Spôsoby prípravy

Ako pripraviť kávu vo french presse? (VIDEO)

Príprava kávy je pre nás každodenným rituálom, ale mnohí siahame po inej metóde. Niekto z nás sa spolieha na koťogo, teda moka kanvicu, niekto má automatický kávovar, niekto si pripravuje turka, niekto sa možno uspokojí so zaliatím instantnej kávy. Možností je veľa.

Medzi pomerne populárnymi alternatívami je aj príprava kávy prostredníctvom french pressu. Celý proces je veľmi jednoduchý a viete sa dopracovať k zaujímavej chuti. Tak, ako pri iných postupoch, aj tu môžete do prípravy vložiť niečo svoje a kávu prispôsobiť svojim preferenciám.

Pripravovali ste už kávu vo french presse?

Loading ... Loading ...

Ponúkame vám rýchly návod, ktorý určite vyskúšajte:

1. Vodu si nahrejte na 90 až 95 stupňov. Nie na viac, aby ste kávu nespálili. Ak nemáte potrebný teplomer, priveďte ju k bodu varu a nechajte postáť 30 až 45 sekúnd. Za toto obdobie vychladne presne tak, ako potrebujete.

2. French press si zatiaľ predhrejte horúcou vodou. Dajte do neho možno jeden či dva decilitre horúcej vody a nechajte ho chvíľu tak.

3. Odvážte si kávu. Pomer kávy a vody by mal predstavovať približne 1:16, takže ak stavíte na 20 gramov kávy, potrebujete približne 320 mililitrov vody. Podľa možností stavte na zrnkovú kávu, ktorú si na začiatku procesu pomeľte – nie však úplne na jemno, malo by totiž ísť o hrubšie mletie.

4. Z french pressu vylejte horúcu vodu a nasypte do neho pomletú kávu. Najskôr ju zalejte len malým množstvom vody; takým, aby prikryla kávu. Zamiešajte. Táto fáza je dôležitá, pretože z kávy sa uvoľní oxid uhličitý a následne z nej dokážete lepšie extrahovať optimálnu chuť a arómu.

5. Dolejte celý zvyšok pripravenej horúcej vody, zamiešajte a french press uzatvorte. Piest stlačte približne do polovice a následne ho vytiahnite až takmer do úrovne vody/kávy. Mal by sa nachádzať tesne pod hladinou.

6. Odmerajte tri a pol minúty (pol minúty sa káva lúhovala už predtým) a piest následne zatlačte celkom nadol. Kávu prelejte buď do pripravených šálok alebo do inej nádoby, z ktorej ju budete podávať. Vo french presse ju nenechajte, pretože príliš dlhým extrahovaním by mohla zhorknúť.

Dobrú chuť a na zdravie!

PS: French press si viete kúpiť v tomto eshope.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close