Predstavujeme nové kávy

Be:Café predstavilo nové obaly i vynikajúcu Etiópiu

Pražiareň Be:Café predstavila nové, mimochodom fakt krásne, obaly, ale zaujala aj inou vecou. Tou je ovocná novinka z Etiópie zvaná Ethiopia Gatta Farm Anaerobic Washed. Z pražiarne so sídlom v Lietavskej Lúčke sme ochutnali už veľa káv, ale táto rozhodne patrí medzi najkvalitnejšie z nich. Horšie je už to, že k dispozícii je len 60 kilogramov. Musíte sa teda poponáhľať a rýchlo si ju zakúpiť. Vzhľadom k ponúknutej kvalite je cena 11,50€ za 220 gramov bezkonkurenčná.

Náš tip: na eshope becafe.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Netradičná “Etiópka”

Ethiopia Gatta Farm pochádza z regiónu Sidama, konkrétne z oblasti Bensa Woreda. Farma Gatta leží v nadmorskej výške 2100 až 2200 metrov nad morom. Pomenovanie dostala podľa vodopádu, ktorý ju spolu s riekou pretína. Ethiopia od Be:Café nie je úplne tradičnou etiópskou kávou. Odrody Heirloom (mix etiópskych odrôd), Mikicho a Setami sú totižto spracované experimentálnou metódou. 

Ethiopia Gatta Farm od BeCafé - zrná

V prvej fáze spracovania bolo zrno premyté, a teda zbavené semenných obalov. Po premytí nasledovala 72-hodinová anaeróbna fermentácia. Ethiopia Gatta Farm vďaka tomu sľubuje viac funky zážitok oproti klasickejším premytým a naturálnym kávam z tejto krajiny. Be:Café kávu napražilo na filter, ale pokojne ju vyskúšajte aj ako moderné espresso.

Podmanivá aróma

Spracovanie pocítite už vo vôni. Po otvorení balíčka narazíte na neskutočne podmanivú a príjemnú arómu, ktorá pripomína sušené mango a kandizovaný pomaranč. Vôňa je výrazná a zapamätateľná. 

Ethiopia Gatta Farm od BeCafé - mletá káva

Univerzálny recept

Pre prípravu filtrovanej kávy sme zvolili dripper Origami v spojení s filtračnými papiermi Kalita s plochým dnom. Papiere Kalita po premytí krásne kopírujú zárezy drippra Origami a zabezpečujú menší bypass. V každom prípade, vy si pripravte svoju výbavu. Či už máte doma Origami, Kalitu alebo V60, recept, ktorý si spolu pripravíme, je pomerne univerzálny. Čo však budete musieť prispôsobiť, je hrúbka mletia. Vďaka fermentácii je zrno o čosi viac porózne a narušené. Kvôli tomu odporúčame použiť jemnejšie mletie, ktorým dosiahnete čas extrakcie približujúci sa 2:30. 

Príprava kávy Ethiopia Gatta Farm

Pri príprave použite jednoduchý trojnálevový recept a 20 gramov kávy. Prvé dva nálevy by sa dali nazvať dvomi “bloomingami”. Pre oba “bloomingy” nalejte krúživo 80 mililitrov 94-stupňovej vody a každý nechajte 30 sekúnd stáť. Tretí, a teda posledný, nálev nalievajte pomaly a krúživo. Celkový objem použitej vody bude 300 mililitrov, takže posledný nálev predstavuje 140 ml. Po poslednom náleve jemne zamiešajte celým dripperom a počkajte, kým pretečie všetok ten ovocný mok. Celkový čas extrakcie by nemal presiahnuť čas 2:30.

Ethiopia Gatta Farm anaerobic washed - blooming

Chuťové dobrodružstvo

Do dekantéra vám natečie krásne voňavá a komplexná káva. Vo vôni znovu nájdete sušené mango a pomaranč spolu s medovou hrejivosťou. Keď si z kávy odpijete za horúca, na jazyku sa vám ocitnú pomarančové cukríky. Každým ďalším hltom sa pomarančové cukríky začnú meniť na zrelé mango a sladký pomaranč. 

Za tepla káva pôsobí až sirupovo, za studena džúsovo. Na jednotlivých teplotných stupňoch veľmi pekne mení svoje chute. Jedna filtrovaná káva vás tak vyšle na parádne chuťové dobrodružstvo. 

Ethiopia Gatta Farm anaerobic washed od BeCafé

Recept na Ethiopia Gatta Farm:

20 g —> 300 ml (94 stupňov Celzia)
19 klikov na mlynčeku Comandante 
0:00 – 0:30 80 ml
0:30 – 1:00 80 ml
1:00 – 1:50 140 ml
finálny čas extrakcie – cca 2:30

Ethiopia Gatta Farm od BeCafé - hotová filtrovaná káva

Náhodná zámena Etiópiek

V čase, kedy sme sa chystali pustiť do novej Etiópie Gatta Farm, nám z Be:Café prišlo ešte niekoľko ďalších káv. Pri teste sme najskôr omylom siahli po inej Etiópii, konkrétne Etiópii Sidamo Bombe Natural. A úprimne, vôbec sme to neoľutovali.

Ethiopia Sidamo Bombe a Ethiopia Gatta Farm od BeCafé

Káva Sidamo Bombe Natural je v ponuke Be:Café už dlhšie a teraz sa takisto dočkala obalu s novým dizajnom. Zatiaľ čo Gatta Farm je chuťovo výrazná a netradičná Etiópia, Sidamo Bombe je skvelou každodennou kávou. Je sladká a chuťovo “mega čistá”. V chuti prevládajú sladké broskyne a čučoriedky. V dochuti nájdete hlavne zelený čaj a množstvo kvetín. 

Obe Etiópie tvoria skvelú dvojku afrických káv. Každodennú Sidamo Bombe Natural skvelo dopĺňa funky Gatta Farm. Ak siahnete po obidvoch, nebojte sa použiť rovnaký recept. Sidamo Bombe si však žiada o niekoľko klikov hrubšie mletie (24 klikov na Comandante) a dlhší čas extrakcie (3:00). 

Náš tip: na eshope becafe.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

zalievanie Etiópie od BeCafé
Ethiopia Sidamo Bombe od BeCafé
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close