Zaujímavosti o káve

Ako inak využiť kávu a kávový odpad? Máme pre vás 10 netradičných možností

Popri tom, ako si dennodenne vychutnávame náš obľúbený nápoj, vyprodukujeme aj značné množstvo odpadu. Každá šálka kávy znamená určité množstvo kávového gruntu, pričom bežný priemerný kávičkár ho za deň môže vyprodukovať pokojne 20 až 30 gramov.

Keď si uvedomíme, koľko ľudí na svete pije kávu, vyjdú nám tisíce ton odpadu. Aj preto sa z neho niektoré spoločnosti snažia vyrábať napríklad brikety, ale rovnako aj obuv, oblečenie, slnečné okuliare a dokonca aj súčiastky áut. Kávový grunt má široké využitie, treba len chcieť.

Samozrejme, že nie každý z nás, kuchynských alebo obývačkových kávičkárov, má možnosť všetok odpad pozbierať, vyseparovať a odniesť niekam, kde sa dá opätovne zužitkovať. Ani my však nie sme úplne bezmocní, pretože možností využitia kávového gruntu je viac ako dosť.

Britská spoločnosť Coffee-Direct.co.uk v spolupráci s Daily Mailom milovníkom kávy odporučila niekoľko najvhodnejších variantov, vďaka ktorým môžu kávový odpad využiť. A nielen ten, pretože text hovorí aj o možnom využití ešte neuvarenej mletej kávy, prípadne celých kávových zŕn. Možno sa inšpirujete.

Z kávy sa dá spraviť aj…

Moridlo na drevo

Verte či nie, káva môže byť prírodnou a nehorľavou alternatívou bežných moridiel, pričom drevu dodá nádherný karamelový nádych. Káva reaguje s činidlami nachádzajúcimi sa v dreve a pomáha odstraňovať škvrnitosť, vďaka čomu mu dodá uniformnejšiu farbu.

Nazbierajte dostatočné množstvo odpadu, ešte raz z neho uvarte kávu, nechajte ju vychladnúť a natierajte. Pochopiteľne, že využiť môžete aj celkom novú, ešte neextrahovanú kávu, prípadne takú, ktorá je už po záruke a bola by len na vyhodenie.

No a zlé jazyky tvrdia, že pokojne aj tú, ktorú ste len nedávno kúpili v supermarkete, avšak potom ste si uvedomili, že je vlastne podpriemerná a pre váš „mlsný“ jazýček kvalitou nevyhovujúca.

V tejto súvislosti radi pripomenieme aj to, že okrem moridla sa káva môže použiť aj na klasické maľovanie. Ako príklad pridávame náš rozhovor s českou kávovou maliarkou Bárou Foltovou ⬅ kliknite tu.

Repelent

Možno ste ani nevedeli, že vôňa kávy pomáha odpudzovať komáre, mravce, ale aj ďalšie druhy hmyzu a dokonca i šváby. Postačí, ak kávový grunt pozbierate do vhodných nádob a rozmiestnite ho po byte – viac sa však odporúča čerstvo pomletá káva, pretože má silnejšiu vôňu a jej efekt bude trvalejší.

Sirup

Toto je veľmi zaujímavá alternatíva, pri ktorej treba kávu ešte raz prevariť a pridať k nej rovnaké množstvo cukru. Pri dostatočne dlhom varení a odparení vody sa dopracujete ku kávovému sirupu, ktorým môžete dochucovať či už nápoje, jedlá, ale pokojne aj samotnú kávu, aj keď to by už bol do istej extrémizmus. Najideálnejším využitím sa zdajú byť zmrzlina, zákusky, prípadne palacinky.

A vraj tento sirup môžete pridať aj do šampónu, ktorým umývate svojho domáceho miláčika. Blchy už o jeho kožuch nebudú mať záujem. Pravosť tejto myšlienky však nezaručujeme.

Kondicionér

Kofeín nachádzajúci sa v káve je z pohľadu vlasov, ich rastu a kvality výborný. Na jednej strane stimuluje funkciu vlasových korienkov, no na druhej strane zlepšuje zdravie pokožky hlavy.

Návod, ako si pomôcť, je jednoduchý; po tom, ako si vlasy umyjete šampónom, by ste si na ne mali naniesť ešte aj studenú kávu. „Aby ste si nezašpinili vaňu, je ideálne spraviť tak nad vedrom,“ konštatujú odborníci, podľa ktorých si vlasy potom treba zabaliť do osušky a nechať ich tak približne pol hodiny.

Záverečným krokom procedúry je umytie kávy za pomoci teplej vody. Vraj tak treba robiť raz do týždňa a výsledkom bude zlepšenie hrúbky i štruktúry vlasov. Autor tohto článku nie je kompetentný povedať k tomu viac.

Dekorácia interiéru

Ak doma nájdete staré zrnká kávy, ktoré ste pozabudli spotrebovať, je škoda vyhodiť ich. Dajte ich do priesvitných nádob, prípadne do váz a máte príjemné ozdoby s rustikálnym nádychom. Pohrať sa dá so zrnami rôznych odtieňov, ktoré môžu vo vzájomnej kombinácii navodiť zaujímavú atmosféru a pridať aj svojskú arómu.

Kto má aranžérske schopnosti, môže dielo doplniť aj o umelé, prípadne pokojne i o živé kvety a káva ich podrží vo vzpriamenej polohe. Ak nenájdete potrebné množstvo zŕn na to, aby ste vázu dostatočne naplnili, dajú sa pochopiteľne využiť aj kamienky, ktoré je vhodné doplniť napríklad lupeňmi listov, prípadne sklenenými korálkami. Jednoducho treba skúšať.

Marináda

Ak uvarenú kávu vylepšíte vhodnými koreniami, dajú sa ňou veľmi vhodne okoreniť steaky, bravčové mäso, prípadne ryby – o možnosti využiť kávu ako korenie sme pred časom už písali.

Inou alternatívou je opiecť jednu stredne veľkú cibuľu a štyri strúčiky cesnaku, následne to vložiť do misky, pridať 240 mililitrov silnej kávy, 60 mililitrov balzamikového octu, 55 gramov tmavého cukru, 60 mililitrov dijonskej horčice, tri polievkové lyžice olivového oleja, červené korenie a soľ. Vznikne príjemná marináda, ktorou treba mäso, prípadne rybu, napácovať a následne aspoň na pol hodiny vložiť do chladničky. Potom už len opiecť a hotovo.

Existuje aj iná, úzko súvisiaca, alternatíva. Kávu vraj môžete pri pečení využiť ako náhradu vody. Pochopiteľne nie pri všetkom, avšak ak pripravujete koláč, prípadne brownie, tak to rozhodne stojí za vyskúšanie.

Hnojivo pre rastliny

Káva môže byť pre zdravie rastlín mimoriadne prospešná. Obsahuje totiž draslík a horčík, ktoré sú pre ne dôležitou živinou a umožnia im vybudovať silnejšiu stonku/kmeň, no dodajú im aj zdravú sýtozelenú farbu.

Ale pozor: netreba využiť silnú kávu, avšak zriedenú s vodou ideálne v pomere 1:4. Prípadne si ju skúste spraviť z už vyextrahovaného gruntu, takže bude automaticky slabšia. Zalievanie týmto extraktom sa odporúča raz do týždňa, no určite si dajte pozor na to, aby v káve nebolo žiadne sladidlo.

Samozrejme dbajte aj na to, aby káva nebola veľmi silná, pretože potom by mohla pôdu až príliš prekysliť a rastlinám by to nemuselo prospieť.

Osviežovač vzduchu

Káva je vynikajúca z hľadiska neutralizovania iných vôní, funguje ako pohlcovač pachu. Či si niekde umiestnite celá zrná, prípadne pomleté, určite to pomôže. V našom nedávnom rozhovore to potvrdil aj kávový gurmán Michal Šturc, ktorý si kávu zvykne najemno pomlieť a vložiť do chladničky – aj v chlade totiž dokáže absorbovať všetky ostré pachy a postarať sa o vytvorenie omnoho príjemnejšieho prostredia.

Ľadové kocky

Ak si omylom pripravíte veľké množstvo kávy, ktoré nespotrebujete, pretože napríklad musíte niekam náhle odísť… v tom prípade je ideálne naliať ju do zásobníka na ľadové kocky a dať zmraziť.

Nuž a keď si neskôr budete chcieť spraviť ľadovú kávu, prípadne vychladiť cold brew, do nápoja neprihodíte ľadové kocky z čistej vody, ale z kávy. Tým pádom ju nezriedite. 

Na druhej strane si však treba uvedomiť aj skutočnosť, že ak by boli kocky vytvorené z inej kávy, akú práve pijete, skombinovanie dvoch druhov by nemuselo zaručiť práve najlepší chuťový profil. Ale ktovie, možno sa trafíte a dopracujete sa k výnimočnej chuti.

S kávovými ľadovými kockami si však teoreticky nemusíte chladiť len kávu, no využiť ich môžete aj pri kolových nápojoch, teoreticky aj pri rume, prípadne iných typoch alkoholu. Stačí len skúšať. Zaujímavou alternatívou môže byť aj vylepšenie kávy napríklad o karamel a až následné zmrazenie. Experimentovaniu sa medze nekladú.

Osviežovač dychu

Aj keď sa hovorí o tom, že po káve človek nemá práve najpríjemnejší dych, možno to nie je celkom pravda. Náš zdroj píše, že skonzumovanie kávových zrniek môže pomôcť s osviežením dychu a na druhej strane to môže byť aj lacnejší variant, ako bežná žuvačka. Káva pritom dokáže zneutralizovať aj silné pachy, ako napríklad ten cesnakový.

Zaujíma nás váš názor

Prichádzajú vám na um aj iné možnosti, ako by sa dala káva využiť? Ak áno a myslíte si, že by stálo za to podeliť sa o vašu skúsenosť, váš názor veľmi radi privítame v diskusii pod článkom.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close