Astronauti slúžiaci na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) žijú svojský život. Vieme, že v stave beztiaže je všetko iné a musia fungovať vo veľmi špecifickom režime. Napadlo vám však niekedy zamyslieť sa nad tým, či pijú aj kávu a ak áno, ako tento úkon realizujú? Nie je to totiž celkom jednoduché. Pomáha im Zero-G pohár a mikrogravitačný kávovar.
Jednou z možností je samozrejme klasický sáčok, respektíve vrecúško, z ktorého si vytlačia či už tuhú stravu, prípadne aj tekutiny. Pôžitok z kávy by však bol v tomto prípade definitívne zmarený. Stanica ISS však disponuje vlastným strojom zvaným ISSPRESSO a aj niekoľkými ďalšími vymoženosťami, vďaka ktorým sa káva dá piť (takmer) normálne.
Kávovar, ktorý funguje aj pri mikrogravitácii
Ešte 20. apríla 2015 spoločnosť SpaceX vyniesla do vesmíru nový mikrogravitačný kávovar. Ten funguje aj pri absolútne minimálnej gravitácii, teda mikrogravitácii, ktorou sa označuje gravitačná sila do 0,01G. Ide teda o takmer bezváhový stav.
„Naši vesmírni inžinieri skonštruovali kávovar, ktorý dokáže fungovať aj v stave mikrogravitácie,“ povedal David Avino z talianskej inžinierskej spoločnosti Argotec. „Spolu so spoločnosťou Lavazza a Talianskou vesmírnou agentúrou sme na Medzinárodnú vesmírnu stanicu priniesli autentické talianske espresso.“
Možno si poviete, že o dôvod menej ísť do vesmíru, ale na stanici sa asi nájdu aj fajnšmekri, ktorým „autentické talianske espresso“ chutí. Natlačené v priesvitnom vrecúšku by nebolo príliš autentické a kompetentní tak hľadali iné riešenie.
Bežná šálka je vo vesmíre na nič
„Ak by ste sa pokúsili využiť klasickú kávovú šálku, prípadne hrnček, kávu by ste do útrob svojich úst nedostali,“ uviedol fyzik zaoberajúci sa tekutinami Mark Weislogel pôsobiaci na univerzite v Portlande. „Ostala by prilepená v spodnej časti hrnčeka.“
V stave mikrogravitácie funguje všetko inak a kvapalina má tendenciu byť akási lepkavá. Jednoducho sa drží povrchov, ktoré sú okolo nej, takže sa vlastne naviaže na bočné steny šálky a do úst neprenikne. Dostane sa do nich len v tom prípade, ak astronaut na tekutinu dosiahne jazykom, ale to by nebolo bohviečo.
„Áno, mohli by strčiť jazyk do šálky a tak sa dostať k horúcej káve,“ usmial sa Weislogel. „Prípadne by ju mohli doslova vyhodiť zo šálky a nasať do seba horúcu hrudku či škvrnu kávy, ktorá by sa sformovala vo vzduchu.“
Riešením je ZERO-G pohár
Každý problém však má riešenie a vedci konkrétne pre tento účel vyvinuli tzv. „Zero-G“ kávový pohár, teda taký, ktorý funguje aj pri nulovej gravitácii. Na ISS z neho doručili hneď šesť kusov. Je vyformovaný veľmi špecificky a tekutina sa v ňom dokáže pohybovať.
„V zásade je to o tom, že tekutina sa vyštverá až k vrcholu pohára a keď si budete odpíjať, bude v tom pokračovať,“ prezradil Weislogel, podľa ktorého tu ide o kombinované úsilie úst, tekutiny, povrchu i špeciálneho tvaru pohára.
Spoznať správanie tekutín vo vesmíre je dôležité
A celé toto napokon nie je len o pití kávy, pretože skúmanie týchto vlastností tekutín je dôležité aj pre mnoho iných vecí, napríklad pre klimatizáciu, chladiace zariadenia, toalety, lekárske pomôcky i bežnú dodávku vody.
„Tieto systémy musia fungovať aj bez gravitácie – ak ich teda chceme využívať aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici, prípadne vo vesmírnej lodi cestou na Mars. V porovnaní s ostatnými systémami káva určite nie je kritickou súčasťou operačných činností,“ dodal Mark Weislogel.
Astronaut NASA Don Pettit prezradil, že pohár s kolegami volá „The Galley“ a je ozaj užitočný. „Vodu si vieme vstreknúť buď do vrecúška, alebo do niektorého z týchto pohárov,“ poznamenal a jasne naznačil, že druhá alternatíva je lepšia. „Je to fakt dobré riešenie.“