Casa del Caffé: Uznávaní odborníci na kávu
Jedným z partnerov Blogu o káve je spoločnosť Casa del Caffé, ktorá predáva kávu a príslušenstvo jednak prostredníctvom dvoch kamenných predajní v Bratislave a jednak prostredníctvom eshopu. V záujme toho, aby ste túto firmu mohli lepšie spoznať a viac sa o nej dozvedieť, sme vyspovedali jej dvoch majiteľov Marcela a Mária Šturcovcov. Prečítajte si aktuálny rozhovor a nazrite do kuchyne Casa del Caffé.
Kedy vznikla spoločnosť Casa del Caffé a čo vás viedlo k rozbehnutiu takéhoto biznisu?
„Spoločnosť Casa del Caffé vznikla v roku 2000. Zakladateľmi sme my, dvaja bratia, Marcel Šturc a Mário Šturc, alebo aj ako nás prezývajú naši dlhoroční zákazníci – dve dvojičky. Idea vznikla na malom panelákovom balkóne, ako inak, pri šálke kávy. Našim hnacím motorom bolo – a stále aj je – prinášať na Slovensko kvalitu, ktorá sa viaže ku kávovému svetu. Taktiež máme presvedčenie, že dobré a hlavne kvalitné veci by mali byť na každom ekonomickom trhu. Chceli sme dosiahnuť to, aby ľudia nepili kávové nápoje len kvôli kofeínovému účinku, ale kvôli jedinečnej chuti a vôni, ktorú nám káva prináša. Určite sa zhodneme, že nie je nič lepšie, ako si vychutnať dobré a kvalitné espresso.“
Aké to bolo v úplných začiatkoch? Ako ste vyberali kávu, ktorú budete predávať?
„Naše putovanie za vzdelaním do určitej miery začalo na GASTRO výstave, ktorá bola pre nás osudná. Spoznali sme jedného z našich prvých obchodných partnerov prezývaného aj “taliansky guru kávy“. Bol to práve on, kto nás začal viesť po kávovej ceste. Síce nebola vždy jednoduchá, ale keď človek chce, dokáže zvládnuť všetky prekážky, ktoré mu život nadelí. Ale naše cesty sa po šesťročnej spolupráci nakoniec rozdelili. My sme sa však posunuli ďalej a začali sme pražiť monotypy 100% Arabiky. Celý rok sme zasvätili praženiu kávy, aby sme vycibrili to správne praženie gurmánskych káv. Toho sa držíme dodnes.“
Ako často kávy dopĺňate na sklad?
„My v podstate nemáme sklad. Sme presvedčení o tom, že káva by mala byť predávaná vždy čerstvá a nie odstáta v sklade. Takže všetky kávy, ktoré vidíte v našich predajniach, vám zaručujú čerstvosť a jedinečnú chuť. Zákazníkom okrem toho odporúčame, aby kávu po upražení spotrebovali do dvoch mesiacov – a to hlavne vzhľadom k tomu, že káva je potravina, ktorá je veľmi citlivá na okolité podmienky a stráca svoju čerstvosť, čo sa môže odraziť aj na jej chuti. Okrem toho je dôležité klásť dôraz na správne uchovávanie kávy v domácnosti. Odporúčame ju držať v prostredí, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu a nie je vlhké. Okrem toho je správne, aby bola káva po otvorení skladovaná v špeciálnych, na to určených, nádobách (Airscape).“
Koľko rôznych druhov kávy ponúkate? Máte porátaný počet rôznych štátov, z ktorých pochádza vami predávaná káva?
„V našich predajniach a na eshope si zákazníci vedia vybrať z viac ako 30 druhov plantážnych káv. V ponuke máme kávy od tých najbežnejších, ako je napríklad Brazília Santos alebo Bolívia, až po jamajskú kávu. Máme však aj cibetkovú kávu Kopi Luwak, prípadne Jacu Bird kávu produkovanú za pomoci vtáka Jacu. Naša spoločnosť kladie dôraz predovšetkým na pôvod kávových zŕn a na následný spôsob prípravy. Preto u nás nájdete kávy s certifikátom BIO kvality a DEMETER kvality. Okrem toho si vážime aj pestovateľov kávových zŕn a preto u nás nájdete aj kávy označené ako FAIRTRADE, čo je koncept pre spravodlivý obchod, ktorý zahŕňa pravidlá a podmienky ľudských práv definované OSN.“
Čo všetko okrem káv nájdu zákazníci vo vašich kamenných predajniach, prípadne na eshope?
„V našich predajniach a na eshope môžu zákazníci okrem káv nájsť aj kvalitné sypané čaje, ikonické kávovary značiek La Pavoni a Bezzera, baristické doplnky, porcelán značky d‘Ancap a mnoho iných vecí, ktoré sa viažu ku gurmánstvu okolo kávy. Radi by sme spomenuli, že tak isto, ako si dávame záležať na výbere kávových zŕn, tak si dávame záležať aj na tom, aby boli kvalitné zrnká premenené na ten najlepší kofeínový nápoj pomocou profesionálnych kávovarov, ktoré sú vhodné jednak do prevádzok, ale aj do domácností. Tie svojim vzhľadom doslova premenia na súkromné a štýlové kaviarničky. Sme jediná spoločnosť, ktorá na Slovensku predáva kávovary značky Bezzera. Luigi Bezzera v roku 1901 zhotovil prvý technický výkres na kávovar a v roku 1902 ho predal firme LA PAVONI, ktorá v roku 1905 vyrobila prvý espresso kávovar. Tiež treba spomenúť, že každý jeden model Bezzera aj La Pavoni je manufaktúrne vyrobený a skladá sa z kvalitných súčiastok. Na prevádzke, ktorá sídli na známej prešporskej ulici, Dunajská ulica 29, máme tiež servis kávovarov.“
Pristavme sa ešte pri čajoch. Z koľkých rôznych štátov máte čaj?
Náš čajový sortiment sa skladá z viac ako 40 druhov sypaných čajov, pričom medzi pestovateľské krajiny patrí napríklad India, Čína, ale aj Japonsko a mnoho ďalších. Sypané čaje dovážame od mimoriadne prestížnej firmy, ktorá sa zameriava práve na svet čajov. Tak, ako sme my zasvätili náš svet káve, oni ho zasvätili čajom. Preto sme si istí kvalitou, ktorú ponúkame našim zákazníkom.“
Vedia ľudia oceniť kvalitnú kávu a kvalitný čaj, alebo to bežní zákazníci ani príliš neriešia?
„Určite vedia. Už len vzhľadom k tomu, že navštevujú naše predajne. Dovolíme si povedať, že tento krok nám do istej miery signalizuje jednu vec: ľudia sú už presýtení bežných komerčných káv a sú rozhodnutí niečo zmeniť. Je vidieť, že postupne začínajú vychádzať zo svojich komfortných zón a snažia sa meniť svoj životný štýl. Medzi tieto zmeny patrí aj to, že si začínajú zisťovať viac informácií o produktoch, ktoré denne prijímajú. Viac začínajú dbať na kvalitu.“
Vedia zákazníci vo vašich predajniach stretnúť aj pána Michala Šturca, s ktorým sme pripravili už viacero rozhovorov? Dá sa s ním aj porozprávať?
„Samozrejme, že áno. Pán Šturc chodí pravidelne na naše prevádzky a má svoj takzvaný rituál: „Ráno vstanem, vychystám sa, idem pozrieť mojich chlapcov a zistiť, čo majú nové v kávovom svete. Popritom si vychutnám zopár šálok ristretta, prečítam dennú tlač a rozprávam sa so zákazníkmi, ktorí sú vždy otvorení tomu, aby sa o kávovom zrne dozvedeli niečo nové. Som veľmi vďačný za to, keď vidím, že ľudia sa chcú vzdelávať a nie je im jedno, čo pijú“.“
Jeden komentár