Recepty

Alžírska káva: Ako ju pripraviť a prečo nemá nič s Alžírskom?

Keď prídete do bežnej slovenskej kaviarne, zväčša v ponuke nájdete aj produkt zvaný Alžírska káva. U nás je tento druh nápoja v zásade samozrejmosťou, ibaže v skutočnosti je okolo neho značné tajomno. V zahraničí totiž nič také ako Alžírska káva nepoznajú a ak by ste googlili „algerian coffee“, neuspejete.

Po pôvode tzv. alžírskej kávy však netreba dlho pátrať. Vznikla ako akási odnož viedenskej kávy, ktorá je typická parádnou šľahačkovou ozdobou. Nuž a stačí, že k tejto viedenskej káve pridáte vaječný likér a alžírska káva je na svete. Jednoduché, nie?

S Alžírskom, ktoré leží na severe Afriky medzi Marokom a Tuniskom, to však nemá nič spoločné.

Návod na prípravu Alžírskej kávy

  • do predhriatej šálky nalejte vaječný likér (10 až 20 ml).
  • zalejte ho espressom lungom (60 ml), teda „dlhým“ espressom, ktoré je do určitej miery zriedené horúcou vodou. Zalievajte pomaly a cez lyžičku.
  • pridajte šľahačku.
  • hotový nápoj ešte môžete zaliať štipkou vaječného likéru, prípadne nastrúhanou čokoládou.
  • všetky kroky robte podľa vlastnej chuti a svojich preferencií. Nebojte sa skúšať.
Alžírska káva
Vaječný likér, káva, šľahačka, štipka nastrúhanej čokolády a na vrch ešte trochu likéru: takúto alžírsku kávu sme dostali v košickom Riders Pube.

Mazagran vs Alžírska káva

Keď sa pustíme do intenzívnejšieho hľadania skutočnej alžírskej kávy, dostaneme sa na stopu nápoja zvaného mazagran. Ide o studený a sladký kávový nápoj, ktorý pochádza práve z týchto končín.

Pripravuje sa zo silnej horúcej kávy, ktorou sa zaleje ľad a zvyčajne sa podáva v úzkom a vysokom pohári. Podľa Wikipedie je často označovaná aj za „kávu, ktorá sa pije s vodou a nie mliekom“. Dokonca sa k nej podáva zvláštny pohár vody, ktorú si máte do kávy dolievať.

Portugalci pre prípravu mazagranu využívajú aj espresso, citrón, mätu a rum, pričom kávu si zvyknú sladiť špeciálnym sirupom. V Rakúsku je mazagran takisto pripravovaný aj s rumom.

Zaujímavá história mazagranu

S týmto druhom nápoja sa spája aj zaujímavá historka: približne v roku 1837 ho vraj v pevnosti zvanej Mazagran na alžírskom území konzumovali francúzski vojaci. Tým zachutil natoľko, že si recept odniesli domov a mazagran rýchlo nabral popularitu aj na ich území.

Hovorí sa o tom, že vojaci nemali mlieko a ani brandy, takže kávu popíjali riedenú vodou a studenú, pretože v Alžírsku je zvyčajne veľmi teplo. Či je to skutočne tak, je dnes už veľmi ťažké dokázať.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close