Zaujímavosti o káve

Bude espresso členom svetového kultúrneho dedičstva UNESCO?

Espresso, prípadne po našom espreso, je ozdobou bežných dní mnohých z nás. Ide doslova o legendárny nápoj, ktorý pochádza z Talianska a z kávovaru by celkovo 25 mililitrov vody pretlačených spolu s množstvom siedmich gramov kávy malo vytekať 25 sekúnd.

Aby to bolo to pravé orechové, hotová káva by mala tiecť do mierne ohriatej šálky z hrubého porcelánu s mierne zaobleným dnom. Dôležitá je aj kvalitná pena, ktorá by v ideálnom prípade mala mať farbu lieskového orieška.

Espresso je talianska legenda

Ale nie o tom sme chceli: Taliani si svoje espresso cenia natoľko, že ho chcú zaradiť do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Podľa nich to totiž nie je len chutný nápoj, ktorý dokáže ráno nakopnúť, ale ide o integrálnu súčasť talianskeho kultúrneho odkazu, bez ktorej si miestni obyvatelia ani nevedia predstaviť svoje dni.

Mnoho fanúšikov má aj cappuccino, macchiato, moccacino či corretto, ktoré sa „koriguje“ kvapkou grappy, sambucy alebo brandy, no espresso je niečo viac. Je to základ všetkého. A spolok zvaný Konzorcium pre ochranu tradičného talianskeho espressa preto tento návrh predložil talianskemu parlamentu.

„Reprezentujeme celý dodávateľský reťazec od spoločností, ktoré pražia kávu, až po tie, ktoré vyrábajú kávovary,“ povedal jeden z organizátorov snaženia Andrea Pascale. „Myslíme si, že uznanie zo strany UNESCO by prinieslo výhody pre všetkých.“

Neapolská pizza už uspela…

A šanca na to, že sa tak stane, je reálna, pretože v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO nájdeme už aj neapolskú pizzu, belgický spôsob výroby piva či jamajskú reggae hudbu. Espresso by sa v tejto spoločnosti rozhodne nestratilo.

Taliansko má v svetovom kultúrnom dedičstve už 55 zápisov počnúc Benátkami cez Pompeje, Herculaneum, Dolomity až po historické centrá Ríma, Florencie, Neapolu či Sieny.

Na zozname je celkovo vyše 500 položiek a viacero zápisov má aj Slovensko. Ide napríklad o Banskú Štiavnicu, Bardejov, Spišský hrad a Levoču spolu s pamiatkami z tohto okolia, Vlkolínec či mnoho drevených kostolíkov v slovenskej časti karpatského oblúka, ale aj pralesy v Poloninách či vo Vihorlate.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close