Zaujímavosti o káve

Bikini baristas: Je tento trend v poriadku alebo cez čiaru?

Ak ste verní čitatelia Blogu o káve, tak ste už určite zachytili pojem „bikini baristas“ opisujúci baristky, ktoré pripravujú kávu v bikinách. Písali sme o „Peaches Bikini Coffee“, čo však ani náhodou nie je ojedinelá prevádzka. Teda aspoň na pôde Spojených štátov amerických.

Marketingový trend baristiek v bikinách je v krajine neobmedzených možností natoľko rozšírený, že má dokonca aj vlastnú stránku na Wikipedii. Platí tu jedna jediná podmienka: kávu treba pripravovať a podávať buď v bikinách alebo v spodnom prádle.

Domovom baristiek v bikinách je Seattle

Kaviarničky, ktoré stavili na tento fenomén, vyrástli vo viacerých štátoch patriacich USA, ale ich kráľovstvom je okolie Seattlu. Tam ich je toľko, že bežné kaviarne s oblečenými zamestnancami sa začali prezentovať ako „family friendly“. Len pre istotu, aby bolo každému jasné, že v ich prevádzkach sa neobjavia žiadne sporo odeté ženy.

Podnikatelia sa v mnohých prípadoch pohrali aj s názvami svojich podnikov, pričom ako dobrý príklad poslúžia označenia „Peek A-Brew“, „Grab n‘ Go“, „Cowgirls Espresso“, „Smokin‘ Hot Espresso“, „Knotty Bodies Espresso“, „Java Jigglers“, „Espresso Gone Crazy“, „Espresso Gone Wild“, „Java Girls“, „Sweet Spot“, „Fantasy Espresso“, „Natte Latte“ a mohli by sme pokračovať.

Bikini baristas a vzbudzovanie pohoršenia

Nie vždy to však takto fungujúce kaviarne majú jednoduché. Je pochopiteľné, že občas narážajú na odpor konzervatívnejšie zmýšľajúceho obyvateľstva, ale niekedy sú sťažnosti ľudí oprávnené. Bolo totiž zaznamenaných viacero prípadov, keď sa baristky nechali svojim povolaním až príliš „uniesť“ a vzbudzovali verejné pohoršenie.

Do akcie boli nasadení dokonca aj maskovaní policajti, ktorí mali za úlohu baristky pokúšať. Zdokumentovali prípady, keď boli dievčatá za peniaze ochotné umožniť dotyky, nechať sa fotiť v odvážnych pózach, ale niektoré sa dali prehovoriť aj na to, aby zlízali šľahačku z tela svojej kolegyne. Pre peniaze všetko.

Bikini baristas boli aj prostitútky

Najhoršie dopadol podnik Grab ‚n Go, kde polícia ešte v septembri 2009 zatkla päť baristiek, ktoré boli obvinené z prostitúcie. Príslušníci polície ich totiž prichytili pri tom, ako si zarábali striptízom, ale za peniaze boli ochotné zájsť aj omnoho ďalej; k sexuálnym radovánkam.

Od tých okamihov majú podniky tohto štýlu pomerne často problémy a viaceré mestá by sa ich najradšej zbavili. Jedna z kaviarní v meste Everett ležiacom – ako inak – neďaleko Seattlu, si preto pripravila aj plagát, na ktorom stálo: „Everett viac znepokojujú bikini ako drogy a bezdomovecká kríza.“ To všetko v reakcii na čoraz prísnejšie podmienky prevádzkovania takýchto zariadení.

A čo na to spomínané približne stotisícové mesto? „Tieto nariadenia sme museli prijať preto, aby sme zamedzili kriminálnemu a inému škodlivému chovaniu, ktoré sme v priebehu mnohých rokov zaznamenali v stánkoch bikini baristas,“ zareagovala radnica.

Majú bikini baristas budúcnosť?

Je zrejmé, že celá táto téma nie je ľahko riešiteľná. Na jednej strane sú marketingové záujmy majiteľov kaviarní, ktorí chcú prilákať širšiu klientelu, na druhej strane sa však až príliš často objavuje skĺzanie k ľahším mravom.

A práve o tom to je: ak niekto dokáže zabezpečiť, že to všetko bude len o podávaní kávy v dvojdielnych plavkách, pravdepodobne nebude mať problém. Avšak ak budú dievčatá pokúšať limity a zachádzať ďalej, kompetentným sa to pochopiteľne páčiť nebude.

PS: skúste si na Instagrame pohľadať „bikini baristas“ a rýchlo pochopíte, že nie vždy a všade je to s kostolným poriadkom.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close