Exkluzívne

Ako funguje refraktometer Difluid? Otestovali sme malé kávové laboratórium

Vďaka kamarátom z avcoffee.sk pribudli do Labu Blogu o káve dve nové hračky značky Difluid. Refraktometer ako prístroj na meranie podielu rozpustených látok v káve a baristická váha sú skvelými pomôckami pri analyzovaní všetkých kávových počinov. Navyše umožňujú aj zdieľanie výsledkov a receptov. Refraktometer Difluid R2 Extract a smart váha Difluid Microbalance sú cenovo mimoriadne dostupné pomôcky, ktoré uvíta každý kávový nadšenec či profesionál. Poďme si na nich posvietiť.

refraktometer a smart váha Difluid

Aplikácia Difluid Café a jej prepojenie s váhou a refraktometrom

Začnime niečím menej hmatateľným, ako sú samotné pomôcky. Srdcom oboch pomôcok je totižto mobilná aplikácia Difluid Café. Refraktometer a baristickú váhu s mobilom spárujete veľmi jednoducho. Po tom, čo si do svojho zariadenia stiahnete aplikáciu, sa pomocou bluetooth obe zariadenia prepoja s mobilom. Práve aplikácia je centrom tohto malého virtuálneho kávového laboratória. Počas testovania sme využívali tri základné funkcie aplikácie: navrhovanie a ukladanie receptov, sledovanie priebehu prípravy kávy a analýzu výsledkov. 

Refraktometer Difluid R2 Extract a smart váha Difluid

Hlavné funkcie Difluid Café:

1. Návrh a uloženie receptov (Využijete smart váhu Difluid Microbalance)

Keď ste svoju baristickú váhu prepojili s aplikáciou, môžete sa pustiť do uloženia receptu. Aplikácia ponúka rozhranie, v ktorom je možné zadať niekoľko premenných. Vstupnú dávku kávy, množstvo použitej vody, teplotu vody, hrúbku mletia, čas extrakcie a hmotnosť vášho dekantéra. Všetky hmotnostné premenné dokáže aplikácia odčítať priamo z vašej váhy a vy tak nemusíte vypĺňať políčka manuálne. Na základe vstupnej dávky kávy a množstva použitej vody aplikácia automaticky vyráta vaše “brew ratio”. Funguje to aj naopak. Keď aplikácii zadáte vstupné množstvo kávy a vaše preferované “brew ratio”, aplikácia sama vyráta, koľko vody musíte použiť. Takýmto jednoduchým spôsobom môžete aplikácii zadať recept či už pre prípravu filtrovanej kávy alebo espressa.

screenshot z aplikácie Difluid Café

2. Zaznamenanie priebehu prípravy (Využijete smart váhu Difluid Microbalance)

Po tom, čo ste aplikácii zadali všetky potrebné premenné, sa môžete veselo pustiť do prípravy. V tomto kroku bude zohrávať hlavnú úlohu smart váha Difluid Microbalance. V momente, kedy začnete kávu zalievať, sa automaticky spustí časovač. 

S časovačom sa naštartuje vykresľovanie grafu vo vašej aplikácii. Graf znázorňuje priebeh zalievania pomocou dvoch kriviek. Prvá krivka znázorňuje rýchlosť, akou nalievate vodu v gramoch za sekundu. Pomocou tejto krivky môžete zlepšovať svoju zalievaciu techniku a zvýšiť tak konzistentnosť svojich nápojov. Druhá krivka znázorňuje celkovú hmotnosť vody použitej pri príprave kávy v gramoch. 

Výsledný graf si samozrejme môžete uložiť a pri ďalších pokusoch ho buď vylepšovať alebo replikovať. Aplikácia a vykresľovanie grafu funguje presne ako má. Odozva aplikácie je minimálna a vy tak môžete kontrolovať priebeh v reálnom čase. Mimochodom, rýchlosť, akou kávu zalievate, môžete sledovať aj priamo na displeji váhy, ktorý tento údaj zobrazuje taktiež v gramoch za sekundu.

porovnanie dripperov - výstup cez aplikáciu Difluid Café

3. Analýza výsledkov (Využijete Difluid R2 Extract a Difluid Microbalance)

Recept je uložený, káva pripravená, takže nasleduje analýza hotového kávového počinu. Pomocou refraktometra a váhy môžete veľmi jednoducho a rýchlo zmerať a vyrátať extrakciu vášho nápoja. Do analýzy je zapojený refraktometer, ale aj váha. 

Pomocou váhy sa aplikácia dozvie, aký výsledný výnos (extraction yield) ste zo svojej kávy dostali. Výnos v jednoduchosti predstavuje všetko to, čo vám do vášho hrnčeka či dekantéra vytieklo. Časť tekutiny totižto ostane pohltená v namletej káve. Výnos nemusíte vážiť v separátnej nádobe, aplikácia si ho vyráta. Od celkovej váhy nádoby a tekutiny odráta hmotnosť nádoby a číselný údaj doplní do vzorca. 

Pre vypočítanie extrakcie tak zostáva zistiť posledný údaj – TDS. TDS predstavuje množstvo látok rozpustených v tekutine. Hodnotu TDS zmeráte pomocou refraktometra Difluid R2 Extract. Refraktometer stačí zapnúť, nakalibrovať pomocou destilovanej vody, kvapnúť naň kvapku nápoja a počkať pár sekúnd. Refraktometer na displeji zakrátko ukáže finálne TDS, ktorého hodnotu takisto doplní do vzorca v aplikácii.

refraktometer Difluid R2 Extract v akcii

V tejto fáze má aplikácia všetky hodnoty potrebné pre zistenie miery extrakcie. Extrakciu vášho nápoja následne zobrazí na grafe. Z grafu tak môžete odčítať, či sa s vašim receptom a nápojom pohybujete v rozmedziach štandardov SCA alebo iných štandardov, ktoré si navolíte.

Ukladanie a knižnica vašich receptov

Celý doterajší priebeh prípravy aplikácia postupne ukladá. Ostáva už len posledný krok analýzy nápoja. Jeho ochutnanie. Do poznámok receptu zaznamenáte vaše chuťové a aromatické dojmy a celý recept aj s poznámkami  si môžete uložiť do knižnice receptov. Pri nasledujúcich pokusoch sa tak môžete držať vydareného receptu alebo ten nevydarený vylepšiť. Aplikácia je intuitívna a funguje bleskovo. Spolu s váhou a refraktometrom môže svojmu užívateľovi pomôcť pochopiť priebeh prípravy kávy. Keď ste niečo pokazili, aplikácia vám pomôže zistiť, ktorým smerom by ste sa pri príprave mali uberať. 

Kvalita oboch výrobkov

Smart váha Difluid Microbalance je dizajnovo minimalistická, kompaktná a zhotovená z kvalitných materiálov. Už pri prvom stretnutí s ňou pocítite kvalitu. Váha pre svoj chod nepotrebuje baterky. Energiu čerpá zo vstavanej batérie, ktorá sa nabíja pomocou priloženého kábla. Váha reaguje extrémne rýchlo, a preto je vhodná aj pre prípravu espressa. Zaujímavý detailom je využitie ochrannej gumy váhy ako stojanu na portafilter. Po tom, čo gumu otočíte naopak, namiesto nápisu Difluid uvidíte vykreslený portafilter. Bočná strana gumenej podložky je vytvarovaná tak, aby do nej zapadla rúčka portafiltra. Ten sa tak po váhe nebude kĺzať a ani z nej nebude padať. Baristická váha od Difluid je pravdepodobne jedna z najlepších baristických váh, ktoré sme doposiaľ využívali.

smart váha Difluid - váženie portafiltra

Refraktometer R2 Extract je druhou, vynovenou a vylepšenou verziou refraktometra od Difluid. Celý refraktometer je extrémne spratný, kompaktný a vodotesný. Skladá sa z malého plastového tela, displeja, tlačidla a meracej plôšky. Rovnako ako váha, refraktometer obsahuje zabudovanú batériu, ktorá sa nabíja pomocou pribaleného kábla. Rozhranie refraktometra je intuitívne, ovládať sa dá aj na diaľku pomocou aplikácie. Pred každou sériou meraní odporúčame refraktometer nakalibrovať destilovanou vodou. Po kalibrácii sa môžete veselo pustiť do meraní. Každú vzorku jednoducho nanesiete na meraciu plôšku, stlačíte tlačidlo a počkáte si na výsledok. Oceňujeme pribalenie malej kovovej naberačky vzoriek, cestovného obalu a čistiacej handričky.

refraktometer Difluid R2 Extract a príslušenstvo

Pre domácich kávových geekov, ale aj kávových profíkov

Oba produkty Difluid, ktoré nám poskytla pražiareň Alter Nativ (avcoffee.sk), splnili naše očakávania na sto percent. Fungujú svižne a inteligentne. Výstupy z aplikácie pomôžu lepšie pochopiť celý proces prípravy kávy. 

Ako cieľovku týchto produktov vidíme nielen domácich kávových geekov, ale aj kávových profesionálov a pražiarov, ktorí chcú rýchlo a jednoducho analyzovať svoje výsledky. Za najväčšie plusy oboch produktov považujeme dostupnú cenu, intuitívne rozhranie, rýchlu odozvu a kvalitné materiály. Mínusy sme počas niekoľko-dňového testovania v podstate nenašli. Oba produkty už teraz zaraďujeme do našej výbavy, pomocou ktorej budeme testovať ďalšie a ďalšie kávy.

refraktometer Difluid R2 Extract
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close