Nezaradené

AeroPress Slovakia 2023: Banská Bystrica privíta majstrovstvá Slovenska

Mesto pod Urpínom bude čoskoro rozvoniavať vôňou kvalitnej výberovej kávy. Do Banskej Bystrice zavítajú baristi a kávoví nadšenci z celého Slovenska, ktorí v rámci súťaže Majstrovstvá Slovenska v príprave kávy cez AeroPress – AeroPress Slovakia 2023, predvedú svoje zručnosti v príprave kávy touto alternatívnou metódou. Slovenský šampión pocestuje v decembri na svetové finále v Austrálii.

Podujatie sa uskutoční už 23. septembra v priestoroch podniku Záhrada – Centrum nezávislej kultúry. Pointou súťaže je pripraviť najlepšiu filtrovanú kávu cez AeroPress. Všetci súťažiaci majú k dispozícii rovnaký druh výberovej kávy, aby sa tak ukázala zručnosť a rozmanitosť zvoleného receptu. Na pripravenú šálku filtrovanej kávu sa smie použiť maximálne 18 gramov kávy a výsledný objem musí byť minimálne 150 ml.

Ako funguje AeroPress?

,,AeroPress sa radí medzi alternatívne prípravy kávy,“ hovorí organizátor súťaže a víťaz prvého slovenského AeroPressu 2014 Martin Karabiňoš, ktorého Bystričania poznajú z kaviarne a pražiarne The Fleck Coffee Roasters. „Z pohľadu svojej konštrukcie je AeroPress veľmi jednoduchý prístroj, využívajúci fyzikálne zákony. Predstavte si dva plastové valce, pričom jeden z nich je ukončený gumovým piestom a úplne presne zapadá do druhého telesa. Na konci väčšieho valca je sitko, do ktorého sa vkladá papierový filter. Pri tlačení tak vzniká podobný efekt ako v injekčnej striekačke – piest tlačí na extrahujúcu sa kávu v horúcej vode, pričom samotnú kávu zadrží filter.“

príprava kávy cez AeroPress
Foto: Andrej Brummer

Profesionáli i laici

Registrácia do súťaže bola spustená 22. augusta 2023. Prihlásených je 39 súťažiacich, medzi ktorými sú profesionálni baristi i úplní laici. ,,Súťaž má viackolový formát, pričom porota z týchto vyraďovacích kôl posunie ďalej tú najlepšiu šálku z AeroPressu. V každom kole budú súčasne variť kávu traja súťažiaci, na prípravu budú mať 5 minút. Po uplynutí doby porotcovia naslepo ochutnajú všetky šálky a určia, ktorá káva im chutí najviac,“ informuje o priebehu súťaže Martin Karabiňoš a dodáva: ,,Takto postupne vzíde zo všetkých zúčastnených víťaz, ktorý ako majster Slovenska v príprave kávy AeroPressom postúpi na svetové finále v Melbourne. To sa uskutoční už  1. až 3. decembra 2023.”

Súťaž v príprave kávy touto technikou má svoju históriu. Od roku 2008, kedy sa v nórskom Osle konal prvý ročník v komorných podmienkach, sa zo súťaže stal celosvetový fenomén. V súčasnosti sa do súťaží tohto formátu zapájajú tisícky milovníkov kávy v približne 120 súťažiach vo viac ako 60 krajinách sveta.

pretláčanie kávy cez AeroPress
Foto: Andrej Brummer

Na čo všetko sa môžete tešiť?

Návštevníci podujatia okrem majstrovstviev Slovenska v AeroPresse nájdu v priestoroch Záhrady rôzne prevádzky a vystavovateľov z gastroscény. O kvalitnú vodu sa postará revezná osmóza od firmy BWT. Zaujímavosťou bude možnosť vyskúšať si prípravu kávy – na kávovare na domáce použitie aj na profesionálnom stroji prestížnej značky La Marzocco od firmy ATC. Súčasťou bude aj svetoznáma značka Marco, ktorá ponúka rôzne verzie výdajníkov horúcej vody a batchbrewer-y.

Espresso bar bude zastúpený banskobystrickou pražiarňou The Fleck coffee roasters, ktorí počas tohto podujatia uzatvoria svoju prevádzku. O filtrovanú kávu sa pre návštevníkov s radosťou postarajú baristi z Mlsnacava a Spojka roastery. Pravú neapolskú pizzu pečenú na dreve bude na mieste pripravovať Michal Langone – Pizza Art, o vegánov sa postará novinka na banskobystrickej gastroscéne VeganAf. Sladkú stránku eventu zavŕši šikovná cukrárka Silvia Garajová z Naše cesto.

Budovanie komunity

Cieľom podujatia nie je len meranie si svojich zručností. ,,Ako kávomilec, pražiar a barista môžem zhodnotiť, že káva už dávno nie je len o biznise. Je o budovaní komunity, o priateľstvách a stretnutiach. Inak tomu nebude ani na podujatí AeroPress Slovakia 2023. Už teraz sa veľmi tešíme na všetkých, ktorým niečo hovorí kávová kultúra a chcú sa s nami podeliť o svoje kávové recepty,“ pozýva organizátor.

(tlačová správa)

AeroPress Slovakia 2023 - majstrovstvá Slovenska v príprave kávy cez AeroPress
Foto: Andrej Brummer
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close