Exkluzívne

Najväčšie chyby pri príprave filtrovanej kávy

Šálka filtrovanej kávy je pre mnoho ľudí stále veľkou záhadou. Svojou čistotou a jemnými a vyváženými chuťami dokáže skalných fanúšikov espressa doslova prekvapiť. Na jej prípravu nepotrebujete drahé kávovary, no o to viac je náchylná na správne postupy, vedomosti a techniky. Ak s filtrovanou kávou začínate, tento článok je práve pre vás. V spolupráci s pražiarňou Be:Café sme pripravili prehľad najčastejších chýb, ktorých by ste sa mali vyvarovať. 

Ako si vybrať správnu kávu?

Káva pražená na filter je zväčša o niečo svetlejšia ako tá na espresso. Svetlejšie praženie odkrýva množstvo pôvodných chutí, ktoré by dlhším časom v pražičke vymizli, prípadne by ich zakryli chute praženia. Ak teda hľadáte vhodnú kávu, siahnite po kávach označených ako filter roast, light roast alebo po káve praženej na filter. 

Keňa od BeCafé - praženie na filter

V ponuke pražiarne Be:Café ich nájdete mnoho. Medzi našich obľúbencov patria kávy Colombia El Carmen Carlos Martinez či Kenya AA TOP Kerugoya. Avšak je len na vás, ktorú si vyberiete. Pri výbere hľaďte na krajinu pôvodu, spracovanie a chuťový profil. Tieto tri nápovedy vám najjednoduchšie poskytnú obraz o tom, ako bude káva chutiť.

Náš tip: pražiareň Be:Café pre vás pripravila parádnu novembrovú akciu. Kliknite tu a zistite viac.

Chyby, na ktoré si posvietime, sa týkajú všetkých metód prípravy filtrovanej kávy. Spôsobov prípravy je mnoho a každý má svoje vlastné plusy a mínusy. Jednotlivým dripperom a príslušenstvám sa však budeme venovať až v budúcich článkoch.

Kenya Kerugoya od BeCafé - zrná
Zrná kávy praženej na filter sú pomerne svetlé.

1. Nesprávny pomer kávy a vody (RATIO)

So slovom “ratio” sa určite stretnete, ak si budete čítať články z nášho či iných blogov. Ratio predstavuje pomer vody k množstvu namletej kávy. Ak sa stretnete s hodnotou 1:10, bude to znamenať, že na jeden gram kávy pripadá 10 gramov vody. Ratio je jedným z kľúčových faktorov, ktorý ovplyvní chuť vašej kávy, a preto by ste naň nemali zabúdať. K tomu, aby ste tento pomer dokázali odhadnúť, budete potrebovať váhu. Váha slúži na odváženie vstupnej dávky kávy a rovnako tak množstva vody, ktorou ju budete zalievať. Ak ste si mysleli, že to pôjde bez váhy, tak na to rýchlo zabudnite. Baristická váha je kľúčom k chutnej filtrovanej káve. 

Čo sa stane keď použijete nesprávny pomer? Ak kávu zalejete nedostatočným množstvo vody, môže byť chuťovo príliš výrazná a zároveň málo vyextrahovaná. Chute tak budú ostré a nevyvážené. Naopak, ak použijete veľké množstvo vody, káva sa v nej stratí a bude nevýrazná a planá. 

Aké je teda správne ratio? Univerzálna odpoveď neexistuje, no pomer 1:15 funguje pre väčšinu káv. Odporúčame odrážať sa práve od pätnástich gramov vody na gram kávy a následne si pomer upravovať podľa vašich preferencií a potrieb.

Kenya Kerugoya od BeCafé - zrná kávy plávajúce na vode
Pomer kávy a vody je približne takýto. Samozrejme, nenamletá káva sa nevyextrahuje.

2. Nesprávna hrúbka mletia

Väčšina článkov vám poradí, že pri filtrovanej káve, by ste mali mlieť hrubšie ako pri espresse. To je pravda. Pri príprave filtra je voda s kávou v oveľa dlhšom styku ako pri espresse. Ak by ste kávu mleli príliš najemno, voda ňou bude pretekať dlho a vytiahne z nej množstvo nepríjemných chutí a dosť horkosti. Preto sa svoj mlynček snažte nastaviť tak, aby sa celkový čas extrakcie pohyboval v niekde v rozmedzí dvoch až troch minút. Takto sa priblížite k chutnej káve a vyhnete sa zbytočným nezdarom. Následne môžete mletie jemne vylaďovať tak, aby ste ho prispôsobili konkrétnej káve. 

S mletím sa nebojte experimentovať. Je to jedna z najdôležitejších premenných, ktorá ovplyvní chuť kávy. Zároveň nemajte strach investovať do kvalitného mlynčeka. Kvalita mletia je pre chuť absolútne klúčová. Mnoho začiatočníkov sa tejto investície bojí a začína s mlynčekmi, ktoré sú jednoducho nedostačujúce. Magická hranica sa pri ručných mlynčekoch začína niekde v rozmedzí 80 až 100 eur. Za túto cenu už zoženiete kvalitný kúsok, ktorý vám navyše vystačí na niekoľko rokov.

namletá káva na prípravu filtrovanej kávy
Pri príprave filtrovanej kávy sa používa hrubšie mletie.

3. Kanvica a teplota vody

Pre väčšinu metód prípravy filtrovanej kávy je kľúčová kanvica s takzvaným husím krkom. Husí krk umožňuje presnejšie a konštantnejšie zalievanie kávy horúcou vodou. Profesionálna kanvica s husím krkom a nastaviteľnou teplotou vody však môže byť poriadne drahá. 

Ak sa chcete tejto investícii vyhnúť, poobzerajte sa po metódach, ktoré si husí krk nevyžadujú. Medzi najčastejšie patrí AeroPress. Nastaviteľná teplota taktiež nie je pre začiatok nevyhnutná. V mnohých materiáloch sa môžete stretnúť s informáciou, že príliš vysoká teplota vody zapríčiňuje horkosť a “spálenie” kávy. To nie je pravda. Vriacou vodou kávu nemôžete spáliť. Sto stupňov Celzia nie je dostatok na to aby ste niečo “prepálili”. Nebojte sa používať vriacu vodu. Bod varu môže byť veľmi dobrý indikátor toho, že každú kávu zalievate rovnakou teplotou aj bez toho, aby ste mali kanvicu s termometrom. Keď sa vám káva bude zdať horká, môžete upraviť hrúbku mletia a skrátiť jej extrakciu. 

Veľmi dobrou alternatívou pre začiatočníkov sú kanvice s husím krkom určené pre ohrev vody na sporáku. Tie stoja omnoho menej a určite si s nimi vystačíte. Ak sa budete v budúcnosti chcieť ponoriť hlbšie, investujete do profesionálnej kanvice s nastaviteľnou teplotou vody. Teplota vody je dobrý nástroj na malé úpravy v chuti, avšak veľké zmeny s ňou nenarobíte. Preto naň zo začiatku nemusíte klásť až tak veľký dôraz. Svoj postup v ohreve a zalievaní sa však snažte replikovať čo najkonzistentnejšie.

kanvica s husím krkom vhodná na prípravu filtrovanej kávy
Kanvica s husím krkom.

4. Mletá a stará káva

Káva, rovnako ako iné potraviny, starne. Ak chcete svoju filtrovanú kávu posunúť na vyšší level, kupujte čerstvú kávu. Pražiareň Be:Café vám kávu zašle vždy do niekoľkých dní od praženia. Filtrovaná káva je najchutnejšia vtedy, keď ju pripravujete zo zŕn starých týždeň až mesiac od praženia. Prvých pár dní od praženia je často chuťovo nevyvážená a obsahuje chuť praženia. 

Na druhej strane, stará káva je zvetraná a ochudobnená o väčšinu aróm a chutí. Preto sa vždy snažte kupovať čerstvú kávu a hlavne kávu, ktorá nie je pomletá. Po namletí sa celý proces starnutia rapídne zrýchli a káva degraduje v priebehu niekoľkých hodín. Veľa začiatočníkov si necháva kávu namlieť v kaviarni, prípadne v pražiarni. Tomu sa radšej vyhnite a investujte do mlynčeka.

Hario Switch - mletá káva
Kávu si nameľte až tesne pred prípravou.

5. Kopírovanie receptov z internetu

Na našom, ale aj iných blogoch, nájdete množstvo receptov pre prípravu filtrovanej kávy. Tie môžu byť veľmi dobrým odrazovým mostíkom, no nikdy ich neberte ako niečo nemenné a sväté. Nezabúdajte na to, že doma máte pravdepodobne inú vodu, mlynček či kávu ako autor receptu. Inšpirujte sa, no keď vám v káve niečo nesedí, nebojte sa upravovať jednotlivé parametre. Kávu sa vždy snažte pripraviť tak, aby chutila hlavne vám. 

Ak preferujete iskrivejšiu aciditu, nebojte sa si to priznať. Ak máte radi výraznejšiu horkosť, kávu môžete mierne preextrahovať a nikto vám v tom nezabráni. Recepty na internete sú často šité na konkrétny druh kávy a preto nikdy nebudú úplne univerzálne. Rovnako to je aj so súťažnými a výhernými receptami z rôznych baristických súťaží. Recept majstra sveta u vás doma a s vašou kávou jednoducho nemusí fungovať.

Kenya Kerugoya od BeCafé - zaznamenávanie si parametrov pri príprave filtrovanej kávy
Recepty z internetu berte len ako orientačné vodítko.

6. Nedostatočná hygiena

Tento problém azda ani nemusíme bližšie rozoberať. Zabudnite na všetky rady ohľadom patiny či znečistenia zariadenia na prípravu kávy. Taliani svoje koťogó nečistia, no vy by ste rozhodne mali. Každé príslušenstvo, ktoré pri príprave kávy používate, pravidelne čistite. Len tak zabezpečíte čistú chuť a dlhodobú funkčnosť zariadenia. 

Funkčnosť sa týka hlavne mlynčekov. Ak investujete desiatky až stovky eur, nenechajte váš mlynček bez opatery. Čistite mlecie kamene a všetky rotujúce súčiastky. Zabránite tým opotrebovaniu a otupeniu mlecích kameňov. Väčšina výrobcov ku svojim mlynčekom prikladá návod na rozobratie, vyčistenie a opätovné zloženie. Ten poctivo nasledujte a vaša káva sa vám odvďačí.

mlynček Comandante - nastavenie
Mlynček Comandante zdola.

Vyhnite sa tomu, čo ostatní prehliadajú

Príprava filtrovanej kávy nemusí byť záhadou. Ak pochopíte základné princípy a postupy, s veľkou pravdepodobnosťou sa vyhnete úplným nepodarkom. 

Ste úplný začiatočník? Vyskúšajte kávy na filter z pražiarne Be:Café, ktoré majú skvelý pomer cena/výkon. Kliknite si na becafe.sk, preklikajte rubriku “výberová káva” a pri jednotlivých produktoch hľadajte označenie FILTER. Pri nákupe potom uplatnite zľavový kód BLOGOKAVE10.

Náš tip: pražiareň Be:Café pre vás pripravila parádnu novembrovú akciu. Kliknite tu a zistite viac.


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close