Arabská káva s ťavím mliekom: Aký výsledok priniesol netradičný test?
Ťažoba na žalúdku, podivuhodná aróma v @blogokavelab a znesvätenie Aeropressu. O tom všetkom sa dočítate v tomto prapodivnom kávovom príbehu. Do redakcie nám prišla arabská káva s ťavím mliekom.
Suvenír z Dubaja
Začalo to výletom jedného z našich followerov do Spojených Arabských Emirátov. Všetkých našich fanúšikov si ctím a vážim, ale Andrej nám teraz poriadne zavaril. Doručil nám suvenír, zlatý balíček s etiketou, na ktorej stál nápis Arabská káva s ťavím mliekom. Hneď pod ním sa hrdo pýšila dvojhrbá ťava, vedľa ktorej sa nachádzal historicky vyzerajúci kávovar s dvomi šálkami kávy (žeby slávne dubajské expressko?). Keby ťava vedela, na čo bolo jej mlieko použité, určite by sa tak hrdo a šťastne netvárila.
Ťava vo vreci
Už pred otvorením balíčka mi bolo jasné, že to nebude nič, na čo sme v našich končinách zvyknutí. Jednoducho kávová mačka vo vreci. Ak by som mal byť presnejší a tematickejší, tak ťava vo vreci. Z obalu som sa o káve totižto nedozvedel prakticky nič okrem toho, že je arabská a mala by obsahovať ťavie mlieko.
Čudesná vôňa
Balíček som otvoril plný očakávaní. Po otvorení ma ako prvá ovalila čudesná vôňa. Popísať ju bude fakt ťažké, ale ja sa o to predsa len pokúsim. Vo vôni som veľmi ťažko hľadal nejaké “kávové” aromatické prvky. Medzi namletými zrniečkami boli rozoznateľné rôzne lístočky, ktoré pravdepodobne predstavovali koreniny pridané do kávy. Cítil som štipku kardamómu, no aróma ako celok pôsobila veľmi zvláštne. Asi by sa dalo použiť slovíčko orientálne, no to by som urazil celý Orient.
Táto vôňa mi jednoducho nesadla. Bil sa v nej kardamóm, akési seno, mliečna aróma a trošička kávy v pozadí. Kávu som dal zo zvedavosti ovoňať niekoľkým ľuďom naokolo. Väčšina znechutene zvraštila tvár a odtiahla nos. Našli sa aj takí, ktorí povedali, že to nie je také zlé. To ma však tak trochu prekvapilo.
Slovenský “turek” z arabskej kávy
Pri ochutnávke nastal jeden malý, avšak zásadný problém. Ako si kávu pripravím? Mám pred sebou namletú zmes kávy, byliniek a pravdepodobne dehydrovaného ťavieho mlieka. Úprimne som sa s ničím takým ešte nestretol. Zmätene tak siaham po kanvici a plním ju vodou.
Áno, to čo sa chystám urobiť, je veľmi zlé rozhodnutie. Prosím nesúďte ma. Omámený zvláštnou arómou a pohľadom ťavy z balíčka naberám niekoľko gramov arabskej kávy a dávam ich do pohára. Kávu zalievam horúcou vodou a pravý slovenský “turek” z arabskej kávy je na svete. Tekutina v pohári nadobúda zvláštnu svetlohnedú farbu s mliečnym zákalom. Do ovzdušia sa uvoľňujú ešte silnejšie bylinné výpary až sa celý Lab Blogu o káve mení na arabský trh s koreninami.
Robím jednu chybu za druhou a kávu sa rozhodnem ochutnať. Úprimne, neviem, čo si mám myslieť. Nápoj je prekvapivo málo “kávový”. Očakával som silné zemité, drevité a horké tóny. Tie však v chuti úplne absentujú. Prevládajú silné a aromatické bylinky. Ani ťavie mlieko v chuti nezohráva obzvlášť výraznú rolu. Pravdepodobne je ho v zmesi príliš málo na to, aby sa v chuti výraznejšie prejavilo.
Znesvätenie Aeropressu
Keďže ani v Labe a ani doma nevlastníme žiadne z tradičných arabských zariadení na prípravu kávy, premýšľam, ako ťaviu kávu pripravím lepšie. Áno, taká džezva by sa v tomto momente hodila, ja však siaham po Aeropresse. V hlave mi ide myšlienka, že som pravdepodobne uletený, lebo toto určite ešte nikto s Aeropressom nestváral.
Odvážim 13 gramov kávy a pripravujem veľmi jednoduchý recept. Po pretlačení kávy cez Aeropress sa mi naskytá neobvyklý pohľad. Do nádobky mi z Aeropressu vytiekol zakalený mliečny nápoj. “Filtrovaná káva”, ktorá z Aeropressu vytiekla, sa chuťovo veľmi podobala na predošlý “turek”. V nápoji zohrávala káva a ťavie mlieko len vedľajšiu úlohu. Hlavné slovo mali opäť koreniny. Po chuťovej stránke by sa dal celý nápoj najlepšie prirovnať k chai latte. Nápoj sme znovu ochutnali viacerí. Niekto zhrozene “fujkal”, niekomu to vôbec nevadilo.
Arabská káva s ťavím mliekom: Finálny verdikt
Degustácia arabskej kávy s ťavím mliekom bola vo výsledku veľmi zábavná. Najmenej pozitívny bol nepríjemný pocit na žalúdku, ktorý sa u mňa objavil už pri jej ovoňaní a rovnako aj pri jej ochutnaní.
Napokon sme sa všetci zhodli na tom, že káva hrala v tomto prípade vedľajšiu úlohu. Najvýraznejšou chuťovou zložkou arabskej kávy s ťavím mliekom boli bylinky a koreniny, ktoré boli do kávy pridané. A práve tie niekomu sadli a niekomu vôbec nie.
Ja si osobne neviem predstaviť piť niečo také dlhodobo. Koreniny na mňa pôsobili príliš výrazne. Ich chuti a arómy som sa nevedel zbaviť. Pozitívne však hodnotím praženie kávy. Už na prvý pohľad nevyzerala príliš tmavo. Dokonca pôsobila až príliš svetlo. Či to bolo zapríčinené svetlým pražením alebo pridaním mlieka, to bohužiaľ zistiť neviem. V chuti sa však nevyskytla takmer žiadna horkosť ani spálené tóny.
Moje žalúdočné nepríjemnosti tak pravdepodobne nespôsobila olejnatá a ťažká káva, ale averzia voči koreninám, ktoré boli použité.
Predpokladám, že túto kávu možno nikdy neochutnáte, ale rozhodne o nič neprídete. Kliknite si radšej na rubriku “zľavové kódy” a zásobte sa kvalitou z našich slovenských pražiarní kávy.
Jeden komentár