Kávovary

Aká je Magnifica Plus? Otestovali sme novinku z dielne De’Longhi

Výber automatického kávovaru do vašej domácnosti nemusí byť vôbec jednoduchý. Na trhu je veľa značiek a ešte viac modelov ponúkajúcich širokú škálu funkcií. Najväčší dosah na trhu plnoautomatických kávovarov má značka De’Longhi, ktorá pravidelne prichádza s novými funkciami. Teraz sme v redakcii Blogu o káve mali možnosť vyskúšať plnoautomatický kávovar De’Longhi Magnifica Plus ECAM320.70.TB, ktorý si vyslúžil “facelift” v podobe vynovenej verzie. 

Šikovný kávovar sme testovali niekoľko týždňov. Postupne sme sa s ním zoznámili a od najjednoduchších vecí prešli aj k rôznym finesám. Naše dojmy, užitočné rady, vychytávky, najväčšie výhody, ale aj nevýhody plnoautomatického kávovaru De’Longhi Magnifica Plus ECAM320.70.TB nájdete v nasledujúcich odsekoch.

Obľúbenosť automatických kávovarov

Automatické kávovary sú obľúbenou súčasťou mnohých domácností, kancelárií či iných pracovísk. Obľube sa tešia hlavne preto, že ich obsluha je jednoduchá, pohodlná a rýchla. Už z pomenovania tohto stroja vyplýva, že si so všetkým poradí sám – automaticky alebo v prípade značky De’Longhi plnoautomaticky. 

DeLonghi Magnifica Plus - pohľad na kávovar
Plnoautomatický kávovar De’Longhi Magnifica Plus.

Príprava kávy často spočíva v jednom stlačení gombíka, čo môže byť v dnešnej uponáhľanej dobe obrovský plus. Keď sa vám pri zložitej príprave espressa v pákovom kávovare točí hlava, automat za vás odvedie práve tie najťažšie úkony. Navyše, pri obsluhe automatického kávovaru nepotrebujete takmer žiadne špeciálne zručnosti či vedomosti. 

Ale pozor, pretože aj automatické kávovary sa líšia v kvalite prípravy kávy, použitý technológiách, rôznych funkciách a použitých materiáloch. Preto je dôležité vyberať obozretne a zamerať sa na vlastnosti, ktoré sú pre vás dôležité.

De’Longhi Magnifica Plus ako kávovar strednej triedy

Nový plnoautomatický kávovar De’Longhi Magnifica Plus ECAM320.70.TB disponuje hneď niekoľkými zaujímavými funkciami, ktoré si predstavíme o niečo nižšie. Ale čo si pri výbere produktu všímame ako prvé? Najčastejšou odpoveďou bude určite cena. 

V okamihu publikovania tohto článku je plnoautomatický kávovar De’Longhi Magnifica Plus ECAM320.70.TB na oficiálnej stránke výrobcu nacenený na 799,9 €. Cenovka radí Magnificu Plus medzi automatické kávovary strednej triedy. 

DeLonghi Magnifica Plus

Kávovar, ktorý nezaberie veľa miesta

Telo tohto plnoautomatického kávovaru je prevažne zhotovené z kvalitne pôsobiacich plastov, ktoré nezanechávajú šmuhy či odtlačky a pri dotyku sa neprehýbajú. Vo vnútri nájdete čerpadlo pracujúce s tlakom 15 barov, vyberateľnú sparovaciu jednotku a mlynček s nastaviteľnou hrúbkou mletia a kónickými mlecími kameňmi. 

Nádoba na vodu je dobre prístupná a jej kapacita je dostatočná aj pri väčšom zaťažení kávovaru. Celkový objem 1,9 litra vody vám vystačí na prípravu množstva kávových nápojov. Vodu však v kávovare nenechávajte stáť príliš dlho, pretože to by sa mohlo odraziť na kvalite vašej kávy. Treba ju pravidelne vymeniť za čerstvú.

Plnoautomatický kávovar De’Longhi Magnifica Plus ECAM320.70.TB váži bezmála desať kilogramov, jeho rozmery sú pomerne kompaktné a dizajn veľmi šikovný a praktický. Vďaka relatívne úzkemu telu sa zmestí aj do menších priestorov a nezaberie zbytočne veľa miesta. Kávovar je široký 240 milimetrov, vysoký 360 milimetrov a do hĺbky meria 440 milimetrov.

DeLonghi Magnifica Plus - produktová fotografia
Produktová fotografia De’Longhi Magnifica Plus.

Dotykový displej a osobné profily

Novú Magnifica Plus riadi šikovný tri a pol palcový dotykový displej. Ponúkne príjemné farby, animácie a rýchlu odozvu na dotyky. Dotykové ovládanie je obrovským uľahčením a pomocou nielen pri samotnej príprave, ale hlavne pri úprave parametrov či receptov jednotlivých nápojov.

Keď sa vo vašej domácnosti nachádza viac kávičkárov, určite oceníte možnosť prepínania personalizovaných profilov. Čo keď máte svoje espresso radi oveľa viac koncentrované ako váš partner? Vďaka nastaveniu osobných profilov sa tento problém rýchlo vytratí. Displej navyše poskytuje informáciu o nastavení nápoja bez potreby rozkliknutia nápoja. To výrazne zvyšuje prehľadnosť v jednotlivých nastaveniach.

DeLonghi Magnifica Plus - detailný pohľad na displej

Magnifica Plus umožňuje vytvorenie štyroch osobných profilov. Tie si predstavte ako profily na streamovacích službách. Zadáte svoje meno, vyberiete si svoju farbu a následne sa ocitnete vo vašom osobnom menu. To je úplne oddelené od užívateľského menu ostatných profilov. Vďaka tomu môžete upravovať jednotlivé nápoje podľa svojich potrieb a nastavovať recepty presne tak, ako vyhovuje len a len vám. A to všetko bez toho, aby to ovplyvnilo nastavenie ostatných užívateľov. 

Jediné, na čo si budete musieť dávať pozor, je nastavenie hrúbky mletia. To sa vykonáva manuálne a mimo ovládacieho displeja. Preto si navzájom dajte vedieť, keď otočíte kolieskom hrúbky mletia :).

Multi-užívateľskému prostrediu Magnifica Plus už k dokonalosti chýba len prítomnosť dvoch zásobníkov na kávu. Tie by vyriešili problém s odlišnými kávovými preferenciami, ale kávovar by pravdepodobne posunuli do iných cenových kategórií.

DeLonghi Magnifica Plus - používateľské profily
Takto môžu vyzerať vaše osobné profily na De’Longhi Magnifica Plus.

Magnifica Plus ponúka 18 nápojov

Schopnosti automatických kávovarov už zďaleka nie sú limitované len na prípravu espressa či kapučína. De’Longhi Magnifica Plus vám dá na výber až z osemnástich nápojov. Medzi jednotlivými programami nájdete studené a horúce kávové nápoje, horúce mliečne nápoje a program pre výdaj horúcej vody. Tou môžete zaliať čaj, nariediť príliš koncentrované espresso alebo si s ňou pripraviť napríklad cascaru. Možností je veľa.

Fanúšikovia letných nápojov si pochutia na ľadovom americane či ľadovej káve. Ponuka horúcich kávových nápojov zahŕňa espresso, doppio+, americano, kávu a dlhú čiernu kávu. 

DeLonghi Magnifica Plus - pohľad na dotykový displej

Náš tip: Z nemliečnych nápojov by sme radi vyzdvihli program Doppio+. Tento program pracuje s fixnou vstupnou dávkou kávy, konkrétne 15 gramov. To je najväčší možný vstup, s akým model Magnifica Plus môže pracovať. Keď teda chcete dosiahnuť čo najhustejšie, najplnšie a najautentickejšie espresso, vyskúšajte práve tento nápoj. Recept môžete následne vyladiť pomocou úpravy hrúbky mletia a objemu vody použitej pri extrakcii.

Ak pijete svoju kávu najradšej s mliekom, Magnifica Plus vám dá na výber až z desiatich programov. Nájdete medzi nimi nápoje ako cappuccino, latte macchiato, café latte, flat white, cortado či espresso macchiato. Je už len na vás, ktorý štýl preferujete.

Napeňovací systém LatteCrema Hot

O prípravu mliečnej peny sa v prípade Magnifica Plus postará šikovná napeňovacia technológia LatteCrema Hot. Tú stačí naplniť vhodným mliekom a umiestniť na miesto výdajníka horúcej vody. LatteCrema Hot navyše ponúka tri nastavenia napeňovania. Môžete si zvoliť nastavenie pre hustú, krémovú, ale aj hladkú penu. 

Pri príprave jednotlivých nápojov vám displej odporučí polohu, do ktorej by ste mali napeňovací systém nastaviť. Nebojte sa však experimentovať s rôznymi nastaveniami a rôznymi mliekami. Len tak nájdete nápoj, ktorý vám sadne najviac. Kvalita peny, ktorú vám ponúkne Magnifica Plus, je na vysokej úrovni. Jednotlivé bublinky sú malé a pena homogénna. Keď ste fanúšikom mliečnych nápojov, plnoautomatický kávovar Magnifica Plus ECAM320.70.TB vám určite poskytne dostatok možností a kvalitne odvedenú robotu.

DeLonghi Magnifica Plus - LatteCrema Hot
Pohľad na systém LatteCrema Hot.

Náš tip: LatteCrema Hot funguje najlepšie s mliekom s vysokým obsahom tuku. Zo živočíšnych mliek preto voľte hlavne plnotučné a baristické mlieka. Keď ste však odporcom živočíšnych produktov, LatteCrema Hot zvládne aj alternatívne možnosti. Napeňovací systém sme testovali s ovseným mliekom, hrachovým mliekom, ale aj mandľovým či sójovým mliekom. Najlepšie si viedli alternatívne mlieka s prívlastkom baristické. Tie svojim zložením a obsahom tuku umožnili tvorbu veľmi peknej štruktúry peny. Alternatívy s nižším obsahom tuku mali za následok väčšie bubliny a vodnatejšiu štruktúru mliečnej peny. 

Pozor, pre správny chod a najlepšiu chuť mliečnych nápojov je nevyhnutná správna starostlivosť. Všetky súčasti kávovaru, ktoré pri príprave prichádzajú do kontaktu s mliekom, by ste mali čistiť dôkladne a pravidelne. Po každom pripravenom mliečnom nápoji nezabúdajte odmontovať celý systém LatteCrema Hot a prečistiť ho pod teplou vodou. Z času na čas mu doprajte hĺbkové čistenie a zbavte sa všetkých nečistôt a usadenín. Systém LatteCrema Hot je veľmi ľahko prístupný a jeho údržba je skutočne jednoduchá. Stačí pár ťahov a dostanete sa ku každej súčiastke, ktorú chcete premyť. Rovnako jednoducho zostavíte celý systém naspäť a môžete pripravovať ďalší nápoj.  

LatteCrema Hot - súčasti systému DeLonghi
Jednotlivé súčasti systému LatteCrema Hot.

Štyri tipy pre lepšie espresso pomocou De’Longhi Magnifica Plus

1. Hrúbka mletia

Plnoautomatický kávovar De’Longhi Magnifica Plus zvláda prípravu espressa veľmi dobre. Jeho mlynček ponúka sedem hlavných stupňov hrúbky mletia, každý s jedným medzistupňom. To postačí na nastavenie receptu pre rôznorodé zrnká kávy. Pri nastavení hrúbky mletia dbajte dôraz na stupeň praženia a nadmorskú výšku, v ktorej bola vaša káva vypestovaná. 

plnoautomatický kávovar DeLonghi Magnifica Plus - nastavovanie hrúbky mletia
Hrúbku mletia nastavíte pomocou takéhoto otočného ovládača.

Pre prípravu svetlo praženej kávy z vysokej nadmorskej výšky by ste mali začínať na čo najjemnejšom stupni. Takéto kávy si vyžadujú vysokú extrakciu, ktorej dopomôže mletie na jemno. Naopak, tmavo pražené kávy a kávy z nízkych nadmorských výšok sú rozpustné oveľa ľahšie. Skúste hrubšie mletie a nižšiu extrakciu. Vyhnete sa tak prílišnej horkosti.

Pri testovaní sme narazili na jeden problém, s ktorým Magnifica Plus bojovala. Prítomnosť veľmi svetlých a veľmi tvrdých zŕn kávovaru spôsobovala problém a pri najjemnejšom nastavenom mletí musel zápasiť s ich pomletím. Keď teda do kávovaru dáte veľmi svetlé africké kávy pražené na stupeň určený pre prípravu filtrovanej kávy, možno budete musieť siahnuť po o niečo hrubšom mletí. Potom kávovar mletie zvládne. Všeobecne však platí, že Magnifica Plus bez väčších problémov zvládne aj prípravu kávy z modernejších espresso roastov.

DeLonghi Magnifica Plus - detail prípravy espressa

2. Káva

Najlepšia káva je tá, ktorá vám chutí. Každému však chutí niečo iné. De’Longhi Magnifica Plus zvládne úspešne vyextrahovať širokú škálu rôznych káv. Poradí si aj so svetlejšími espresso roastmi a kávami od výberových pražiarní. Avšak ako sme spomínali vyššie, radšej sa vyvarujte praženiam určeným na filter. Magnificu Plus však určite nemusíte kŕmiť len komoditnými supermarketovými kávami, zvládne toho veľa.

espresso pripravené na DeLonghi Magnifica Plus

3. Voda

Voda tvorí veľkú časť každého nápoja, ktorý vaša Magnifica Plus pripraví. Preto netreba podceňovať jej kvalitu a zloženie. K novému kávovaru sme dostali pribalený zmäkčovač vody. Pomocou neho možno dosiahnuť sladšie a vyváženejšie chute kávy a zároveň prispieť k zdraviu kávovaru. Každý kávovar sa postupom času zanáša vodným kameňom. Tvrdá voda mu škodí viac, zatiaľ čo mäkká oveľa menej. Preto vodu filtrujte a zmäkčujte. V závislosti od tvrdosti vašej vody následne kávovar pravidelne odvápňujte a starajte sa o jeho vnútro.

DeLonghi Magnifica Plus - vyberanie zásobníka na vodu

4. Čistý kávovar

Plnoautomatický kávovar Magnifica Plus ECAM320.70.TB vám najlepšie poslúži v tom prípade, keď mu doprajete dostatočnú starostlivosť. Ako sme spomínali vyššie, mliečny systém umývajte po každom použití. V závislosti od tvrdosti vody kávovar pravidelne odvápňujte (aspoň raz za jeden až tri mesiace). Magnifica Plus disponuje sparovacou jednotkou, ktorú viete poľahky vybrať a prečistiť. Ukrýva sa za nádobou na vodu. Sparovacia jednotka je srdcom kávovaru a miestom, kde prebieha extrakcia. Vyberajte a čistite ju teplou vodou aspoň raz za jeden až dva týždne. A samozrejme nezabúdajte vysypávať kávový a tekutý odpad tak, aby ste predišli tvorbe plesní.

DeLonghi Magnifica Plus - sparovacia jednotka - jednotka vyluhovača
K sparovacej jednotke sa dostanete veľmi jednoducho a ľahko ju opláchnete vo vlažnej vode.

Náš tip: Pre vlastníkov umývačiek riadu prináša Magnifica Plus jeden príjemný bonus. Odnímateľné časti, ako napríklad odkvapkávaciu misku, môžete pri tomto modeli bez obáv strčiť do umývačky riadu. To vám uľahčí hĺbkové čistenie niektorých súčastí kávovaru a ušetrí hromadu času. Údržba kávovaru tak nikdy nebola jednoduchšia. 

DeLonghi Magnifica Plus - odpadová a odkvapkávacia miska
Odkvapkávacia miska.

Najväčšie plusy a mínusy Magnifica Plus

Plnoautomatický kávovar De’Longhi Magnifica Plus ECAM320.70.TB je skvelým pomocníkom do každej domácnosti či kancelárie. Jeho veľkým plusom je zabudovaný dotykový displej, ktorý zjednodušuje prácu s kávovarom. Robí ju intuitívnejšou a svižnejšou. Umožňuje úpravu receptov pomocou programu My, nastavovanie vstupnej dávky kávy a objemu použitej vody. Každý recept môžete navyše uložiť pod jeden zo štyroch osobných profilov. Multi-užívateľské rozhranie je budúcnosťou automatických kávovarov, ktoré ocenia hlavne viacčlenné domácnosti či kancelárie. 

Kávovar je schopný prípravy výborných kávových nápojov, ale rovnako dobre zvláda aj tie mliečne. Mliečna pena pripravená pomocou technológie LatteCrema Hot má vysokú kvalitu, ktorú dosiahne pri živočíšnych, ale rovnako aj pri rastlinných mliekach. Preto je Magnifica Plus skvelým “upgradom” do rodín s odlišnými kávovými preferenciami. Je všestranná aj na poli latéčok a kapučín a rovnako na poli nemliečnych nápojov. 

DeLonghi Magnifica Plus - pohľad zhora - produktová fotografia

Za priaznivú cenu ponúkne kvalitu prípravy, ale aj estetický dizajn, odolné materiály a ľahkosť údržby. Jediným citeľnejším mínusom, ktorý by vám mohol prekážať, sú možné problémy s mletím veľmi svetlých káv. Avšak, do úvahy musíte vziať hlavne to, že na tento typ káv jednoducho automatické kávovary stavané nie sú.

Plusy De’Longhi Magnifica Plus:

 • kompaktný dizajn a odolné materiály
 • dotykový displej s inteligentnými funkciami a osobnými profilmi
 • množstvo pripravovaných nápojov
 • technológia LatteCrema Hot
 • intuitívne nastavenie
 • ľahkosť údržby

Mínusy De’Longhi Magnifica Plus:

 • problémy s veľmi svetlými kávami
 • absencia viacerých zásobníkov na kávu pri multi-užívateľskom prostredí.
DeLonghi Magnifica Plus - produktová fotka
Značky
Zobraz viac

Podobné články

4 Comments

 1. Dobrý deň,

  prosím Vás, zaujímalo by ma či kávovar upozorňuje, že mu dochádza voda resp. zrná v zásobníku, alebo dá vedieť až keď sa mu minú zásoby? Taktiež či mení množstvo namletej kávy podľa zvoleného nápoja (jedna káva, dvojitá káva)?

  Ďakujem.

 2. Dobrý deň Branislav,
  áno, kávovar upozorňuje na nedostatok vody a zŕn v podstate v predstihu. Množstvo kávy je samozrejme prispôsobené každému nápoju, plus ho môžete upravovať podľa vašich preferencií a potrieb danej kávy.

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close