktoch dozvedel, musel som konať. Hneď som ich aj objednal a spolu s našimi kolegami Gabrielou a Filipom sme ich zrecenzovali.
Čo myslíte, ako dopadli a koľko bodov v našej prísnej recenzii získali? Poďte to zistiť.
Môžeš mi oblízať vajcá
Začiatok recenzie bude takýto vulgárny. Attila po nedávnej prehre s Karlosom Vémolom svojim neprajníkom odkázal, že mu môžu „oblízať vajcá.“ Ukázalo sa, že v klietke sa veľa dobrého neurodí a preto sme sa v tejto recenzii rozhodli podporiť občianske združenie Humánny pokrok, ktoré bojuje aj za zákaz klietkového chovu sliepok. Keď sa to raz podarí, budú vajcá chutnejšie.
Petíciu za ukončenie klietkového chovu sliepok môžete podpísať na viacneznesiem.sk a informácie o téme nájdete napríklad na webe zakazklietok.sk.
V tejto súvislosti pridám aj jednu povedačku. Povráva sa, že keď Karlos Vémola Attilu nedávno pritlačil k zemi, ten mu pošuškal „viac neznesiem“ a rozhodca zápas ukončil. Ba dum tsss.
Bodovanie
V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich majú právo udeliť baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.
Rebríček najlepších káv nájdete v rubrike RECENZIE KÁV a okrem toho vám ponúkame aj zľavové kódy do najlepších slovenských pražiarní.
Baristi Filip Lörinc a Gabriela Drenková
Káva šampiónov Espresso Blend 11/25
Zrná
Zápasnícka káva od Attilu Végha obsahuje zrná rôznych odrôd arabiky. Tie na prvý pohľad nevyzerajú vôbec márne. Neobsahujú priveľa defektov a sú napražené rovnomerne. Stupeň praženia vystihuje slovo “konzervatívny”. Zrná sú tmavohnedé, no bez akýchkoľvek olejnatých škvŕn. Praženie tak bolo ukončené ešte pred druhým “crackom”.
Aróma
Vôňa kávy je presne taká, akú by ste čakali od tmavšieho espresso roastu. V aróme sa striedajú sladké orieškové tóny s drevitými tónmi. Nenachádzame v nej žiadne ovocné či svieže prvky.
Cupping
Po chuťovej stránke sa káva nesie na akejsi jednej vlne. Pri cuppingu sa jej chuť veľmi nemení a nevyvíja. Za horúca, tepla i studena v nej objavujeme hlavne prvky pražených orechov, tmavej čokolády a drevitú dochuť. Telo kávy je stredne ťažké. Káva v podstate spĺňa to, čo nám sľubuje obal až na jednu vec. Nenachádzame žiadnu motiváciu, povzbudenie ani silu.
Espresso
Espresso z Attilovho blendu v podstate nemá zásadné nedostatky. Odráža popis kávy od pražiara. Je konzervatívne, chuť tvorí príjemná sladkosť orieškov a horkosť tmavej čokolády. Jeho telo je stredne ťažké a textúra hutná. Dochuť kávy považujeme za malý nedostatok. Je mierne nepríjemná a nahorklá.
Celkový dojem
Špeciálny espresso blend Attilu Végha je v podstate úplne obyčajný. Všedná káva napražená konzervatívne. Nemá však zásadné chyby a nedostatky. Ak holdujete sladko-horkým kávam, pravdepodobne vám bude chutiť.
Body: aróma 2 – acidita 0,5 – telo 4,5 – dochuť 2 – celkový dojem 2.
Káva šampiónov Brazil Blend 8/25
Zrná
Druhý zápasnícky blend sa skladá zo 70 percent arabiky a 30 percent robusty. Áno Coffea canephora, ako uvádza pražiareň na obale, nie je nič iné ako robusta. Zrnká robusty a arabiky sú v blende jasne odlíšiteľné, no sú napražené veľmi rovnomerne. Praženie je znovu tmavšie, konzervatívne, no na prvý pohľad zvolené presne tak, aby vyhovovalo širokému publiku.
Aróma
Vôňa brazílskej zmesi je o niečo ťažšia. Na rozdiel od stopercentnej arabiky sú v tomto prípade orechy a kakao mierne potlačené a do popredia prenikajú ťažké prvky typické pre robustu. Cítime v nej viac drevitosti a istú dávku zemitosti.
Cupping
Rovnako, ako predošlá káva, aj táto je akosi plochá a jednotvárna. Chuť vytvárajú hlavne sladké a v tomto prípade aj výrazne horké prvky. Pražené orechy a tmavá čokoláda nás potešili, no nepríjemná dochuť robusty skôr zamrzela.
Espresso
Ako chutí úspech, eufória a inšpirácia, sme bohužiaľ nezistili, no v šálke sme našli veľmi všedné, ničím obzvlášť zaujímavé espresso. Bolo hutné, jeho textúra príjemná, chute plné orechov a zemitých tónov.
Celkový dojem
Brazílsky blend od Attilu Végha je presne taký, ako vraví etiketa. Orieškovo-čokoládové a výrazne drevité espresso však nepovažujeme za nič špeciálne či euforické.
Body: aróma 1 – acidita 0 – telo 4,5 – dochuť 1 – celkový dojem 1,5.
Ladislav Király
Káva šampiónov Brazil Blend 3/10
Rozhodol som sa, že začnem horšou kávou. Otvoril som Brazil Blend, ktorý je zmesou arabiky a canephory 70:30. Canephora sa v našich končinách zväčša označuje ako robusta, ale nie je to celkom správne, pretože robusta je len jedna z odrôd canephory a viem, že majiteľ pražiarne, ktorá túto kávu napražila, si na tomto detaile dosť zakladá. Možno by si radšej mohol dať záležať na tom, s akými diletantmi spolupracuje, ale to mu je zjavne jedno.
Na obale som si prečítal, že Brazil Blend ponúka chuť čokolády, orieškov, úspechu, eufórie a inšpirácie. Prvé dva chuťové profily by som od brazílskej zmesi určite čakal, o tých zvyšných by sa dalo polemizovať. Moje bystré oko si však všimlo, že na druhej strane obalu píšu chuťový profil kakao, orechy, vanilka, úspech, eufória, inšpirácia. Táto tajomná káva má teda zjavne dve tváre: jednu čokoládovo-orieškovú, druhú kakaovo-orechovo-vanilkovú. Viac tvárí, viac Attila.
Nudná káva a zápach
V každom prípade som si na stôl vysypal pomerne pekné zrnká, ktoré boli napražené tmavšie, ale stále to bolo v poriadku. Neboli olejnaté a väčšina pražiarní, s ktorými spolupracujeme, robí tmavšie roasty dosť podobne. Myslím si, že vzhľadom na požiadavky širokého publika sa pražiari konzervatívnejších káv snažia trafiť približne niečo takéto. Vôňa nudná, ale toto väčšina ľudí stále chce, bohužiaľ.
Isto viete, že ja podobným tmavšie praženým a nudným kávam neholdujem, ale na druhej strane ich akceptujem. Na trhu majú svoje miesto a nemusí každý chcieť ovocné a acidné bomby ako ja. Aj keď slovo bomba sa pri nadopovanom juhoslovenskom bujakovi aj bojím vysloviť.
Zápach, ktorý káva vyprodukovala, bol presne taký, aký by som od robusty (pardón, canephory), čakal. A presne opačný, ako by som očakával od „kávy pre vaše zdravie“, ako je uvedené na obale. Ale keď už za zdravú kávu označujeme aj tú ropu zo Štrbského Pressa, tak potom je vlastne všetko v poriadku.
Nič pre hipsterov z bratislavskej kaviarne
Celkovo však na túto kávu nechcem a vlastne ani neviem byť zlý. Nechutí mi, ale je taká, akú stále vyhľadáva drvivá väčšina publika. No a je jasné, že káva, na ktorej obale je tvár panáčika s proruskými názormi, nebude určená hipsterom z bratislavskej kaviarne. Takže je vlastne trafená celkom presne. Ako tie údery, ktoré Attilkovi nabimbal Karlos.
Suma sumárum, na zmes arabiky a canephory z Brazílie je to obstojné. Väčšina ľudí o káve vlastne stále nič nevie a dáva do nej veľa cukru či mlieka, takže toto by im s prehľadom mohlo vyhovovať a možno by aj potlačili tú nepríjemnú pachuť, ktorá ostala v mojej citlivej pusinke.
Udeľujem 3 body.
Káva šampiónov ESPRESSO BLEND 4/10
Keď sa moje chuťové poháriky upokojili a negatívna dochuť prvej kávy odznela (teda dva dni po ochutnávke), odhodlal som sa k recenzovaniu druhej Attilovej kávy zvanej ESPRESSO BLEND.
Na prednej strane obalu som si prečítal, že ponúka chuť kakaa, trstinového cukru, povzbudenia, sily a motivácie, na zadnej je uvedený chuťový profil kakao, orechy, karamel, povzbudenie, sila, motivácia. Toto sú asi prvé kávy na svete s premenlivým chuťovým profilom.
Htovie či Otilka so svojou lovenčinou vedel totok obkontrolovať. Nemtudom.
Nie je to progresívna káva
Vzápätí som balíček otvoril a káva voňala úplne rovnako ako tá prvá. Dokonca aj veľmi podobne vyzerala. Voľným okom veľmi ťažko posúdiť konkrétny stupeň praženia – nemám v ňom zabudovaný spektrofotometer – ale bolo to niečo podobné. Tu som už tušil, že aj chuťovo to bude podobné, aj keď bez robusty by to nemuselo byť až také gumovo-zeminovo-ropové.
Toto sa napokon aj potvrdilo. Jednoducho cítiť, že v káve nie je canephora a je o niečo pitnejšia. Nie však oveľa. Opäť by som ju označil za akýsi štandard našitý na mieru väčšinového publika. Mne je z toho dosť smutno, ale veľa ľudí stále holduje niečomu podobnému. Povedzme, že chuťovo to nie je práve progresívna káva.
Štandard
V každom prípade dávam štyri body. Nie je to dobrá káva a má od nej ďaleko, ale nie je to ani zlá káva. Je to taký štandard. Opakujem, že aj ostatné slovenské pražiarne robia takéto širokospektrálne blendy podobne. Kávy tohto typu mi však nechutia a budem rád, keď ich raz pošleme do minulosti.
Transparentnosť
Na eshope pražiarne, ktorá Attilove kávy praží i predáva, stojí nasledovné: „O každej našej káve sa vám snažíme podať maximum informácií. Nielen o tom, v akej nadmorskej výške kávovníky rastú, aká je to odroda či ako bola spracovaná, ale aj kto v skutočnosti stojí za každým zrnkom, ktoré sa nachádza v danom balení. Vďaka spolupráci DIRECT TRADE môžete aj vy spoznať skutočnú cestu vašej obľúbenej šálky kávy.“
Tieto slová sú uvedené priamo na produktovej stránke oboch Attilových káv, ale čuduj sa svete, ako pozerám, tak pozerám, k žiadnym detailným informáciám sa vlastne dopátrať neviem.
Káva šampiónov Brazil Blend 2/5
Pri káve Brazil Blend môžem jeden bod udeliť za známy pomer arabiky a canephory 70:30 (1 bod) a druhý bod za to, že káva pochádza z Brazílie. Ak sa teda dá veriť tomu, čo stojí v jej názve. Nič iné o zrnách nevieme. Nepoznáme konkrétne odrody arabiky či canephory, nepoznáme spôsob spracovania a už vôbec nevieme nič o regióne pestovania či konkrétnej farme.
Káva šampiónov Espresso Blend 1/5
Pri káve Espresso Blend môžem jeden bod udeliť za to, že ide o stopercentnú arabiku, a to je vlastne všetko, čo som sa o nej dozvedel. Nepoznám krajinu pôvodu, odrodu arabiky, spôsob spracovania a ani región pestovania. Nič moc.
Pomer cena/kvalita
Káva šampiónov Brazil Blend 2/5
Káva šampiónov Espresso Blend 2,5/5
Obe kávy sú k dispozícii za 7,90€/250 gramov, pričom kilovky stoja 27,90€. Treba povedať, že cena je pomerne OK a férová, na rozdiel napríklad od kávy, ktorú kedysi vyprodukovala Plačková či Markíza Moda Italiana. To boli totálne úlety, pričom v oboch prípadoch išlo o horšie kávy.
Kávy, ktoré nesú meno Attilu Végha, sú k dispozícii za cenu, ktorá je v poriadku a do istej miery dobre odzrkadľuje ich kvalitu. Nechceme nikoho tlačiť k tomu, aby kávy predával za menej peňazí, ale viac bodov v tejto disciplíne vzhľadom k chuťovej kvalite oboch káv udeliť nemôžeme.
Dizajn obalu 0/5
O bodoch, ktoré pravidelne udeľujeme za dizajn obalu, ste aj tentoraz mohli hlasovať na instagramovom alebo facebookovom konte Blogu o káve. Najviac z vás, konkrétne 39,3 percenta, hlasovalo za nulu. Toto ma aj trochu zamrzelo, pretože až taký zlý podľa mňa ten obal nie je. Attila sa na ňom síce podobá na Karlosa Vémolu, ale inak je to v pohode.
Mimochodom, o tejto tajomnej veci som urobil aj instagramovú anketu. Na podnet viacerých čitateľov som sa opýtal, či podľa vás Attila na obrázku skutočne vyzerá ako Vémola, od ktorého dostal nakladačku (nemyslím tú uhorku). V storke som vyzbieral okolo 1 300 hlasov, z ktorých 61% tvrdilo, že osoba na obale vyzerá ako Karlos Vémola. Len 11% hlasov bolo za NIE a 28% z vás nevie, ako Vémola vyzerá.
Teraz späť k dizajnu obalu: 23,3 % z vás hlasovalo za 1 bod, 19,3 % za dva body, 10,7 % za tri body, 5,3 % za štyri body a 2 percentá za päť bodov. Udeľujeme teda nulu, lebo tá jednoznačne vyhrala.
Celkové hodnotenie
Káva šampiónov Brazil Blend 15/50
Káva šampiónov Espresso Blend 18,5/50
Záver
Kávy, ktoré nesú podobizeň Attilu Végha, sú pomerne v pohode. Konzervatívnejším pražením sa dosiahlo akési ich chuťové vysterilizovanie, dominuje v nich horkosť, ale vykazujú aj čokoládovosť a orieškovosť. Nie je to s nimi úplne márne, ale dá sa povedať, že kopírujú štýl, aký v kávovom svete zažíval vrchol pred niekoľkými desaťročiami.
Keď kávy Attilu Végha porovnáme so supermarketovými kávami, tak sú o niečo málo lepšie, nie však oveľa. Tak či tak chceme veriť, že možno aj touto cestou sa k slovenskému konzumentovi môže prvýkrát dostať nejaká lepšia káva a ten by sa na ňu potom mohol naučiť. Aj keď ťažko povedať, či v skupine priaznivcov tohto človeka existuje potenciál na nejaký, čo i len malý, progres.
Je dobré spolupracovať s človekom ako Attila?
Zamýšľal som sa aj nad tým, či je pre pražiareň kávy prínosné spolupracovať s človekom ako Attila Végh. Je totiž zrejmé, že kooperácia s osobou tohto typu a.k.a. Pellegriniho pucmolou (či ako ho to prezývajú) odradí určité množstvo zákazníkov. Na druhej strane však platí, že taký Dráčik je omnoho viac vyhranený, ale zjavne mu to neškodí.
Položil som teda otázku followerom nášho instagramového konta @blogokave, či podľa nich spolupráca s Attilom Véghom danej pražiarni skôr pomôže alebo uškodí. Vyzbierali sme vyše 600 hlasov, z ktorých 18% bolo za možnosť „pomôže“ a 82% za možnosť „uškodí“.
Pre tých, ktorí hlasovali za možnosť uškodí, pridávam nedávny Attilov výrok určený všetkým jeho neprajníkom: „Takí ľudia ma absolútne nezaujímajú. Hlavne sú to takí ľudia, ktorí majú na sebe okuliare a neviem aké vlajky za sebou, že naozaj pomýlení. Za mňa sú tí ľudia stratení a zdechliny. Dobil by som ich, všetkých by som ich dobil, rozlakťoval by som ich.“
No uznajte, spolupracovať s takýmto človekom sa zdá byť z pohľadu PR geniálny krok. Teda jedine, že by nebol.
Tajné informácie
Teraz trochu odbočím. Možno viete, možno nie, ale keď som pred časom majiteľa Štrbského Pressa kritizoval za jeho homofóbne a proruské názory, pustil sa do mňa práve majiteľ pražiarne, ktorá teraz praží kávu pre Attilu Végha. Náhoda? Nemyslím si. Síce vtedy vehementne rozhadzoval lakte (tento výraz nie je odvodený od slova rozlakťovať), že je apolitický, ale teraz vidíme, aký apolitický v skutočnosti je. Až sa chumelí.
Druhá tajná informácia spočíva v tom, že okrem oného majiteľa pražiarne sa do mňa v tom čase pustil ešte jeden človek, ktorý mi na Facebooku nechal prečudesný komentár. Tiež sa tváril, že mu nejde o politiku a nie tá ho inzultovala. Teraz však spoluorganizuje jeden zo slovenských kávových festivalov, ktorého ja a ani Blog o káve nemôžeme byť partnerom práve kvôli našim politickým názorom. Fňuk.
Názov festivalu nespomeniem, pretože ho tento panáčik neorganizuje sám a tým ostatným ľuďom okolo neho nechcem zbytočne škodiť. Predsa len robia záslužnú prácu a dobrú kávu dostávajú bližšie k ľuďom. Pokiaľ k ním nedostávajú aj tie predpotopné názory, tak OK.
A to je už fakt všetko, čo som chcel pred rozlakťovaním povedať.