Priznám sa, keď mi kolega Laci poslal reelko, v ktorom hrala hlavnú rolu novinka medzi instantnými kávami – Nescafé Iced, zavládla vo mne skepsa. Autorka hrdo tvrdila, že po tom, čo vyskúšate Nescafé Iced, už nikdy nepôjdete do kaviarne na svoju obľúbenú ľadovú kávu.
Aj keby som odhodil všetky svoje predsudky voči instantkám od Nescafé, je možné, aby sa dehydrovaný polotovar dokázal vyrovnať káve pripravenej na profesionálnych strojoch, profesionálnym baristom a z čerstvo namletej zrnkovej kávy? A nie je to náhodou len šikovne marketingovo zamaskovaná obyčajná instantka od Nescafé?
Ľadová káva lusknutím prsta
V momente, keď som sa k Nescafé Iced dostal, všimol som si, že je vo viacerých obchodoch v mojom okolí v akcii, na letákoch aj billboardoch. Zrazu som jej sklenenú fľašu s modrou etiketou videl všade navôkol.
Z modrého pozadia etikety sa vynára chutne vyzerajúci ľadový nápoj a hneď vedľa neho stojí najväčšie lákadlo: „Simply add water“. Jednoducho pridajte studenú vodu a dostanete ľadovú kávu ako z rozprávky. Jedno 95-gramové balenie vás vyjde na necelých sedem eur a vystačí vám vraj až na 47 nápojov. To by znamenalo, že na jednu porciu v Nescafé odporúčajú približne dva gramy kávového prášku.

Zadná strana balenia už recept na prípravu uvádza takmer presne. V 150 mililitroch studenej vody alebo mlieka rozpusťte jednu až dve čajové lyžičky prášku a pridajte kocky ľadu. Jednoduchšie to snáď ani nemôže byť.
Je niečím iná?
Mojou prvou myšlienkou spojenou s Nescafé Iced bolo, či sa táto ľadová verzia bude nejako líšiť od bežných instantiek od Nescafé. Hlavne čo sa týka rozpustnosti.

Poviem pravdu, bol som presvedčený, že nebude. A mýlil som sa. Popri Nescafé Iced som si zaobstaral aj ich klasiku Nescafé Crema a rozdiel bol citeľný. Iced sa v studenej vode rozpúšťa veľmi rýchlo a takmer úplne sama. Stačia dve či tri otočky lyžičkou a prášok je kompletne rozpustený.
Klasickej Nescafé Crema to ani zďaleka nejde tak jednoducho. V studenej vode vytvára hrudky a rozpúšťa sa oveľa pomalšie. Ani tento proces vám však nezaberie viac než niekoľko desiatok sekúnd. Nescafé Iced si teda možno rozpustíte o dvadsať sekúnd rýchlejšie, no bude chutiť lepšie? Bude vôbec chutiť inak? A je jej chuť vhodnejšia do ľadových nápojov?

Horkosť, kyslosť, zemiaky
Začnime úplne jednoduchým testom. Nescafé Iced a Nescafé Crema som si pripravil presne podľa návodu na etikete verzie Iced. Do 150 mililitrov vody pridám dve lyžičky kávového prášku, rozmiešam a ochutnám v úplne čistej podobe.
Prášok verzie Crema má svetlejšie sfarbenie a jemnejšiu zrnitosť. Prášok modelu Iced je tmavší a hrubozrnnejší. Sfarbenie práškov v tomto momente spomínam účelovo. Ich farba totiž úzko súvisí s ich chuťou.

Svetlejšia Crema je citeľne acidnejšia, ostrejšia a veľmi nevyvážená. V jej chuti sa odohráva nepríjemný súboj až octovej kyslosti, výraznej horkosti a defektnej chuti surových zemiakov.
Tmavšia Nescafé Iced má vo svojej chuti oveľa menej acidity, čo je vo výsledku dobré. Dominantná je však veľmi intenzívna horkosť a nepríjemné defektné chute pripomínajúce zemiaky či zatuchnutosť a plesnivosť. Aspoň sa však nebijú s octovou kyslosťou.

Toto nie je káva!
Trúfam si povedať, že obe kávy sú bez mlieka, cukru či sirupu absolútne nepiteľné. Obe pôsobia chuťovo nebezpečne a už po niekoľkých glgoch vytvárajú ťažký pocit na žalúdku.
Nescafé Iced som vyskúšal aj s mliekom a cukrom, no nepríjemné žalúdočné účinky sa nevytratili. A aj keď mlieko a cukor dokážu časť nepríjemných chutí zamaskovať, nedokážu ich úplne prekryť.

Neviem, kam chodí autorka videa na ľadové kávičky, no ak si dokázala z Nescafé Iced pripraviť lepší nápoj než v kaviarni, mala by zvážiť opätovné návštevy svojich obľúbených podnikov.
Oproti tomu sú talianske kávy lahodné
Pri ochutnávke takýchto kávových produktov sa vždy pozastavím nad tým, či vôbec pijem kávu. So skutočnou a kvalitnou kávou má totiž Nescafé Iced len veľmi málo spoločného. A to aj v porovnaní s konzervatívnymi, komoditnými a talianskymi roastami v zrnkovej podobe. Oproti tomuto sú talianske kávy vlastne lahodné.

Nemyslím si, že je rozumné míňať ťažko zarobené peniaze na prášky, ktoré vznikajú z nekvalitnej kávy a sú masovo produkované s jediným cieľom – zarobiť. Áno, ponúkajú istý komfort a jednoduchosť pri príprave, no chuťovo ich budete chcieť len a len zakryť. Zaslúžite si lepšiu kávu.







