Zaujímavosti

Brazília mieri za rekordným zberom kávy, brzdí ju však pandémia

Objav skutočnú chuť kávy

Brazília je už dlhé roky najväčším producentom kávy na svete. Množstvo, ktoré dokáže dopestovať, neprestajne rastie a podľa agentúry Safras & Mercado by to tentoraz mohlo byť neuveriteľných 68,1 milióna kusov 60-kilogramových vriec, teda 4 086 000 ton, čo je absolútny historický rekord.

Realita však nemusí byť až taká ružová, pretože problém spôsobil rozmáhajúci sa koronavírus. K utorku 19. máju farmári hlásili, že pozbierali len 13 percent úrody, pričom v minulom roku to bolo už 16 a dlhodobý priemer je 15 percent.

Pochopiteľne to nie je nedostihnuteľné manko, avšak choroba COVID-19 sa v Brazílii neustále rozmáha a poľnohospodárov brzdí. V stredu napríklad pribudlo vyše 21 000 nových nakazených a zomrelo 911 ľudí. V utorok bol počet úmrtí dokonca štvorciferný.

V krajine platí množstvo obmedzení pohybu a tak farmári, ako aj obchodníci, začínajú byť nešťastní. Pri robuste to vraj nemusí byť neprekonateľná prekážka, pretože kávu tohto druhu je možné bez väčších škôd pozbierať aj neskôr – aj preto farmári vyčkávajú a so zberom nezačali tak skoro, ako inokedy.

„Počkajú si na intenzívnejšie dozretie kávy a týmto spôsobom sa pokúsia obmedziť počet nutných dovezení zberačov na plantáže,“ uviedol analytik Safras & Mercado zaoberajúci sa kávou Gil Barabach pre agentúru Reuters.

Arabica je však iná, háklivejšia a má omnoho presnejšie vymedzený termín, kedy ju je potrebné pozbierať. Inak pôjde jej kvalita rýchlo nadol.

Vyzerá to tak, že v Európe je koronavírus na ústupe, no Brazília je na tom celkom inak. Počet nakazených pravidelne rastie a z hľadiska súčtu infikovaných je krajina už na treťom mieste za USA a Ruskom. Počet aktívne nakazených prekročil 160 000. Pre porovnanie v Rusku ich je vyše 221 000 a v USA viac ako 1,1 milióna.

Spomínané údaje sú platné k večeru 21. mája 2020.

Eshop s bio organickou kávou
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close

Máte Adblock :(

Spravodajské stránky nemajú šancu prežiť bez reklamy. Preto by sme vás radi poprosili o to, aby ste si u nás vypli Adblock. Ďakujeme za pochopenie.