Recenzie káv

Alza ponúka už aj výberovky na filter, ani z najlepšej sme však neodpadli

Keď nám prišlo hlásenie, že Alza má v ponuke už aj výberové kávy určené na filter, neváhali sme. Okamžite sme urobili objednávku a na druhý deň sme si z AlzaBoxu vybrali kávy Costa Rica Santa Rosa, Ethiopia Ture Waji a Kenya Kamvara Embu. Pri všetkých bolo uvedené, že sú určené na filter a rozhodli sme sa nasledovne: ochutnáme všetky tri, nájdeme najchutnejšiu, a tú potom zrecenzujeme.

Z prvotného výberu, ktorý urobili naši baristi Gabriela Drenková a Filip Lörinc, vzišla ako víťazná káva Ethiopia Ture Waji. Tá chutila najlepšie a mala tak najlepší predpoklad dobre zabodovať. Ale čo to znamená „dobre zabodovať“? Koľko bodov z plného počtu 50 to napokon bude? Poďte zistiť viac.

Ethiopia Ture Waji od alzacafé - obal

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich majú právo udeliť baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Náš tip: kliknite sem a pozrite si zľavové kódy do najlepších slovenských pražiarní kávy.

Gabriela Drenková a Filip Lörinc 17/25

Zrná

Etiópia od AlzaCafé sa skladá z, poväčšine, malých zŕn tradičných etiópskych odrôd, ktoré sú napražené veľmi rovnomerne. Stupeň praženia je na základe sfarbenia zŕn a ich arómy o kúsoček tmavší, ako je u filter roastov zvykom. Okrem toho sa medzi zrniečkami nachádza len minimum mušlí, žiadne quakery a iné defekty. Spĺňajú tak to, čo od výberovej kávy očakávame.

Ethiopia Ture Waji od alzacafé - zrná

Aróma

Vôňa tejto Etiópie má svoje plusy aj mínusy. Najviac negatív sa prejavuje vo vôni celého a namletého zrna. Zrno, či už celé alebo namleté, vonia mierne začmudene a prepražene. Dymová aróma sa do veľkej miery vytratí pri príprave a v aróme samotnej filtrovanej kávy. Vtedy ju vystrieda sladká vôňa kakaa s nádychom lesných plodov.

Ethiopia Ture Waji od alzacafé - mletá káva

Cupping

Pri cuppingu nás filter roast od AlzaCafé vôbec neoslnil. Za horúca a tepla v káve prevládali tóny praženia a dymu. Postupným chladnutím sa však v chuti objavovali aj sladké a ovocné tóny jahôd a lesných plodov spolu s čokoládou. Telo kávy bolo stredne ťažké, textúra veľmi príjemná, zamatová. V dochuti sa miešalo ovocie s nepríjemným dymom.

Ethiopia Ture Waji od alzacafé - zalievanie kávy
Ethiopia Ture Waji od alzacafé - cupping
Ethiopia Ture Waji od alzacafé - cupping - detail

Filter

Asi najpozitívnejší dojem na nás káva zanechala vo forme filtrovanej kávy. Pripravená na Hario V60 sa vyznačovala vysokou sladkosťou, jemnou aciditou a nízkou horkosťou. Chute dymu a praženia boli stále prítomné. To mierne narúšalo ostatné pozitívne vnemy.

Ethiopia Ture Waji od alzacafé - príprava filtrovanej kávy

Celkové hodnotenie

Etiópia od AlzaCafé by sa dala zaradiť do lepšej polovice káv, ktoré na našom trhu zoženiete. Zrno je kvalitné a relatívne svetlo pražené. No mohlo by byť ešte svetlejšie. V káve sme, bohužiaľ, neobjavili žiadne tropické tóny, ktoré výrobca uvádza na obale. V chuti sme sa stretli s pomerne nepríjemnými “barbeque” tónmi. Na druhej strane, káva obsahuje tonu sladkosti a chutné lesné plody.

Bodovanie: aróma 2,5 – acidita 4 – telo 4 – dochuť 3 – celkový dojem 3,5.

Ethiopia Ture Waji od alzacafé - nalievanie filtrovanej kávy do šálky

Ladislav Király 5,5/10

Kávy som si nechal poslať do Alzaboxu a trochu ma prekvapilo, že prišli bez akéhokoľvek obalu. Teda zabalené v klasickom kávovom obale samozrejme boli, ale neboli v žiadnej krabici. Z ekologického hľadiska super, no na druhej strane sa obaly trochu poškodili. Aj keď práve táto Ethiopia Ture Waji ostala najviac zachovaná.

Obal ako taký je kvalitný a kávové zrnká dobre chráni. Má aj uzatvárateľný zip a jednocestný ventil, čo je super. Okrem toho som na obale hneď spozoroval aj dátum praženia a pochopil som, že Alza to s týmto produktom zo série Alzacafé myslí dosť vážne.

Ethiopia Ture Waji, Costa Rica Santa Rosa a Kenya Kamvara Embu - výberové kávy na filter od AlzaCafé

Pražené na Slovensku

Kávové zrnká boli veľmi malé, čo je však pri Etiópii úplná klasika. Stupeň praženia v podstate zodpovedal káve praženej na filter, aj keď zrná mohli byť o niečo svetlejšie. Pozitívne bolo aj to, že zrná vykazovali len malé množstvo defektov a z tohto pohľadu spĺňali atribúty výberovej kávy. Tu som sa už začal reálne tešiť. Mal som pocit, že v Alze to neodflákli.

Celkovo mi dosť začalo vŕtať v hlave, že kto to pre nich môže pražiť. Na webovej stránke Alzy som následne vykutral, že „pražené na Slovensku“. Netrpezlivo čakám, ktorá pražiareň sa prizná.

Ethiopia Ture Waji - zrná

Pasovanie sa s receptom

Na obale je v štyroch jazykoch napísané, že pri príprave sa odporúča použiť pomer kávy a vody 1:15 a teplotu vody 91 až 96 stupňov. Toho som sa aj držal. Kávu som si pripravil cez Hario V60, použil som 20 gramov kávy a 300 mililitrov vody zohriatej na 94 stupňov Celzia. Nebolo to však optimálne, pretože káva vykazovala aj dosť horkosti a bola preextrahovaná.

Ethiopia Ture Waji od alzacafé - inštrukcie na obale

Pri ďalšom pokuse som teplotu vody znížil na 85 stupňov, čo bolo k takémuto o štipku tmavšiemu stupňu praženia vhodnejšie. V kombinácii s 28 klikmi na Comandante mi vznikla pitnejšia káva, ale neodpadol som. Bola až príliš konzervatívna a dosť nudná.

Ethiopia Ture Waji - príprava filtrovanej kávy

Eufória postupne opadala

Hovoril som si, že možno by z nej mohlo byť dobré moderné espresso, ale ani tento predpoklad sa nenaplnil. Nie je to zlá káva a dá sa piť, ale neprichádza žiadny wow-effect. Žiadna výraznejšia chuť, ktorá by ma posadila na zadok.

Celkovo som z tejto kávy tak trochu v rozpakoch. Najskôr som mal pocit, že by z toho niečo mohlo byť, ale postupom času moja eufória opadala. Prichádzam k záveru, že káve by možno prospelo o niečo svetlejšie praženie. A súčasne som extrémne zvedavý, kto ju praží.

Dávam 5,5 bodu.

Ethiopia Ture Waji - príprava filtrovanej kávy - Hario V60

Transparentnosť 5/5

Pri tejto káve vieme, že ide o stopercentnú arabiku (1 bod) a o konkrétne odrody 74158, 74110, 75112 (1 bod) vypestované v Etiópii (1 bod). Okrem toho poznáme aj metódu spracovania (natural, suchá metóda) a vieme, že káva pochádza z regiónu Guji a spracovateľskej stanice Ture Waji (1 bod).

Po stránke transparentnosti je na tom táto káva veľmi dobre a na webe Alzy je k dispozícii aj mnoho ďalších informácií. Výborne, takto to má vyzerať. Dávame plný počet bodov.

Hario V60 - príprava kávy Ethiopia Ture Waji od AlzaCafé

Pomer cena/kvalita 3/5

Káva je na eshope alza.sk k dispozícii za 12,90€/250g. My máme vďaka viacerým nákupom na Alze profil Alza Gold, takže kávu sme si vedeli kúpiť dokonca za 10,56€. To je za 250 gramov celkom v pohode. Dávame tri body.

Dizajn obalu 3/5

O bodoch, ktoré udeľujeme za dizajn obalu, ste opäť mohli rozhodovať na instagramovom alebo facebookovom konte Blogu o káve, konkrétne v storke. Najväčší počet z vás (34,9 %) sa priklonil k trom bodom.

alzacafé Ethiopia Ture Waji - obal

Na druhom mieste sa so ziskom 25,5 % hlasov umiestnili dva body, tretie boli so ziskom 20,8 % štyri body. Na ďalších priečkach nasledovali postupne jeden bod, päť bodov a nula. V tejto kategórii teda udeľujeme tri body.

Celkové hodnotenie 33,5/50

Káva Ethiopia Ture Waji z dielne Alzy je pitná, ale neodpadli sme. Máme pocit, že zrná mali o niečo vyšší potenciál, ale vzalo im ho o štipku tmavšie praženie, ako by si káva určená na filter žiadala. Celkovo je však fajn, že Alza do svojej ponuky a pod svoju značku vzala veľmi obstojnú kávu. Sme radi.

Náš tip: kliknite sem a pozrite si zľavové kódy do najlepších slovenských pražiarní kávy.

alzacafé - Ethiopia Ture Waji - hotová filtrovaná káva
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close