Exkluzívne

Benátska káva aj na Slovensku: Caffé del Doge praží tri tony kávy denne

Od začiatkov fungovania Blogu o káve sme avizovali, že sme otvorení spolupráci so všetkými značkami, ktoré by mohli pomôcť posunúť kávovú kultúru na území Slovenska. Samozrejme, existuje tu časť zákazníckej obce, ktorú nikam posúvať netreba, ale väčšina konzumentov kávy akosi uviazla v minulosti.

Dajte ruku na srdce a priznajte, že aj vy poznáte mnohých, ktorí si naďalej „chlípkajú“ rovnakú kávu, ako pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi, uznanlivo prikyvujú a považujú to za tú „pravú kávovú chuť“. Aj preto je veľakrát ťažké prísť na trh s kvalitnejšou kávou, ktorá môže chutiť inak. O výberovkách aj škoda hovoriť.

Viacerí odborníci sa pritom zhodli na tom, že na Slovensko je často privážaná len druho- alebo treťotriedna káva. To najlepšie mieri na silné zahraničné trhy, to horšie bohužiaľ k nám. Veľké značky, ktoré vám na um prídu ako prvé, na tom nie sú dobre a kvalitu neponúkajú.

Káva, ktorú pijú talianski fajnšmekri

Spomínané pravidlo však usilovne borí niekoľko zaujímavých hráčov, medzi nimi napríklad aj Caffé del Doge, pôvodom benátska pražiareň (dnes sa táto káva praží v Padove a v Terste), ktorá má svoje zastúpenie aj na Slovensku. Ľudia z tejto spoločnosti našincom ponúkajú kávu najvyššej kvality, na akú sú zvyknutí aj fajnšmekri z Talianska.

„Závod v Due Carrare (obec v provincii Padova, pozn. autora) je vybavený systémom praženia kávy, ktorý je schopný pražiť podľa klasickej tradičnej metódy praženia kávy, tzv. benátskej metódy, presne podľa pokynov zakladateľa Ermenegilda Rizzardiniho,“ povedal pre Blog o káve zástupca Caffé del Doge pre územie Slovenska Peter Gasch.

Až 3 000 kilogramov praženej kávy denne

Okrem toho nám prezradil, že o produkty Caffé del Doge je veľký záujem a pobočky tejto pražiarne sú už v 25 krajinách celého sveta. „Najvýraznejšie je táto káva zastúpená určite v Benátkach, kde sa s ňou slovenskí turisti pravdepodobne už aj stretli. Praží sa v obrovských množstvách, pretože v Terste a v Padove je to dovedna okolo 3 000 kilogramov denne!“

Slovenskú pobočku talianskej spoločnosti vedú štyria ľudia, ktorí k svojim povinnostiam pristupujú s tradičnou skromnosťou. „Nechceme sa hrať na najväčších odborníkov, veď sa stále len učíme,“ usmial sa Peter Gasch. „Dobre vieme, že na Slovensku je v oblasti kávy mnoho špičkových expertov, ktorí si svoju prácu robia dobre. My si však myslíme, že na trhu určite existuje priestor aj pre túto pravú taliansku kávu z Benátok. Treba ochutnávať rôzne značky a spoznávať ich. Takto by to malo byť.“

Zatiaľ len eshop, značková kaviareň bude na budúci rok

Keď sme sa opýtali na štýl praženia kávy, dostali sme odpoveď, že ide o „full city“. Týka sa to všetkých typov kávy, ktoré si prostredníctvom Caffé del Doge viete kúpiť. K Taliansku to jednoducho pasuje.

„Bežným zákazníkom odporúčam našu internetovú stránku caffedeldoge.sk, keďže kamennú predajňu zatiaľ nemáme. Na budúci rok však chceme otvoriť kaviareň Caffé del Doge, ktorá bude spojená aj s predajňou. Aktuálne najviac našich káv putuje do Bratislavy, kde ju nájdete v baroch, kaviarňach, reštauráciách i cukrárňach. Nájdete ju však napríklad aj v Skalici a Banskej Štiavnici.“

Kávovú kultúru na Slovensku čaká ešte dlhá cesta

Takto sme sa dostali už aj k domácemu kávovému trhu a nedalo nám neopýtať sa, aká je úroveň kávovej kultúry v našich končinách. „Domáci pražiari odvádzajú do veľkej miery kvalitnú prácu, ale veľký podiel na celkovom predaji majú aj značky kávy, ktoré neoplývajú mimoriadnou kvalitou,“ odvetil Bratislavčan. „Avšak náročnosť našich ľudí na kvalitu a chuť kávy postupom času rastie, čo je podľa mňa výborné. Nemôžeme sa však uspokojiť, pretože nás čaká ešte dlhá cesta.“

Už dlhšie tvrdíme, že mnoho ľudí kupuje produkty veľkých značiek, ktoré sú silno pretláčané reklamou. Asi nemusíme spomínať, o ktoré ide. „Súhlasím s vami a neplatí to len v oblasti kávy. Celkovo je to asi aj o tom, že vo veľkých nákupných centrách sú hlavne kaviarne silných korporátnych značiek, ľudia tie značky neprestajne registrujú a majú pocit, že je to najvyššia kvalita. Bude to aj tým, že sú vždy na očiach,“ dodal Peter Gasch.

Nuž a na záver radi dodáme, že my v Blogu o káve spravíme všetko pre to, aby sa na oči postupne dostávali aj ďalšie a ďalšie značky. Síce menšie, ale možno o to kvalitnejšie.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close