Zaujímavosti o káve

Brazíliu kvári sucho spôsobené fenoménom La Niña, budúcoročná úroda bude slabšia

Pestovatelia kávy to dlhodobo nemajú jednoduché. Oblasti, v ktorých žijú a pôsobia, sú väčšinou pomerne výrazne vystavované dopadom klimatickej krízy, čo so sebou prináša niekoľko zásadných problémov. Raz je sucho, raz prší strašne veľa, raz kávovník napadne hrdza a po novom sa rozširuje aj vŕtač kávových zŕn označovaný ako „la broca“.

Cena kávy je už dlho na veľmi nízkej úrovni a Brazíliu, ktorá je najväčším producentom tejto komodity na svete, teraz okrem toho kvári sucho. Môže za to atmosferický fenomén La Niña, ktorý prichádza raz za pár rokov a ktorého vplyv niektoré krajiny pociťujú aj päť mesiacov. Vo veľkej časti Brazílie je to aktuálne sucho a nadpriemerne vysoké teploty.

Čo je to La Niña?

„Chladnejšia fáza La Niña je v podstate opakom fenoménu El Niño,“ píše oficiálna stránka SHMÚ. „Počas nej dochádza k zosilneniu pasátovej cirkulácie v západnom Pacifiku, čo vedie k posunu veľkých más studenej povrchovej vody, zvyčajne prítomných v blízkosti juhoamerických pobrežných oblastiach Tichého oceánu, do centrálnych častí tropického Pacifiku.“

„Podobne ako El Niño, aj fenomén La Niña je častokrát spájaný so zmenami charakteru počasia po celom svete. Počas jeho pôsobenia dochádza k výraznejšiemu poklesu celkovej vlhkosti vzduchu a množstva zrážok v pobrežných oblastiach Severnej a Južnej Ameriky,“ dodávajú slovenskí meteorologickí odborníci.

Tu treba povedať, že La Niña má na jednotlivé oblasti sveta rôzny vplyv. Niekde vyvolá silné dažde, inde zasa spôsobí sucho. Spomínaná Brazília na to dopláca neskôr spomínaným fenoménom. V krajine je veľmi sucho a horúco, no a okrem pestovateľov kávy majú hlavy v smútku aj pestovatelia pomarančov, cukrovej trstiny, prípadne sóje.

Kávovníkové stromy neprestajne vysychajú

V južnej časti krajiny je aktuálne zrážok dostatok a problém tam nie je. V minulom roku vládla takmer v celej Brazílii priaznivá situácia, čo viedlo k rekordnej úrode – už teraz je však v podstate isté, že tentoraz sa nič podobné nezopakuje.

„Situácia je veľmi zlá, stromy každý deň vysychajú,“ povedal riaditeľ konzultačnej spoločnosti RR Consultoria Rural Regis Ricco Alves pôsobiaci v najsilnejšom brazílskom kávovom štáte Minas Gerais pre Bloomberg.

Štyri milimetre zrážok za mesiac…

Nepríjemné je aj to, že v priebehu najbližších desiatich dní sa v týchto oblastiach žiadny dážď neočakáva a teploty môžu dosiahnuť až 35 stupňov Celzia. Za celý predchádzajúci mesiac padlo len 30 milimetrov zrážok, čo je približne 40 percent toho, čo farmári očakávali.

„Potenciál týkajúci sa budúceho zberu je už teraz o päť až desať percent menší,“ uviedol farmár z okresu Tres Pontas Givago Miranda, podľa ktorého jeho stromy neprestajne vysychajú a žltnú.

Niektoré regióny sú na tom ešte horšie, pretože v oblasti Mogiana v štáte Sao Paulo zaznamenal farmár Rodrigo de Freitas v priebehu augusta i septembra len po štyri milimetre zrážok, teda takmer nič. Nuž a výrazné sucho bolo už aj v apríli, máji a júni.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close