Zaujímavosti o káve

Brazília mieri za rekordným zberom kávy, brzdí ju však pandémia

Brazília je už dlhé roky najväčším producentom kávy na svete. Množstvo, ktoré dokáže dopestovať, neprestajne rastie a podľa agentúry Safras & Mercado by to tentoraz mohlo byť neuveriteľných 68,1 milióna kusov 60-kilogramových vriec, teda 4 086 000 ton, čo je absolútny historický rekord.

Realita však nemusí byť až taká ružová, pretože problém spôsobil rozmáhajúci sa koronavírus. K utorku 19. máju farmári hlásili, že pozbierali len 13 percent úrody, pričom v minulom roku to bolo už 16 a dlhodobý priemer je 15 percent.

Pochopiteľne to nie je nedostihnuteľné manko, avšak choroba COVID-19 sa v Brazílii neustále rozmáha a poľnohospodárov brzdí. V stredu napríklad pribudlo vyše 21 000 nových nakazených a zomrelo 911 ľudí. V utorok bol počet úmrtí dokonca štvorciferný.

V krajine platí množstvo obmedzení pohybu a tak farmári, ako aj obchodníci, začínajú byť nešťastní. Pri robuste to vraj nemusí byť neprekonateľná prekážka, pretože kávu tohto druhu je možné bez väčších škôd pozbierať aj neskôr – aj preto farmári vyčkávajú a so zberom nezačali tak skoro, ako inokedy.

„Počkajú si na intenzívnejšie dozretie kávy a týmto spôsobom sa pokúsia obmedziť počet nutných dovezení zberačov na plantáže,“ uviedol analytik Safras & Mercado zaoberajúci sa kávou Gil Barabach pre agentúru Reuters.

Arabica je však iná, háklivejšia a má omnoho presnejšie vymedzený termín, kedy ju je potrebné pozbierať. Inak pôjde jej kvalita rýchlo nadol.

Vyzerá to tak, že v Európe je koronavírus na ústupe, no Brazília je na tom celkom inak. Počet nakazených pravidelne rastie a z hľadiska súčtu infikovaných je krajina už na treťom mieste za USA a Ruskom. Počet aktívne nakazených prekročil 160 000. Pre porovnanie v Rusku ich je vyše 221 000 a v USA viac ako 1,1 milióna.

Spomínané údaje sú platné k večeru 21. mája 2020.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close