Ako chutí výberová káva po dvoch rokoch od praženia?
Ako chutí dvojročná výberová káva? Na poličke sme celých 24 mesiacov šporili balíček výberovej Brazílie Canastra z pražiarne Coffeein určenej na prípravu espressa. V Šahách ju upražili presne 22. februára 2022 a dnes, 22. februára 2024, nastal jej čas. Bude zvetraná či prázdna? Alebo naopak, bude na nerozoznanie od čerstvej kávy? Sami sme boli veľmi zvedaví.
Dôraz na čerstvosť
Na úvod je dôležité spomenúť, že svet výberovej kávy kladie obzvlášť veľký dôraz na čerstvosť. Zelené zrno výberovej kávy by nemalo sedieť v sklade oveľa dlhšie ako jeden rok, inak stráca svoju kvalitu a nálepku výberovej kávy. Ešte prísnejšie hľadíme na čerstvosť kávy po pražení. Niekto sa prikláňa k čo najčerstvejším roastom, niekto dopraje svojej káve trochu času. Na jednom sa však všetci zhodneme; káva pracuje, vyvíja sa a mení chute. Tesne po pražení je v zrnkách uväznené množstvo plynov, ktoré postupne unikajú. Áno, aj preto nájdete na balíčkoch výberovej kávy jednocestný ventil.
Najväčšími zmenami káva prichádza pri styku so vzduchom (hlavne kyslíkom) a okolitým prostredím. Oxidácia pomaly ale isto nahlodáva štruktúru a chute kávy. Platí, že zrnková káva oxiduje a starne oveľa pomalšie ako tá namletá. Namletím kávu rozdrvíte na množstvo malých čiastočiek, čím zväčšíte styčnú plochu kávy s okolitým vzduchom. To urýchli procesy vedúce k strate kvality kávy.
Chuťový profil plný čokolády a orieškov
Brazília Canastra od Coffeeinu bola uchovaná v suchom prostredí bez prístupu priameho slnečného žiarenia a pri bytovej teplote. Nikdy nebola otvorená, vďaka čomu sa k zrnám nedostal žiadny nadbytočný kyslík ani vlhkosť. V tomto smere sme si dali záležať.
Káva ručne zozbierali farmári z farmy Canastra v roku 2021. Od zberu teda ubehli necelé tri roky. Čerešne kávovníka na farme spracovali pomocou metódy kontrolovanej fermentácie. Informácie na obale sľubujú sladkú orieškovú arómu, plné telo a chute čokolády a orieškov. Dochuť kávy by mala ponúknuť balans medzi sladkosťou a horkosťou v karamelovom duchu.
Kartónová vôňa
Dá sa v dvojročnom balíku kávy nájsť to, čo sľubuje pražiar? Otvoriť ho, je ako zazrieť kúsok histórie. Tento lot Brazílie Canastra už pravdepodobne doma nikto nemá. My tak ovoniavame posledné zrnká svojho druhu. Na aróme kávy si jej vek určite vyžiadal svoju daň. Z balíčka sa na nás nevyvalila takmer žiadna vôňa. Ako prvú sme zacítili vôňu kartónu, ktorý vystriedala korenistá vôňa pripomínajúca čierne korenie.
Ale čo ak sa všetka aróma ukrýva vo vnútri zŕn? Preto kávu ihneď sypeme do mlynčeka. Namletie vôni kávy takmer vôbec nepomohlo. Žiadne sladké prvky sa neuvoľnili, výraznosť kartónu a dreva sa naopak umocnila. Z toho vyplýva jediné: keď chcete piť voňavú kávu, nenechajte ju dva roky stáť na poličke.
Takmer žiadna crema?!
Ako na tom bude dvojročná výberová Brazília po chuťovej stránke? Šup s ňou do kávovaru. Predpokladajme, že káva po dvoch rokoch prišla o väčšinu plynov v nej obsiahnutých a štruktúra jej zrna je do veľkej miery narušená.
Náš tip: Ak sa v takomto prípade chcete vyhnúť príliš rýchlej extrakcii, mali by ste už od začiatku zvoliť poriadne jemné mletie.
Plní očakávaní sa púšťame do prvého dvojitého espressa. Už na prvý pohľad bol zrejmý nedostatok cremy, ktorú káva vyprodukovala. Crema našťastie nie je pre chuť kávy nijako dôležitá. Na jej tvorbe sa do veľkej miery podieľajú plyny uväznené v káve. Ich absencia v staršej káve bola v tomto prípade zrejmá na prvý pohľad.
Náš tip: prečítajte si aj článok „Crema je najmenej chutná časť espressa„.
Oriešky, čokoláda ale aj kartónová prázdnota
Káva si skutočne vyžadovala jemné mletie a s nastavovaním receptu sme sa museli vyhrať. Výsledok nás celkom prekvapil. Chuť dvojitého espressa ani zďaleka nesklamala tak ako vôňa. Balans chutí sa preklápal skôr na stranu horkosti a nepríjemnej kartónovej dochuti, avšak v káve sme našli aj množstvo príjemného. Vďaka sladkosti lieskových orieškov a čokolády sme takmer zabudli na rozpačité dojmy z vône a priebehu extrakcie. Sladké chuťové prvky však neostávali na jazyku dostatočne dlho. Po krátkej dobe sa vytratili a vystriedala ich len kartónová a drevitá prázdnota.
Zub času vs. mraznička
Zub času zanechal na dva roky starej výberovej káve výraznú stopu. Aj napriek tomu nám Brazília Canastra ukázala ďaleko viac kvality a príjemných prvkov ako väčšina komoditných zmesí zo supermarketov. Ako hovorí staré slovanské príslovie: “Lepšia dvojročná výberovka na poličke ako prepálená komoditka v mlynčeku”.
Nebojte sa objavovať krásy výberovej kávy, no spotrebujte ju včas. Keď ste si istí, že kávu nestihnete vypiť do okamihu, kým zvetrá, pomôže mraznička. Kávu presypte do dobre tesniaceho obalu, označte a umiestnite do mrazničky. Nízka teplota takmer úplne zastaví proces starnutia a káva tak ostane rovnako čerstvá ešte veľmi dlho.
Náš tip: tejto téme sme sa už venovali v článku Skladovanie kávy v mrazničke.
Keď sú vaše problémy úplne opačné a vy stále trpíte na nedostatok kávy v domácnosti, navštívte eshop pražiarne Coffeein – coffeein.sk. Vyberte si svoju kávu, ktorá vám dôjde vždy čerstvá, a zadajte kód BLOGOKAVE10. S ním dostanete čerstvú kávu ešte lacnejšie.
Máte doma starú kávu, ktorú ste nikdy neotvorili? Odhodlajte sa, skúste ju ochutnať a napíšte nám vaše dojmy.