Aj Poliaci razia eko-trend: z kávového odpadu začínajú vyrábať brikety
O tom, ako sa dá využiť kávový odpad, sme písali už mnohokrát a musíme uznať, že aj nás táto absolútna všestrannosť prekvapila. Písali sme už aj o tom, že anglická spoločnosť Bio-Bean z neho vyrába brikety a rovnakou cestou sa teraz uberá aj poľská firma EcoBean.
„Začali sme briketami, pretože Poľsko je najväčším výrobcom drevených brikiet v Európe,“ povedal výkonný riaditeľ spomínanej spoločnosti Marcin Koziorowski pre polandin.com. „Ročne produkujeme 460 000 ton drevených brikiet a uhlíková stopa vznikajúca pri ich spaľovaní je gigantická. Náš cieľ je taký, aby sme za rok využili 20 000 ton vzniknutého kávového odpadu, pričom podľa odhadov by to pomohlo znížiť emisie CO2 o 9 000 ton.“
Plán EcoBean je chvályhodný: chcú postaviť továreň s nulovými emisiami a s nulovou tvorbou odpadu, dovážať budú kávové zvyšky a vyvážať hotové brikety. Tie budú vyhotovené čisto z biomasy. „Vieme, ako to horí a vieme, čo to posiela do ovzdušia. Je to omnoho ekologickejšie riešenie ako drevené brikety. A súčasne je omnoho výhrevnejšie, čo znamená, že vydáva oveľa viac energie ako drevo a súčasne generuje menej popola. Je to ďalší spôsob boja so smogom,“ dodal Koziorowski.
Proces výroby brikiet v prvom rade zahŕňa sušenie zostatkového odpadu, jeho očistu, premiešanie s vhodným spojovacím materiálom a následne lisovanie do zvolených foriem. Ide o jednoduchý proces a rovnako jednoduché je vraj aj dostať sa ku kávovému gruntu.
Aktuálna situácia je taká, že spoločnosť vyrobila ukážkové brikety, ktorými chce demonštrovať ich funkčnosť. Všetko by malo byť definitívne pripravené v marci a už boli kontaktovaní aj potenciálni distribútori. To je však len začiatok, pretože EcoBean chce následne začať vyrábať aj biodegradovateľné polyméry, teda poháriky, tanieriky či obaly na jedlo. Toto všetko môže byť vyrobené z kávového odpadu.
Celkovo tu ide i o to, že aj keď si to možno neuvedomujeme, produkujeme obrovské množstvo kávového odpadu. Ten je síce organický, ale len v Poľsku sa ho ročne nazbiera 120 000 ton a toto číslo neprestajne rastie.
Dodajme, že viac informácií o celom projekte nájdete na stránke ecobean.pl.