Beneho bežecké kombo: Spontánny príbeh s novou kávou od Diamond’s
Jedného dňa nám do redakcie napísala Dáška z Diamond’s Roastery, či nevyskúšame ich novú limitovanú edíciu káv. Edícia nesie meno “Beneho bežecké kombo” a vznikla v spolupráci so slovenským hudobným interpretom Benem. Napokon sa z toho zrodil veľmi pekný a spontánny príbeh, na ktorom sme pracovali spolu s Gabrielou Drenkovou (@gabrielaa.d).
Kto je to Bene?
Bene je vášnivým milovníkom výberovej kávy a ešte vášnivejším bežcom. Podľa jeho vlastných slov hrdo odoberá kávové predplatné od Diamond’s Roastery. Spolu s Gabrielou sme sa ako správni fanúšikovia ihneď chytili tejto idey a napadol nám pomerne šialený nápad.
Dozvedeli sme sa, že v rovnaký týždeň, ako nám napísala Dáška, mal Bene spolu s Rolandom Kánikom koncert v Košiciach. Benemu sme skúsili napísať, či by nebol za to, aby sme kávy ochutnali spoločne. S malou dušičkou a ešte menším očakávaním, že sa dočkáme odpovede. Tá však prišla takmer okamžite a s Benem sme sa dohodli na stretnutí skôr, než mu Dáška z Diamond’s stihla oznámiť, čo sa na neho chystá.
Svižný sled udalostí
Toto všetko sa udialo v utorok, čo možno neznie veľmi zaujímavo, avšak koncert bol naplánovaný už na štvrtok. Nasledoval svižný sled udalostí, kedy nám Diamond’s Roastery extrémne rýchlo zaslali Beneho bežecké kombo, vďaka čomu sme ho mali v Košiciach už vo štvrtok.
Na obe kávy sme okamžite nastavili čo najideálnejšie recepty a v piatok doobedu sme už všetci štyria (Bene, Roland, Gabriela a ja) sedeli v košickej kaviarni Bølge. Šialené. Prezradíme vám aj ďalšie zaujímavé informácie, čítajte ďalej.
Môj tip: Beneho bežecké kombo, ale aj ďalšie kávy z diroastery.sk, si s kódom BLOGOKAVE10 zakúpite lacnejšie.
Z akých káv sa skladá Beneho bežecké kombo?
Ako správny bežec si Bene ani nemohol vybrať lepšie. Zameral sa na kávy z krajín, ktorých bežci prepisujú maratónske rekordy – Etiópiu a Keňu.
Ethiopia Chelbesa
Prvá z dvojice káv pochádza z Etiópie. Ide o mokro spracované odrody 74158 a 74112 z regiónu Yirgacheffe spracované v premývacej stanici Chelbesa. Sám Bene povedal, že ide skôr o tú kľudnejšiu z tejto dvojice káv – kávu, ktorú si vychutnáš každý deň. A to môžeme len a len potvrdiť. Káva je čistá a ľahká. V chuti dominujú citrusy a kvetiny a v dochuti čierny čaj. Recept sme nastavili tak, aby sme zvýraznili citrusovú ovocnosť kávy a zabezpečili čo najpríjemnejšie telo a najkomplexnejšie chute.
Recept Hario V60:
17 g kávy – stredne hrubé mletie (24 klikov na mlynčeku Comandante)
230 ml vody (94 stupňov Celzia)
Nálevy:
0:00 – 0:30 60 ml (prudký krúživý nálev a následné premiešanie)
0:30 – 1:00 50 ml (prudký krúživý nálev, bez miešania)
1:00 – 1:30 pomalým krúživým nálevom naliať zvyšok (120 ml)
Celkový čas extrakcie cca 2:50
Kenya Kahiraini 48h anaerobic
Druhá z dvojice káv je o niečo divokejšia a pochádza z Kene. Prečo divoká? Jedná sa totižto o odrody SL 28, SL 34 a Batian, ktoré boli spracované 48-hodinovou anaeróbnou fermentáciou, čo pri kenských kávach vôbec nie je bežné. Kávu vypestovalo združenie Kahirani v regióne Nyeri v okolí hory Mt. Kenya. Vďaka fermentácii (ktorá však trvala len 48 hodín) nadobudla tak akurát “funky” chute. V chuti, ale aj vo vôni, dominujú malinové cukríky a sušený ananás. Recept sme nastavili tak, aby sme zvýraznili sladkosť malinových cukríkov a dosiahli ideálnu intenzitu chutí.
Recept V60:
16 g kávy – jemnejšie mletie ako v prípade Etiópie (20 klikov na mlynčeku Comandante)
250 ml vody (92 stupňov Celzia)
Nálevy:
0:00 – 0:30 50 ml (prudký krúživý nálev a následné premiešanie)
0:30 – 1:00 50 ml (prudký krúživý nálev, bez miešania)
1:00 – 1:30 pomalým krúživým nálevom naliať zvyšok (150 ml)
Celkový čas extrakcie cca 2:45
S týmito receptami sme sa v piatok postavili pred Beneho a Rolanda. Popri popíjaní oboch káv sme oboch trochu vyspovedali a strávili spolu veľmi príjemné chvíle.
Prvá a základná otázka, ktorú sme Rolandovi a Benemu položili, sa týkala ich začiatkov s výberovkou. Ako sa ku nej dostali a kto koho “influencol” (ovplyvnil)?
“My sa teraz smejeme, že z Beneho sa stal kávovy influencer. No v skutočnosti som to bol ja, kto ukázal Benemu a takisto aj Lyrikovi svet výberovej kávy, čiže sa pokládam za influencera influencera,” prezradil nám so smiechom Roland Kánik.
Počas ich cestovania za koncertmi spoločne navštevujú rôzne kaviarne s výberovou kávou. Bene sa sám so smiechom priznal, že spočiatku, keď si ešte nebol istý tým, ktorá káva je skutočne dobre pripravená a ktorá nie, čakal najskôr na reakciu Rolanda: “Musel som sa najskôr presvedčiť o tom, či mi tá káva naozaj má chutiť alebo nie.”
K akým kávam inklinujete teraz viac, keď už poznáte svet výberovej kávy?
Bene bez premýšľania odvetil: “Premytá Etiópia od Diamond‘s! Túto kávu máme doma stále, je to pre mňa káva, ktorú môžem piť pokojne každý deň. Okrem toho si dám aj kávy fermentované, napríklad ma teraz doma čaká ich 72 hodín fermentovaná Kenya. No napriek tomu je Ethiopka základ.” Roland je však Beneho pravý opak: “Ja pijem častejšie espresso ako filter a väčšinou siaham po naturálnych a fermentovaných spracovaniach a inak výrazných kávach.”
Na obľúbenú pražiareň sa asi nemusím pýtať… “Obaja obľubujeme najmä Diamond‘s Roastery,” zareagoval Bene. “Väčšinou pijeme kávy zo slovenských pražiarní a oni patria jednoznačne medzi naše najobľúbenejšie.”
A ako si kávu pripravujete?
Bene prezradil, že doma preferuje prípravu filtrovanej kávy. “V domácom prostredí musí človek investovať veľmi veľa peňazí do skutočne kvalitného espresso stroja. Pri filtri to tak nie je – pripadá mi dostupnejší a najmä si ho zvládnem pripraviť celkom obstojne,” zavtipkoval Bene. Okrem toho si však často pripravuje aj cold brew pomocou Hario Mizudashi, o čom zarapoval aj vo svojej pesničke Repujúci jedného letného dňa. Roland má doma mašinu značky Bezzera, takže si radšej vychutnáva poriadne ovocné a acidné espresso.
Ak by ste mali našim čitateľom odporučiť jednu kaviareň, ktorá by to bola a prečo?
Bene: “Jednoznačne Svet Miriss! A prečo? Lebo veľa ľudí o nej nevie. A možno o nej už aj počulo, avšak na základe prvého dojmu ju rovno odpísali. Je to kaviareň, ktorá vôbec nepôsobí ako iné kaviarne s výberovou kávou. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že by zaujala najmä staršie generácie. No v skutočnosti ide o výbornú výberovú kávu zo slovenských pražiarní. Chcem, aby viac ľudí vedelo o tejto kaviarni. Je to zároveň sranda sledovať tam staršie páry, ktoré si popri svojom punčáku vychutnávajú poriadne fermentované espresso, haha.”
Roland odpovedal, že v momente, keď sa nachádza v Košiciach, uteká do kaviarne Bølge. Je to vraj jeho obľúbená kaviareň v Košiciach a zakaždým, keď má cestu okolo, sa tam rád zastaví.
Na záver pridáme ešte link na pesničku, v ktorej Bene spomína Diamond’s. Príjemné počúvanie.
A vlastne ešte jedna vec: Beneho bežecké kombo, ale aj ďalšie kávy z diroastery.sk, si s kódom BLOGOKAVE10 zakúpite lacnejšie.