Zaujímavosti o káve

Cappuccino sa nepije po jedenástej. Vedeli ste o tom?

Keď dostane bežný Slovák chuť na kávový nápoj, dopraje si ho v zásade kedykoľvek. Teda možno okrem neskorých večerných hodín, pretože kofeín by mu mohol nabúrať spánkový rytmus. V Taliansku však majú niekoľko pravidiel, o ktorých ste možno nevedeli. To najzaujímavejšie hovorí, že „cappuccino sa nepije po jedenástej“.

A nejde tu len o cappuccino, ale aj o ďalšie kávové nápoje obsahujúce mlieko. Teda aj o caffé latte, latte macchiato a podobne. Tieto mliečne drinky sa v Taliansku považujú za raňajkové a môžete si ich dať len vtedy. Maximálne do jedenástej dopoludnia, potom už nie.

„Neobjednávajte si tieto nápoje po 11:00,“ píše stránka eataly.com. „Taliani si kávu s mliekom vychutnávajú len ráno. Nikdy nie popoludní a určite nikdy po jedle!“

Cappuccino sa nepije po jedenástej, je to raňajkový nápoj

Ak by ste prišli do Talianska a cappuccino si dali podvečer, samozrejme ho dostanete. Pre turistov všetko. Pravdepodobne by ste sa však stretli s veľmi zvláštnym pohľadom baristu a možno by aj pokrútil hlavou. V kávovej kultúre na Apeninskom polostrove je takéto správanie takmer neprípustné.

„Cappuccino je pre Talianov raňajkový nápoj, pretože mlieko je spájané s týmto časom dňa,“ povedal majster barista z Illy Giorgio Milos pre HuffPost. „Aj keď sa tu konzumuje mnoho mliečnych produktov, napríklad fantastické syry, tak Taliani nepijú veľa mlieka. Mlieko je určené len pre cappuccino a do detskej fľaše.“

Príčina tejto skutočnosti je jednoduchá. Taliani to majú zafixované tak, že mliečne kávové nápoje sú spolu s pečivom určené na ráno. Popoludní by vraj boli príliš ťažké a rovnako ťažké by boli aj po jedle.

Nie espresso, lež caffè

Ak dostanú Taliani chuť na kofeínové nakopnutie v priebehu popoludnia, dajú si espresso. Ale pozor: do kaviarne neprídu s tým, že chcú espresso. Opýtajú si kávu. „Áno, treba povedať len caffè,“ vysvetlil Milos, podľa ktorého je espresso veľmi technický pojem a samotný nápoj je jednoducho len caffè.

Ak máte chuť na viac kávy, môžete si objednať aj caffè doppio a mali by ste dostať dvojitú dávku espressa. V Taliansku to však podľa stránky eataly.com nie je príliš zaužívané a radšej by ste si mali klasickú kávu objednať viackrát. Takže caffè a o chvíľu ešte raz.

Taliani sú posadnutí trávením

Informáciu o tom, že cappuccino sa v Taliansku po jedenástej nepije, potvrdila aj stránka italyexplained.com. „Hlavne tu treba pochopiť, že to nemá nič spoločné s cappuccinom ako takým, ale s mliekom,“ uvádza zdroj. „Taliani sú totiž posadnutí trávením…“

„Jednoducho sú presvedčení o tom, že ak si dáte mlieko po jedle, totálne to nabúra vaše trávenie. A keďže to nechcú dopustiť, mlieku sa pri jedle vyhýbajú. Raňajky sa nerátajú. Súčasťou typických talianskych raňajok je kávový nápoj a pečivo. Ak je vaša kávová voľba cappuccino, tak mlieko je v tomto prípade do istej miery akože súčasťou jedla.“

„Ale objednať si cappuccino alebo iný mliečny nápoj po obede alebo večeri? Taliani by to nikdy nespravili,“ konštatuje italyexplained.com s dodatkom, že v turistických centrách sa už takéto „čudné“ zvyky až tak neriešia. Baristi ich dokážu akceptovať a obslúžia vás. Možno aj bez blbej otázky.

A ešte jednu vec majte na pamäti: piccolo neexistuje. Ak chcete menšiu verziu espressa, pýtajte si ristretto.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close