ReceptySpôsoby prípravy

Turecká káva: Nie je turek ako turek

Pravá turecká káva je niečo celkom iné, ako ten náš „turek“. Samozrejme, že medzi oboma prípravami nájdeme určité spoločné znaky, avšak aj viacero rozdielov. Sklenený Durit vymeníte za džezvu a trochu viac sa s tým pohráte. Radi vás prevedieme celým procesom.

Dostupné zdroje hovoria o tom, že kávu priniesli do Istanbulu sýrski obchodníci okolo roku 1555 a už v sedemnástom storočí patril turecký spôsob prípravy v tejto krajine medzi mimoriadne zaužívané. Platí to do dnešných dní a ak by vás turecká rodina privítala vo svojom príbytku, pravdepodobne by vás ponúkla práve takto pripraveným nápojom.

Turecká káva je silná káva

Turecká káva je silná a často sa podáva aj s pohárom vody, vďaka ktorému si pred dúškom môžete prečistiť ústnu dutinu a lepšie si vychutnať nasledujúci hlt. Charakteristická je tým, že sa varí spolu s cukrom a cukor sa do nej nepridáva až po tom, ako je hotová.

Okrem toho sa zvykne variť aj s kardamómom, teda korením, ktoré je v tejto časti sveta mimoriadne obľúbené. Káve dodá jedinečnú vôňu a bolo by ideálne nezabúdať na neho, ale nie každý ho reálne využíva.

Turecká káva si žiada veľmi jemné mletie

V prvom rade je veľmi dôležitý taký mlynček na kávu, ktorý ju dokáže premlieť až takmer na prach. Mleté verzie mnohých voľne predajných káv sú pre jej prípravu zväčša veľmi hrubé. To samozrejme neznamená, že vám odporúčame kupovať mletú kávu. Rozhodne nie! Skúste radšej tento eshop s kávou.

Na trhu je však mnoho ručných mlynčekov, ktoré vedia odviesť dobrú prácu. Prípadne aj automatické mlynčeky s nastaviteľným stupňom mletia. Tie vám s mletím určite pomôžu.

Džezva, ibrik, cezve

Kvalitná turecká káva si žiada aj nádobu zvanú džezva (označovaná aj ako ibrik, v Turecku cezve), ktorá je nutnosťou, ale takisto, ako mlynček, ani ju si u nás nie je problém obstarať. Nuž a okrem toho pochopiteľne potrebujete kávu, vodu, kardamóm a cukor.

Pre prípravu kvalitnej a chutnej kávy je najvhodnejšia káva typu arabika. Ideálny je stredný stupeň praženia, pretože ak sa káva robí zo silne praženého zrna, môže byť až príliš silná. Ale to si už vyskúšajte sami.

Turecká káva - džezva a šálka
Tiež dostávate chuť na kvalitnú tureckú kávu? 🙂

Pravá turecká káva: Návod na prípravu

  • na každú pripravovanú porciu nalejte do džezvy šálku vody.
  • podľa počtu pripravovaných dávok nápoja zvoľte aj počet čajových lyžičiek na jemno pomletej kávy: ak pripravujete dve šálky, do džezvy dajte dve vrchovato naplnené čajové lyžičky. Množstvo si treba vyladiť podľa vlastnej chuti.
  • pridajte cukor; od jednej do troch lyžičiek na dávku kávy, opäť podľa vlastnej chuti.
  • pridajte kardamóm (môžete to skúsiť aj so šafránom alebo škoricou). Kávu do tejto fázy nemiešajte.
  • zapnite horák a džezvu pomaly ohrievajte, ale pokúste sa o to, aby ste v priebehu celého procesu nedosiahli bod varu, teda 100 stupňov. Dostupné zdroje hovoria, že voda/káva by mala mať v priebehu prípravy od 90 do 95 stupňov.
  • po chvíli ohrievania začnite kávu pomaly miešať (niektoré typy prípravy ju miešajú už od úplného začiatku celého procesu, ale v konečnom dôsledku je to o preferencii daného konzumenta). Intenzitu ohrevu zachovajte minimálnu a čakajte až do okamihu, ako sa začne tvoriť pena.
  • pena má tendenciu rýchlo stúpať, takže treba byť v strehu a džezvu z horáka zložiť (nie len zmenšiť plameň) – ideálne v okamihu, ak je peny čo najviac, ale ešte nevyvrela von.
  • pena sa následne lyžičkou premiestni do pripravených šálok a „upokojená“ káva sa vráti na horák.
  • turecká káva sa takto „speňuje“ dvakrát, maximálne trikrát, aj keď ďalšie spenenia sú ťažšie dosiahnuteľné bez toho, aby káva nezačala vrieť.
  • pena umiestnená do šálok sa následne zaleje (pomaly a jemne, aby vystúpila na povrch) zvyškom pripravenej kávy a dielo je pripravené na konzumovanie.
  • nezabudnite, že turecká káva sa podáva aj s pohárom čistej vody.

Prikladáme jedno z inštruktážnych videí, ktorých nájdete na YouTube viacero. Postup sa všade mierne odlišuje, takže napokon je to len na vás. Skúste a uvidíte, čo vám bude najviac pasovať.

Je turecká káva zdravotne OK?

Je to skutočne tak, že keď počujeme v našich končinách pojem turecká káva, na um nám príde zaliatie mletej kávy vriacou vodou. Nič ťažké, nič zaujímavé, nič extra chutné. Pravá turecká káva, ktorá je do dnešných dní najčastejším spôsobom prípravy kávy v Turecku či na Balkáne, je však o niečom inom.

Do tureckej kávy si fajnšmekri pridávajú pomerne značné množstvo cukru a všetko to dopĺňajú orientálnym korením, zvyčajne kardamómom, prípadne šafránom. Je to však zdravotne v poriadku?

Turecká káva ako kalorická bomba

„Zmes silnej kávy, cukru a kardamómu, teda turecká káva, je skôr sladkou hrozbou ako klasickou šálkou kávy,“ píše odborníčka na zdravie a výživu magazínu Live Strong Sara Ipatencová„Káva a kardamóm prinášajú určité zdravotné výhody, ale z hľadiska nutričných benefitov tohto nápoja je cukor veľkým mínusom.“

Ak by ste si dali obyčajnú kávu bez mlieka a cukru, prijali by ste minimum kalórií, často sa hovorí o dvoch. Avšak šálka tureckej kávy má až približne 46 kalórií. Neobsahuje žiadny tuk, ale nemá ani vlákninu či bielkoviny, čo sú dôležité výživové doplnky. „Káva okrem toho nemá ani žiadne prevratné množstvo vápnika či železa,“ konštatuje Ipatencová.

V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že ani pri popíjaní klasickej kávy sa nemusíte dostať na nižšie hodnoty kalórií. Ak si do nej pridáte cukor a neodtučnené mlieko, môžete sa ľahko dostať aj na 70 kalórií.

Turecká káva - džezva a šálka
Turecká káva.

S cukrom opatrne, kardamóm má však výhody

V bežnej dávke tureckej kávy sú zvyčajne takmer tri čajové lyžičky cukru, čo je polovica denného odporúčaného množstva u žien a tretina u mužov. „Ak pravidelne konzumujete viac cukru, ako sú tieto limity, môžete priberať. A naberaním veľkého množstva váhy zvyšujete riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky.“

Výhody tureckej kávy spočívajú napríklad v spomínanom kardamóme, ktorý pomáha s trávením. Je to dobrý liek proti nadúvaniu, ktorý človeku pomáha zbaviť sa črevných plynov. Táto bylina vie okrem toho dodať energiu, rozprúdiť krv, zrýchliť metabolizmus a pomôcť odstrániť toxíny z tela. Má teda viacero zaujímavých výhod.

Máme teda piť tureckú kávu?

„Občasná šálka tureckej kávy môže mať miesto vo vašom pláne zdravej stravy,“ prezradila Sara Ipatencová„Ak si ju však dáte, upravte iné zložky stravy tak, aby ste neprijali príliš veľké množstvo cukru. Ak si tureckú kávu pripravujete sami, dajte si cukru radšej len málo.“

Ďalšie zaujímavé video speňovania tureckej kávy:

„Naša“ turecká káva

Turecká káva je obľúbená aj v našich končinách, avšak ide o niečo celkom iné. Označuje sa ako turek, prípadne zastarano aj káva s lógrom.

„Je to slovenský a český variant kávy, pripravovaný zaliatím a sparením mletej zrnkovej kávy vriacou vodou,“ píše Wikipedia. „S kávou pripravovanou v Turecku má spoločný len názov. Odborníci a znalci tento druh kávy príliš neoceňujú pre jeho horšie chuťové vlastnosti oproti iným druhom kávy.“

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close