Cena kávy stúpla oproti minulému roku viac ako dvojnásobne. Ešte v marci 2024 sa kilo komoditnej arabiky na burze obchodovalo za 180 amerických centov za libru, no pred niekoľkými dňami už cena prekročila 400 centov a naďalej rastie. V prepočte ide o približne 9 dolárov za kilo zelenej kávy nízkej kvality bez dane a dopravy a pri odbere celého kontajnera. Aktuálnu cenu a jej vývoj nájdete tu.
Táto cena je pritom akýmsi dnom, za ktoré sa dá kúpiť najobyčajnejšia komoditná káva. Všetky lepšie kávy sú drahšie a nárast ceny komoditky samozrejme tlačí vyššie aj celý zvyšok. Aj preto v poslednej dobe cena kávy v obchodoch vyletela nahor a ďalší nárast nás čaká v najbližšej dobe.
Náš tip: podporte slovenské pražiarne, ktoré to pri náraste cien budú mať veľmi ťažké – tuto nájdete aktuálne platné zľavové kódy.
S otázkou, čo sa to vlastne stalo, sme sa obrátili na slovenského kávového farmára pôsobiaceho vo Vietname Mariána Takáča. Rodák z Galanty pod tamojšou horou Lang Biang pestuje a spracováva kávu pod hlavičkou Zanya Coffee.

Slabšia úroda, vyšší dopyt
„Keď sa bavíme o arabike, tak vyhliadky týkajúce sa tohtoročného zberu v Brazílii a Kolumbii nevyzerajú veľmi dobre,“ povedal Marián Takáč pre Blog o káve. „Úroda bude slabšia a na druhej strane je po káve čoraz vyšší dopyt. Prirátať k tomu treba aj to, že čoraz menej oblastí je vhodných na produkciu arabiky, za čo môže otepľovanie.“
„Ďalším z faktorov je tu u nás vo Vietname napríklad aj to, že obytné zóny sa čoraz viac približujú k oblastiam, kde sú farmy a kvôli tomu stúpa cena pozemkov. Často to skončí tak, že farmu je výhodné nahradiť niečím iným. Nuž a napokon je problém aj nájsť zberačov alebo ľudí, ktorí by robili na farmách, keďže mladá generácia nemá zrovna takéto ambície. Nuž a ďalším z faktorov súčasného rastu cien sú určite aj špekulácie zo strany traderov.“
Bude menej výberovej kávy?
Podľa Mariána Takáča na toto všetko do istej miery doplatí oblasť výberovej kávy. Kvalitnej výberovky bude jednoducho menej. „Keď stála komoditná Brazília 3 USD a my sme dokázali vyprodukovať výberovku, za ktorú sme dosali 7 až 9 USD, tak to dávalo zmysel. Ale keď je teraz komoditka za 9 USD a my za top výberovku dostaneme 12 USD, tak to už nie je nejaký zásadný rozdiel a neviem, či sa to oplatí. Nemôžeme teraz za zelené zrno pýtať 20 USD, lebo to by nikto nedal.“
Dnes teda komoditné zrno nízkej kvality stojí viac, ako farmári po iné roky dostávali za výberovku. S tým súvisí aj veľký problém, ktorý Marián vysvetlil takto: „Obrovské ceny spôsobili aj to, že farmári zbierajú ešte zelené čerešne a predávajú ich komerčným traderom. Boja sa totiž, že cena kávy klesne a dostanú za ňu menej, ako by dostali teraz. Takže pozbierajú a predajú ešte nedozreté čerešne a na výberovku toho potom ostáva menej ako inokedy.“
„Kvôli vysokým cenám sa navyše začalo strašne kradnúť. Farmári musia spať na farmách, prípadne ich nechať strážiť. Mnohí to teda radšej zbierajú zelené a od komoditných traderov dostanú krásne peniaze. Nemusia sa ani babrať so selektívnym zberom. Mnohým je lepšie dostať za zrno 9 USD, ako sa babrať s výberovkou, pridať si množstvo roboty a dostať 12.“
Budeme piť horšiu kávu za viac peňazí?
Podľa Mariána všetko smeruje k tomu, že v roku 2025 budeme všetci piť horšiu kávu a za viac peňazí ako doteraz. V krátkodobom horizonte sa podľa neho na tomto nič nezmení a cena kávy podľa všetkého neklesne. „Z dlhodobého hľadiska však vidím jedno pozitívum. Všimol som si doslova zázračnú vec, ktorou sú traktory nových sadeníc. Toto som nevidel už celé roky. Vyzerá to teda tak, že kvôli vysokým cenám sa káva farmárom opäť oplatí a niektorí začínajú vysádzať nové stromy. Keď je zvýšený dopyt, tak ponuka sa tomu môže prispôsobiť, ale potrvá to pár rokov. Pomohli by nejaké vysoko produktívne a rezistentné odrody.“
Investori a špekulanti
Za rast ceny kávy môžu aj investori. Cenu nahor tlačia tzv. futures kontrakty alebo špekulatívne nákupy – zmluvy na vopred dohodnutú cenu v budúcnosti. Keď veľkí investori očakávajú, že cena kávy porastie, začnú tieto kontrakty vo veľkom nakupovať a cenu to umelo zvyšuje.
Nuž a k tomu všetkému treba prirátať aj iných špekulantov. „Napríklad Vietnam ako krajina do veľkej miery kontroluje trh s robustou a obchodníci teraz všetko držia, aby cenu vypumpovali nahor. Je možné, že to isté robia aj krajiny ako Brazília a Kolumbia, ktoré kontrolujú arabiku.“
Nahradí arabiku robusta?
Marián sa pristavil aj pri čoraz väčších problémoch s arabikou. Neustále sa totiž zmenšuje množstvo priestoru, kde ju je možné pestovať. „Aj preto sa svet čoraz viac zaujíma o robustu a videl som aj predikciu, že Brazília by v tomto smere do dvoch až troch rokov mohla predbehnúť Vietnam. Ja sám som skúsil spracovávať robustu a je to úplná pohodička. Aj na top úrovni je to omnoho jednoduchšie a s arabikou je to stále ťažšie.“
„Počasie je čoraz nepredvídateľnejšie a väčšina fariem nemá zavlažovacie systémy. V ideálnom prípade by sme farmy chceli posúvať do čoraz vyššej nadmorskej výšky. A to sa nedá, lebo také oblasti nie sú, prípadne nemôžeme len tak vyrúbať les, ktorý tam je. Aj preto si myslím, že budúcnosť je vo fine robuste alebo možno iných odrodách, ktoré dokážu produkovať top kávu aj v nižších nadmorských výškach. Už som z robusty mal také espressá i filter, že som doslova čumel. Momentálne je už 25 robust oficiálne hodnotených na viac ako 85 bodov, z toho viac ako polovica z Vietnamu. Myslím si, že na Slovensku tieto kávy ešte nikto nemal možnosť ochutnať,“ dodal Marián Takáč.