Ako pripraviť najlepšiu kávu? Vedci majú šetrný a efektívny návod…
V odbornej publikácii Matter sa objavila veľmi zaujímavá vedecká štúdia. Matematici, fyzici a ďalší experti sa zaoberali tým, ako pripraviť perfektnú šálku kávy. Vydali aj niekoľko odporúčaní, ako postupovať, pričom to najzaujímavejšie spočíva v tom, že treba obmedziť množstvo kávy, ktoré je pri výrobe nápoja používané.
„Prišli na to, že kľúčom je menšie množstvo zrniek kávy, ktoré sú súčasne pomleté viac nahrubo,“ uviedla hovorkyňa univerzity v Portsmouthe, ktorá štúdiu zastrešovala. „Takto je výroba kávy lacnejšia, produkt je šálku po šálke konzistentnejší a je rovnako silný.“
Štúdiu inicializoval matematik Jamie Foster, ktorého zaujímalo, prečo chutí káva po zdanlivo rovnakom procese výroby vždy inak. Mal pocit, že každé espresso je o niečo iné a všetkému chýba určitá konzistentnosť.
„Konvenčné myslenie hovorí o tom, že ak chcete silnejšiu šálku kávy, mali by ste zrná pomlieť na čo najjemnejšie,“ skonštatoval Foster. „Dáva to zmysel, pretože čím jemnejšie sú zrná pomleté, tým väčšia plocha kávového zrna je v konečnom dôsledku vystavená vode a malo by to viesť k príprave silnejšej kávy.“
Ale pozor. Mimoriadne jemné mletie so sebou prináša aj nevýhodu: „Keď sú zrná pomleté veľmi najemno, ich čiastočky sú také malé, že v niektorých miestach kávovej misky zapchajú priestor, ktorým by mala pod tlakom pretiecť voda.“
„Tieto zapchaté priestory sú v zásade premrhané, pretože voda sa tam nedostane a nemá tak prístup k chutnej káve, ktorú v konečnom dôsledku chceme dostať do šálky. Ak však zrno pomelieme viac nahrubo, voda sa dostane ku káve z celej misky (zásobníka) a jej extrakcia je efektívnejšia.“
Jamie Foster vzápätí zdôraznil, že takto je celá príprava kávy lacnejšia, lebo sa spotrebuje menej zŕn. „A navyše sme šetrnejší k životnému prostrediu,“ usmial sa. „Keď sme našli spôsob efektívnej prípravy kávy, prišli sme na to, že jednotlivé šálky boli v zásade rovnaké a súčasne sme na ich prípravu využívali menšie množstvo kávy.“
Kaviarne, ktoré by prešli na tento spôsob prípravy, by vraj mohli ušetriť až 25 percent kávy (pri espresse postačí namiesto 20 gramov len 15 gramov mletej kávy, pozn. red.) a súčasne by zákazníkom ponúkali rovnako kvalitný a konzistentný produkt.
„Ak by sa tento proces široko uplatnil, mal by značný ekonomický dopad a postaral by sa o vytvorenie udržateľnejšej budúcnosti konzumácie kávy,“ stojí v štúdii, ktorú v kompletnom znení nájdete na tomto linku.
Dodajme, že tento model prípravy kávy bol otestovaný v jednej z kaviarní v americkom Oregone. Vďaka zmenšeniu množstva kávy využívanej na prípravu nápoja dokázala kaviareň na jednej šálke ušetriť 13 centov, čo by za rok znamenalo úsporu vo výške 3 620 amerických dolárov. Príprava jedného „shotu“ sa navyše skrátila na 14 sekúnd.