Exkluzívne

Blendovanie kávy: Prečo k nemu pražiarne pristupujú?

Ak sa chcete o káve dozvedieť viac, vyhraďte si vo štvrtok o 18:30 hodinku času. Príďte na Clubhouse a zapojte sa do otvorenej debaty, ktorú organizuje pražiar Coffie Michal Maliarik. Týždeň čo týždeň sa venuje zaujímavým témam a bežní kávičkári mu môžu klásť akékoľvek otázky. Jednou zo zaujímavých tém bolo nedávno aj blendovanie kávy.

Keď hovoríme o blendovaní káv, máme na mysli tvorenie zmesí. Michal v jednej z debát naznačoval, že zmiešanie arabiky s robustou je z jeho pohľadu neprípustné. Ide len o akési hľadanie spôsobu, ako sa dopracovať k lacnejšej káve a k vyššej marži.

Blendovanie kávy a jeho dve hlavné príčiny

Aj preto sme neváhali, oslovili sme ho a k téme sme mu položili ešte niekoľko dodatočných otázok. „Ja dávam prednosť čistej chuti danej odrody z daného teroáru,“ povedal Michal Maliarik pre Blog o káve. „Myslím si, že keď farmár venoval úsilie na to, aby pomohol vzniknúť niečomu výnimočnému, tak ja chcem ľuďom priniesť práve túto výnimočnosť.“

„Netvrdím, že blendovanie je zlé, ale deje sa v zásade z dvoch dôvodov. Jeden je ten, že blender má kávu, ktorá kvalitatívne nie je na požadovanej úrovni; v tom prípade sa ju snaží zachrániť pridaním kvalitnejších káv. Druhý je ten, že blender chce vytvoriť niečo zaujímavé, čo nie je bežné a používa na to skvelé kávy. Bohužiaľ, oveľa častejší je prvý prípad.“

Robusta je lacná, neponúka však veľa

To sme sa o zmesiach a blendovaní bavili pomerne všeobecne. Blendovať sa dá samozrejme aj arabika s arabikou… ale prejdime na spojenie arabiky s robustou. Nie je to už vyslovené znehodnotenie arabiky ako kvalitnejšej kávy?

„Robusta je káva, ktorá toho po senzorickej stránke nemá veľmi čo ponúknuť,“ odvetil zakladateľ pražiarne Coffia. „Zvyčajne je zemitá a broskyne alebo jahody by ste v nej hľadali márne. Má však kopec výhod, napríklad tú, že je veľmi lacná. Niekedy je aj 10- až 30-krát lacnejšia ako dobrá arabika!“

Ako zmiešanie demižónov dobrého a zlého vína

A práve tu sa dostávame k pointe, prečo mnohé pražiarne uprednostňujú zmesi. A nie je to preto, žeby chceli ulahodiť zákazníkovi.

„Ak urobíte blend arabiky a robusty 50:50, tak sa vám veľmi výrazne zníži cena balíčka kávy,“ zdôraznil Michal Maliarik. „Až takmer o polovicu. Chuťovo to však nebude bohviečo. Ako hovorieva strýco tu z dediny: ‚Ak zmiešaš demižón dobrého vína s demižónom zlého, nebudeš mať dva demižóny dobrého…‘“

Skvelá robusta lepšia ako nič-moc arabika

Michal pripomenul, že s robustou vôbec nepracuje a ani neplánuje. „Uznávam, že skvelá robusta môže byť lepšia, ako nič-moc arabika, ale ja nepracujem ani s nič-moc arabikou. Pracujem len s najlepšími piatimi percentami svetovej úrody.“

Blendovanie kávy a analógia s vínom

Blendovanie kávy však nemôžeme celkom zatracovať. Ako sme spomínali v úvode rozhovoru, existujú aj blenderi, ktorí chcú spojením káv získať niečo nové, zaujímavé. A použijú na to len kvalitné a výnimočné kávy. Niečo podobné pritom nájdeme aj vo vinárskom svete.

„Môžeme to prirovnať k vínam. Chateau l’Angelot de Seguin je výborné vínko a je to cuvée, teda blend. Ale aj víno Svieca v tetrapaku za euro je tiež blend. V prvom prípade ide o úžasné chute, ktorými jednotlivé vína pri scelovaní prispievajú. V druhom prípade ide o to, že sa výrobca nechce ani zmieniť o tom, z čoho to víno je. To isté platí aj o káve,“ dodal Michal Maliarik.

Ak chcete ochutnať kávy, ktoré pre vás napražil tento pražiar, kliknite si na www.coffia.sk.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close