Bomba z Coffie pripravená na dripperi Simplify: Skutočne pri ňom netreba recepty?
Je pre vás filtrovaná káva španielska dedina? Firma Bathtub Coffee nadizajnovala dripper, ktorý by vám mal pomôcť. Nesie názov Simplify, ktorý vystihuje jeho podstatu. Jednoduchá príprava bez zložitých receptov len pomocou jedného nálevu do stredu. Dripper sme sa rozhodli otestovať za pomoci najlepšej indonézskej kávy, akú sme kedy pili – Indonézia Kerinci z pražiarne Coffia. Je Simplify skutočne tak jednoduchý, aby vyriešil všetky problémy s prípravou filtrovanej kávy? Poďte to zistiť.
Netradičný dripper Simplify by Bathtub Coffee
Simplify je plastový dripper navrhnutý firmou Bathtub Coffee a vyrobený v Japonsku. Použitý plast je zdravotne nezávadný a odolný voči vysokým teplotám. Na prvý dojem však pôsobí trochu lacno. Pod tlakom rúk sa jeho steny mierne ohýbajú, čo sa pri ostatných dripperoch často nestáva. Simplify by sa dal zaradiť do skupiny dripperov s plochým dnom. Tvoria ho zvislé steny, ktoré vychádzajú z plochého dna s veľkým štvorcentimetrovým otvorom. Bathtub Coffee odporúča Simplify párovať s filtračnými papiermi od firmy Kalita, konkrétne veľkosti 185. Tie do jeho tela sadnú absolútne perfektne.
Žiadne zložité recepty a veľa nálevov
A teraz sa dostávame k tomu najzaujímavejšiemu. Podľa Bathtub Coffee je Simplify nadizajnovaný tak, aby vám pre prípravu kávy postačoval jeden kontinuálny nálev do stredu namletej kávy. Presnejšie, celým objemom vody by ste mali kávu zaliať za cca 30 sekúnd a následne len čakať, kým stečie. A verte tomu, že voda pretečie skutočne rýchlo.
Preto výrobca odporúča mlieť kávu najemno, tak, aby ňou voda po náleve pretekala po dobu jednej až jeden a pol minúty. Celkový čas extrakcie by mal teda dosahovať jeden a pol minúty až dve minúty. Všetky tieto skutočnosti sú vo svete výberovej kávy pomerne netradičné a inovatívne. Môžu fungovať v praxi?
Dokonalá Indonézia Kerinci z pražiarne Coffia
Tento test sme mohli vykonať vďaka slovenskej pražiarni Coffia, ktorá nám dodala absolútne skvelú kávu. Pražiar Michal Maliarik priznal, že Indonézia nie je jeho obľúbenou krajinou pôvodu. Táto Indonézia, konkrétne Indonézia Kerinci, ho však uchvátila, a tak sa stala prvou kávou z tejto krajiny, ktorá sa dostala do ponuky Coffie. Káva je vypestovaná na úpätiach hory Kerinci na ostrove Sumatra. Jedná sa o odrody Andung Sari a Sigarar Utang. Tie vypestovali a spracovali farmári z Koerintji Barokah Bersama v nadmorskej výške 1400 až 1700 metrov nad morom.
Náš tip: pri nákupe na eshope coffia.sk použite zľavový kód BLOGOKAVE10.
Komplexné a funky chute
Výrazný podpis na výslednej chuti má spôsob, akým bola káva spracovaná. Experimentálne spracovanie (anaerobic natural), káve dodalo výraznú aromatiku, plné chute, hromadu sladkosti a funky podtón.
Indonézia Kerinci z pražiarne Coffia je extrémne voňavá. Keď sme ju prvýkrát ovoňali, zalialo nás neuveriteľné pohladenie na duši. Vôňa spája sladké karamelové tóny s prvkami sušeného pomaranča a tropického ovocia. Veľmi podobné prvky nájdete aj v jej chuti. Tá je komplexná a pestrá. Spája sladkosť karamelu s tropickým ovocím a pomarančom.
Za horúca dominujú sladké tóny a za studena acidné. Po úplnom vychladnutí v nej nájdete aj štipku čerešňového vína. To odzrkadľuje fakt, že si táto káva od Q-graderov vyslúžila priemerné hodnotenie 88,92 bodu. Pre nás je to najlepšia ázijská káva tohto roku.
Ako jemno je najemno?
Musíme priznať, že na Simplify sme si niekoľko dní zvykali. V praktickom návode od jeho výrobcu sa môžete dočítať, že si vyžaduje kávu namletú najemno. O ako veľmi jemnom mletí však pri filtri môžeme hovoriť? Stálo nás to niekoľko pokusov, kým sme sa trafili do parametrov, ktoré nám chuťovo vyhovovali.
Pri Indonézii Kerinci, ktorá je experimentálne spracovaná, to bolo 12 klikov na mlynčeku Comandante. To zodpovedá 360 mikrónom, čo spadá do kategórie jemného mletia porovnateľného s espresso mletím. Pri tejto hrúbke mletia sme sa za pomoci jedného 30-sekundového nálevu do stredu dostali na čas extrakcie 1:45.
Takto jemné mletie si však vyžaduje kompenzáciu v podobe nižšej teploty vody. Pri 94 stupňoch Celzia káva vykazovala nepríjemnú dochuť a vyššiu horkosť. Finálnych 85 stupňov Celzia tieto nedostatky takmer úplne zmazalo a v dekantéri sa ocitla komplexná a vyvážená káva.
Recept Indonézia Kerinci + Simplify by Bathtub Coffee
16 g —> 240 ml (85°C)
12 klikov na mlynčeku Comandante (360 mikrónov – jemné mletie)
0:00 – 0:30 240 ml (nálev do stredu)
finálny čas extrakcie: cca 1:45
Všetko má svoje ale…
Anatómia drippera Simplify zabezpečuje rýchly prietok vody, ktorý pri použití jediného nálevu skutočne funguje. To vám však pri príprave akejkoľvek kávy nepostačí. Budete sa musieť vyhrať s hrúbkou mletia, ktorá bude záležať od spracovania kávy, hustoty zrna a stupňa praženia. Druhá premenná, s ktorou budete musieť pracovať, je teplota vody. Jemné mletie a s ním spojené komplikácie vám pomôže vykompenzovať chladnejšia voda, no ani to nie je univerzálne platné.
Nastavovaniu receptov sa tak nevyhnete ani pri dripperi Simplify. Ten vám však pomôže odstrániť faktor počtu a veľkosti jednotlivých nálevov. Preto ho hodnotíme ako zaujímavý počin, ktorý by ste mali vyskúšať, ak ste fanúšikom rôznych spôsobov prípravy filtrovanej kávy.
Čo však nemá absolútne žiadnu chybu je Indonézia Kerinci z pražiarne Coffia. Tú si vďaka našej spolupráci a kódu BLOGOKAVE10 môžete na eshope coffia.sk kúpiť s až 10-percentnou zľavou.