Zaujímavosti o káve

Brokolicová káva: Dali by ste sa nahovoriť?

Do kávy sa najčastejšie pridáva mlieko a cukor, avšak možností je omnoho viac a pred časom sme o nich písali v článku „Čo všetko si ľudia dávajú do kávy?“ Avšak zďaleka sme neobsiahli všetko a v Austrálii to napríklad skúšali aj s brokolicou.

„Pri rastúcom trende zdravého stravovania austrálski pestovatelia neustále hľadajú spôsoby pre diverzifikovanie svojich produktov, zníženie množstva produkovaného odpadu a súčasne naplnenia požiadaviek zákazníkov,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Hort Innovation John Lloydtlačovom stanovisku.

A práve táto firma prišla so špeciálnym brokolicovým práškom, ktorý sa pridáva do kávy. „Výskum ukázal, že priemerný Austrálčan nezje denne odporúčané množstvo zeleniny, pričom novinky ako brokolicový prášok by to mohli pomôcť napraviť,“ povedal Lloyd.

Brokolica je najskôr špeciálne ošetrená a vysušená, pričom prášok, ktorý je vyhotovený, si zachová prirodzenú farbu, vôňu a aj živiny čerstvej zeleniny. Výskumníčka Mary Ann Augustinová pripomenula, že brokolica má množstvo bielkovín a bohatá je aj na vlákninu, prípadne bioaktívne látky ako fytochemikálie.

Nový projekt veľmi potešil aj jedného z hlavných austrálskych producentov brokolice Johna Saida zo spoločnosti Fresh Select. Tomu sa núkajúce komerčné príležitosti veľmi pozdávajú.

„Tento projekt vnímam ako rozmáhajúci sa nový stravovací trend,“ skonštatoval Said. „Austrálčania nejedia dostatok zeleniny a farmári naprieč Austráliou sa takto dostanú k alternatívnym trhom, efektívnejšie využijú svoje farmy a zvýšia udržateľnosť. No a okrem toho budú prispievať k zdravšiemu životnému štýlu.“

Prvotný popud mal vzniknúť preto, lebo v Austrálii sa vyhadzovalo veľké množstvo brokolice. O zeleninu nebol taký záujem, aký sa očakával a hľadá sa alternatívny spôsob využitia. Či sa však o prelom postará práve brokolicová káva, nevedno.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close