Zaujímavosti o káve

Bird Friendly káva ako snaha o záchranu vtáčej populácie

Bird Friendly káva. Počuli ste už takéto slovné spojenie? Teda káva, ktorá vyhovuje vtákom. Nie však ako potrava, ale preto, lebo pomáha udržiavať ich populáciu. Ako je to možné a ako tomu môžete napomôcť aj vy, vám prezradíme v tomto článku.

Aktuálna situácia nie je dobrá a len na území Severnej Ameriky klesla od roku 1970 populácia vtáctva o približne 2,9 miliardy kusov, teda o viac ako štvrtinu. Hlavnou príčinou tejto skutočnosti je ničenie ich prirodzeného ekosystému, avšak paradoxne nie v Severnej Amerike. Vtáky doplácajú na ničenie ekosystému v omnoho južnejšie položených oblastiach. Tam, kam odlietajú na zimu.

Birdwatching alebo pozorovanie vtákov

Vtákov ubúda, ale na druhej strane pribúda nadšencov, ktorí vtákov pozorujú. Táto činnosť je bežná už aj na Slovensku (viď vložené tweety) a vraj má blahodarné účinky na psychiku. Tí, ktorých nebaví pozorovanie len z diaľky, si pripravujú maskované úkryty a vtákov vedia pozorovať aj zblízka. Niekomu stačí vlastná záhrada, niekto ide do lesa, na lúky, k vodným tokom, jazerám. Možností je ozaj veľmi veľa.

„Birdwatching je v niektorých krajinách už ozaj masovou rekreačnou aktivitou, ale prírode neškodí,“ píše Wikipedia. „Naopak má výchovný a vzdelávací charakter a súčasne popularizuje jednak ochranu vtáctva a jednak prírody. Jednoducho povedané, birdwatcher je milovník prírody, ktorý sa venuje pozorovaniu vtákov.“

Ako píše stránka eurekalert.org, len v samotných Spojených štátoch amerických napočítame 45 miliónov rekreačných pozorovateľov vtákov. Výskumníci sa pokúšajú prísť na to, ako ich mobilizovať a ako ich zapojiť do programu zameraného na zastavenie poklesu populácie vtákov. Pomôcť pritom môže aj káva. Bird Friendly káva.

Čo je to Bird Friendly káva?

Bird Friendly káva je certifikovaná organická káva, ale to nie je jej hlavná výhoda. Pýši sa hlavne tým, ako bola pestovaná. Nerástla totiž na klasických plantážach, ktoré vznikli na mieste zlikvidovaných pralesov, ale pod stromami. Tým pádom okolo kávovníkov ostala zachovaná celá pôvodná vegetácia. Takúto kávu sme vám už predstavovali aj ako kávu pestovanú v tieni.

„V posledných desaťročiach bola väčšina juhoamerických oblastí, kde sa káva pestovala v tieni, premenená na intenzívne opracované monokultúry nachádzajúce sa v radoch, ktoré sú zbavené stromov i ostatnej vegetácie,“ povedala Amanda Rodewaldová z amerického ornitologického laboratória Cornell Lab. „Mnoho vtákov v dôsledku toho nevie nájsť vhodné prostredie a má problém s prežitím migrácie a nájdením dostatočného množstva potravy.“

Kávová motivácia pre bird-watcherov

Ashley Dayerová z Virginia Tech’s College pripomenula, že situácia vtáctva sa môže ešte zhoršovať. Pralesy a lesné porasty totiž stále miznú. Napadlo jej, že ku kúpe kávy pestovanej v tieni by mohla motivovať práve bird-watcherov, ktorým predsa záleží na dostatočnej populácii vtáctva.

„Vieme, že pozorovatelia by boli radi, ak by sme mali zdravú a diverzifikovanú populáciu vtákov,“ skonštatovala Dayerová, ktorá so svojimi kolegami vykonala dokonca aj prieskum. Oslovila 900 kávičkárov/bird-watcherov a zisťovala, koľkí z nich kupujú kávu, ktorá by vtákom nepriamo pomáhala.

Nedopadlo to práve najlepšie, pretože len 9% pozorovateľov vtákov si kupovalo Bird Friendly kávu. Necelých štyridsať percent bird-watcherov vedelo, že existuje takáto káva pestovaná v tieni, ale viac ako polovica oslovených o ničom takomto nemala ani šajnu.

bird friendly káva
Štúdia v Peru ukázala, že na pravej Bird Friendly farme si našlo svoj domov až 243 druhov vtáctva. Na klasickej plantáži len 61.

Bird Friendly káva ako ekologický hit?

Certifikovaná Bird Friendly® káva môže byť medzi milovníkmi prírody v blízkej budúcnosti veľkým hitom. Certifikát získajú len tí pestovatelia, ktorí dokážu zachovať biodiverzitu a okolo kávovníkov budú mať dostatočné množstvo vysokých stromov, ktoré budú domovom jednak vtákov, ale jednak aj ďalších živočíchov.

Niektoré farmy sa pri káve pestovanej v tieni snažili postupovať tak, že pomedzi kávovníky vysadili napríklad banánovníky. To bol však len maličký krok, ktorý nedokázal zabezpečiť v podstate žiadnu biodiverzitu. Na obdržanie certifikátu Bird Friendly® niečo také rozhodne nestačí.

Dodajme, že káva, ktorá vyhovuje vtákom, je aktuálne pestovaná na rozlohe 14 932 hektárov. Bird Friendly farmy nájdeme v 11 krajinách u 5 100 jednotlivých pestovateľov kávy, ktorý sú schopní dopestovať vyše 15 miliónov kilogramov kávy.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close