Exkluzívne

Baristická váha: Informácie, vďaka ktorým si vyberiete tú správnu

Baristická váha patrí medzi najdôležitejšie pomôcky pri príprave kávy. Vďaka váham môžete odsledovať vstupné a výstupné gramáže pri príprave espressa, ale aj alternatívnych metód. Predstavte si, že sa vám podarilo pripraviť tú najlepšiu kávu, akú ste kedy pili, ale nepoužili ste váhu. Ako ju pripravíte znovu rovnako? Koľko kávy musíte namlieť a kedy by ste mali stopnúť extrakciu? To sa bohužiaľ bez váhy a stopiek, ktorými disponuje, nedozviete. Baristická váha je jednoducho kľúčom k opakovanému úspechu.

Náš tip: odporúčame prečítať aj „Veľký test ručných mlynčekov na kávu„.

veľký test baristických váh

Päť váh z eshopu pražiarne Coffeein

Keď sa chcete do sveta kávy poriadne vnoriť, bez váhy a váženia to jednoducho nepôjde. Rozhodli sme sa, že sa vám pokúsime pomôcť a otestovali sme päť baristických váh, ktoré si môžete kúpiť na postupne sa rozširujúcom eshope pražiarne Coffeein – coffeein.sk. Jednotlivé váhy patria do rôznych cenových skupín a vynikajú v niečom inom. Poďte sa pozrieť na baristické váhy a na ich hlavné plusy a mínusy.

Náš tip: pri nákupe na coffeein.sk môžete použiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Coffee Gear Dosing Scale

Váha označená ako Rhino Coffee Gear Dosing Scale je najlacnejšia, ale aj najmenšia z aktuálnej ponuky coffeein.sk. Maličká váha od značky Rhinowares môže byť výborným spoločníkom na cestách. Vďaka kompaktným rozmerom a ochrannému krytu sa nemusíte báť, že by v ruksaku utrpela zásadné ujmy na zdraví ani pri vysokohorských túrach. 

baristická váha Rhino Coffee Gear Dosing Scale
Coffee Gear Dosing Scale.

Baristická váha Coffee Gear Dosing Scale sa okrem cestovania môže hodiť aj pod niektoré espresso kávovary. Áno, aj keď váš kávovar disponuje veľmi malým priestorom pod pákou, táto váha sa pod ňu určite zmestí. Váži na desatiny gramu, čo sa hodí pri filtrovanej káve, ale hlavne pri espresse. Kompaktné rozmery si však vyžiadali svoju daň. Displej tejto váhy neobsahuje časovač. Preto budete potrebovať externé stopky alebo mobilný telefón. Jej ďalšie slabiny pramenia z jej nízkej ceny. Od váhy za pár eur nemôžete očakávať rýchle odozvy, kvalitné materiály či odolnosť voči poliatiu. Aj napriek tomu sa vám tento malý pomocník môže hodiť najmä na cestách. Váhu poháňa energia z tužkových batérií, ktoré budete musieť z času na čas vymeniť.

Rhino Coffee Gear Dosing Scale - baristická váha

Plusy a mínusy:

+ malé rozmery
+ ochranný kryt
+ nízka cena
– absencia stopiek
– menej kvalitné materiály
– náchylná na poliatie

Rhino Stealth Espresso Scale

Z názvu druhej baristickej váhy od značky Rhinowares môžete vytušiť, že pôjde o podobne rozmerovo malý produkt. Stealth, v preklade neviditeľná, váha je určená hlavne pre prípravu espressa. Jej telo je o niečo väčšie ako v prípade prvej váhy od Rhinowares, no stále je veľmi kompaktné a spratné. Vďaka tomu sa zmestí aj pod menšie espresso kávovary. 

baristická váha Rhino Stealth Espresso Scale
Rhino Stealth Espresso Scale.

Displej váhy disponuje stopkami, vďaka čomu budete môcť kontrolovať dve dôležité premenné na jednom mieste. Najzaujímavejšou vychytávkou tejto váhy je plastový nadstavec, vďaka ktorému môžete zväčšiť vážiacu plochu bez toho aby sa zväčšilo telo samotnej váhy. Na maličkú váhu tak poľahky popracete aj dve espresso šálky. Skvelý nápad. 

Na druhej strane, váha má veľmi podobné nedostatky ako jej menší brat. Z nízkej ceny pramení nižšia kvalita materiálov, pomalšia odozva displeja a tlačidiel a neodolnosť voči poliatiu. Aj napriek tomu je baristická váha Rhino Stealth Espresso Scale zaujímavou alternatívou pre váženie espressa. Zmestí sa aj pod ten najmenší stroj a ušetrí vám kopec peňazí. Váha je poháňaná zo zabudovanej batérie, ktorú môžete dobiť pomocou pribaleného kábla.

Rhino Stealth Espresso Scale - baristická váha

Plusy a mínusy:

+ malé rozmery 
+ šikovná tácka na šálky
+ nízka cena
– menej kvalitné materiály
– pomalšia odozva
– málo reaktívne tlačidlá

Hario V60 Drip Scale

Hario V60 Drip Scale je jedna z najpoužívanejších baristických váh medzi domácimi baristami. Firma Hario sa s jej názvom vôbec nebabrala a dala vám ním najavo, na koho s touto váhou cieli. Na skupinu ľudí, ktorí preferujú filtrovanú kávu (drip coffee). 

baristická váha Hario V60 Drip Scale
Hario V60 Drip Scale

Váha je skutočne skvelá pri alternatívnych metódach, no na prípravu espressa sa vôbec nehodí. Hario V60 Drip Scale je tak trochu veľká, nepôsobí moderne a nie je odolná voči “utopeniu”. Avšak vyniká v dvoch veciach: je presná a spoľahlivá. S touto váhou máme dlhoročné skúsenosti, vždy vážila presne, neomylne a konzistentne. Jej rozmery vám ponúknu dostatočne veľa priestoru pre dekantér a dripper bez toho, aby vám zacláňali vo výhľade na displej. 

Displej je jednoduchý, ponúka dva číselné údaje: hmotnosť na desatinu gramu a stopky. Absolútny základ, ktorý vám postačí pri každodennej príprave filtrovanej kávy. 

Na druhej strane, pre prípravu espressa sa táto váha vôbec nehodí. Hlavnými dôvodmi sú jej (pre espresso nepraktický) obdĺžnikový tvar, nízka odolnosť voči poliatiu a pomalšia odozva. Váhu poháňa energia z tužkových batérií, ktoré budete musieť z času na čas vymeniť. Vydržia však veľmi dlho.

Hario V60 Drip Scale - baristická váha

Plusy a mínusy:

+ konzistencia
+ spoľahlivosť
+ odozva tlačidiel
– náchylná na poliatie
– nepraktické rozmery pre espresso
– len na filter

Timemore Black Mirror a Basic Pro

Čínska značka Timemore sa vo svete kávy vďaka svojim kvalitným produktom za posledné roky dostala výrazne do povedomia. Asi najvýraznejšími produktami tejto značky sú mlynčeky, ktoré ponúkajú neskutočný pomer ceny a kvality. Timemore však nevyrába len mlynčeky. 

baristická váha Timemore Black Mirror
Timemore Black Mirror.

Baristická váha Timemore Black Mirror nesie štýlový názov a zaujímavý dizajn. Pri prvom pohľade na túto váhu vás upúta jej praktický štvorcový tvar a celočierne prevedenie (alebo celobiele). Váha má zabudovaný takmer neviditeľný displej zobrazujúci hmotnosť a čas. Ovláda sa dvomi dotykovými tlačidlami, ktoré reagujú veľmi rýchlo a spoľahlivo. 

Plochu váhy pred vysokou teplotou chráni praktická gumená podložka. Váha je vďaka svojej anatómii odolnejšia voči poliatiu. Navyše, na zmenu hmotnosti reaguje svižne a presne, vďaka čomu vás nesklame ani pri príprave espressa. 

Timemore Black Mirror - váženie zŕn

Nuž a keď zvládne espresso, poradí si poľahky aj s filtrovanou kávou. Pri príprave vám ponúkne dostatok priestoru a všetky funkcie, ktoré budete potrebovať. Timemore je všestranná a šikovná váha, ktorá nemá veľa nedostatkov. Váhu energiou kŕmi zabudovaná batéria, ktorú nabijete pomocou pribaleného kábla.

Coffeein aktuálne ponúka verziu Timemore Basic Pro, ktorá oproti Black Mirror ponúka hrubšiu gumenú podložku, rýchlejšiu odozvu a ukazovateľ rýchlosti zalievania.

Timemore Black Mirror - baristická váha s nabíjaním

Plusy a mínusy:

+ dizajn
+ rýchla odozva
+ praktické rozmery
– slabšie viditeľný displej (hlavne za silného svetla)

Acaia Pearl

High-end váha. Váha s veľkým V. Váha, ktorú môžete vidieť u najlepších baristov a v najlepších kaviarňach. Všetky tieto prívlastky sa prisudzujú baristickým váham od značky Acaia. Acaia Pearl je jedným zo základných modelov tejto značky. Nezľaknite sa jej cenovky. Je vysoká, ale cene zodpovedá aj kvalita tohto produktu. Váhu od Acaia si zaobstará niekto, kto to s kávou myslí skutočne vážne. Je to investícia na dlho. 

baristická váha Acaia Pearl
Acaia Pearl.

Na túto váhu sa budete môcť spoľahnúť. Dlhodobo bude konzistentná, presná a spoľahlivá. Je vyrobená z extrémne kvalitne pôsobiacich plastov. Dizajn váhy je štvorcový, minimalistický, veľmi podobne ako u Timemore Basic Pro. Baristická váha Acaia Pearl je jednou z rozmerovo väčších váh, no vďaka štvorcovému tvaru ju dokážete umiestniť aj pod espresso kávovar. Samozrejme, nie pod tie najmenšie. Keď je váš kávovar menší, ale chcete investovať do váhy, siahnite po kompaktnejších modeloch od Acaia. 

Táto váha reaguje doslova bleskurýchlo. Navyše má okrem ukazovateľa hmotnosti a času zabudovaný aj ukazovateľ takzvaného “flow rate”. Pomocou stupnice rozsvecujúcich sa bodov vám ukáže, ako rýchlo kávu zalievate. Je odolná voči poliatiu a pred vysokými teplotami ju chráni gumená podložka. 

Acaia Pearl - baristická váha

Acaia Pearl je všestranná a dlhodobá investícia, od ktorej sa pri dnešnej ponuke baristických váh ešte dlho nebudete vedieť posunúť vyššie. Váhu napája vstavaná batéria, ktorú dobijete pomocou pribaleného kábla.

Plusy a mínusy:

+ bleskurýchla odozva
+ vysoká presnosť
+ kvalitné materiály
+ ukazovateľ “flow rate”
+ odolnosť voči poliatiu
– väčšie rozmery

test baristických váh

Baristická váha je dôležitá

Tak čo, vybrali ste si? Kúpu kvalitnej váhy nepodceňujte rovnako ako kúpu mlynčeka (prečítajte si veľký test ručných mlynčekov na kávu). Váha bude pri vašej kávovej ceste kľúčová, preto je dôležité vybrať si tú správnu.

Na eshope pražiarne Coffeein nájdete všetky baristické váhy, o ktorých sme hovorili. So zľavovým kódom BLOGOKAVE10 si ich zakúpite s 10-percentnou zľavou.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

4 Comments

 1. Srdce mi poskočilo, keď som zbadal nádpis tohto článku, lebo poškuľujem práve po váhe značky Acaia. Má však viacero typov, je medzi nimi nejaký markantný rozdiel? Sústreďujem sa najmä na filtrované kávy skrz V60.

  1. Ahoj Daniel,
   všetky Acaie vynikajú v presnosti a rýchlosti odozvy. Na prvý pohľad sú najmarkantnejšie rozdiely v rozmeroch jednotlivých modelov. Niektoré modely sú jednoducho menšie a vhodnejšie pod espresso stroj. Model, ktorý sme testovali v článku je väčší a za mňa ideálny pre filtrovanú kávu. Zmestí sa ti naň pohodlne dekantér s dripprom. Odporúčam teda presne tento model.

   Filip

  2. Mám acaia lunar, je super, rýchla odozva, presná. Na filter je vhodnejšia pearl, ja som chcel lunar hlavne kvôli espressu. Za mna je lunar univerzálnejšia, pearl so salkami pravdepodobne pod páku nenapcháte. Lunar používam aj na V60, ale nádoba V60 trochu môže zacláňať čísla na váhe…

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close