Zaujímavosti o káve

Ako pijú kávu vo vesmíre? Pozrite si vychytávky zo stanice ISS (VIDEO)

Astronauti slúžiaci na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) žijú svojský život. Vieme, že v stave beztiaže je všetko iné a musia fungovať vo veľmi špecifickom režime. Napadlo vám však niekedy zamyslieť sa nad tým, či pijú aj kávu a ak áno, ako tento úkon realizujú?

Jasne, jednou z možností je klasický sáčok, respektíve vrecúško, z ktorého si vytlačia či už tuhú stravu, prípadne aj tekutiny. Pôžitok z kávy by však bol v tomto prípade definitívne zmarený a hneď na začiatok vám môžeme prezradiť, že takto to na ISS nefunguje. Stanica totiž disponuje vlastným strojom zvaným ISPRESSO a aj niekoľkými ďalšími vymoženosťami, vďaka ktorým sa káva dá piť (takmer) normálne.

Kávovar, ktorý funguje aj pri mikrogravitácii

Ešte pred piatimi rokmi, konkrétne 20. apríla 2015, totiž spoločnosť SpaceX vyniesla do vesmíru nový mikrogravitačný kávovar. Ten funguje aj pri absolútne minimálnej gravitácii, teda mikrogravitácii, ktorou sa označuje gravitačná sila do 0,01G. Ide teda o takmer bezváhový stav.

„Naši vesmírni inžinieri skonštruovali kávovar, ktorý dokáže fungovať aj v stave mikrogravitácie,“ povedal David Avino z talianskej inžinierskej spoločnosti Argotec. „Spolu so spoločnosťou Lavazza a Talianskou vesmírnou agentúrou sme na Medzinárodnú vesmírnu stanicu priniesli autentické talianske espresso.“

Inovátorom bolo od začiatku jasné, že ak by bolo „autentické talianske espresso“ natlačené v priesvitnom vrecúšku, tak by až také autentické nebolo a sotva by na neho niekto mal chuť. Ale ako to vyriešiť, keďže zo šálky sa vo vesmíre piť nedá?

Ako piť kávu vo vesmíre?
Astronautka pije kávu na vesmírnej stanici ISS.

Bežná šálka je vo vesmíre na nič…

„Ak by ste sa pokúsili využiť klasickú kávovú šálku, prípadne hrnček, kávu by ste do útrob svojich úst nedostali,“ uviedol fyzik zaoberajúci sa tekutinami Mark Weislogel pôsobiaci na univerzite v Portlande. „Ostala by prilepená v spodnej časti hrnčeka.“

V stave mikrogravitácie funguje všetko inak a kvapalina má tendenciu byť akási lepkavá. Jednoducho sa drží povrchov, ktoré sú okolo nej, takže sa vlastne naviaže na bočné steny šálky a do úst neprenikne. Dostane sa do nich len v tom prípade, ak astronaut na tekutinu dosiahne jazykom, ale to by nebolo bohviečo.

„Áno, mohli by strčiť jazyk do šálky a tak sa dostať k horúcej káve,“ usmial sa Weislogel. „Prípadne by ju mohli doslova vyhodiť zo šálky a nasať do seba horúcu hrudku či škvrnu kávy, ktorá by sa sformovala vo vzduchu.“

Riešením je ZERO-G pohár

Každý problém však má riešenie a vedci konkrétne pre tento účel vyvinuli tzv. „zero-G“ kávový pohár, teda taký, ktorý funguje aj pri nulovej gravitácii. Na ISS z neho doručili hneď šesť kusov. Je vyformovaný veľmi špecificky a tekutina sa v ňom dokáže pohybovať.

ZERO-G pohár, z ktorého sa dá piť aj vo vesmíre
Takto vyzerá Zero-G pohár, z ktorého sa dá piť aj v stave beztiaže.

„V zásade je to o tom, že tekutina sa vyštverá až k vrcholu pohára a keď si budete odpíjať, bude v tom pokračovať,“ prezradil Weislogel, podľa ktorého tu ide o kombinované úsilie úst, tekutiny, povrchu i špeciálneho tvaru pohára.

Spoznať správanie tekutín vo vesmíre je dôležité

A celé toto napokon nie je len o pití kávy, pretože skúmanie týchto vlastností tekutín je dôležité aj pre mnoho iných vecí, napríklad pre klimatizáciu, chladiace zariadenia, toalety, lekárske pomôcky i bežnú dodávku vody.

„Tieto systémy musia vedieť fungovať aj bez gravitácie – ak ich teda chceme využívať aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici, prípadne vo vesmírnej lodi cestou na Mars. V porovnaní s ostatnými systémami káva určite nie je kritickou súčasťou operačných činností,“ dodal Mark Weislogel.

Astronaut NASA Don Pettit prezradil, že pohár s kolegami volá „The Galley“ a je ozaj užitočný. „Vodu si vieme vstreknúť buď do vrecúška, alebo do niektorého z týchto pohárov,“ poznamenal a jasne naznačil, že druhá alternatíva je lepšia. „Je to fakt dobré riešenie.“

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close