Zdravie

Chcete energiu? Dajte si kávu a na 20 minút si schrupnite

Káva a spánok? Tak to vo väčšine prípadov nejde dohromady. Existuje aj káva, po ktorej si v pohode viete pospať, avšak to je na trhu veľká výnimka a málokto o nej vie.

Jeden z odborníkov však teraz prišiel so zaujímavou radou, ako si dať kávu, pospať si po nej a následne mať ešte viac energie. Ako sa to dá spraviť?

„Najlepšia je klasická čierna káva,“ povedal americký odborník na spánok Nicholas Parker pre ktar.com. „Veľkosť závisí od toho, akú toleranciu na kofeín má daná osoba.“

„Treba sa však držať toho, aby išlo len o jednu dávku kávy. Ak by toho bolo viac, tak potom by sa večer pri klasickom nočnom spánku mohli dostaviť problémy.“

Tu sa už dostávame k meritu problému: káva nemá prísť večer pred dlhým spánkom, ale ideálne po obede alebo popoludní pred krátkym, maximálne 20-minútovým schrupnutím.

„To, aby si kofeín našiel cestu do mozgu, trvá približne dvadsať minút,“ vysvetlil Parker. „Nuž a ide aj o to, že ak by sme si pospali dlhšie, ako len tých dvadsať minút, tak by sme upadli do hlbšieho spánkového cyklu.“

Vysvetlenie celej tejto skutočnosti je jednoduché a má súvis s adenozínom. Keď si čo i len na chvíľočku odpočinieme, adenozín sa nám prestane vytvárať.

„Adenozín je neurotransmiter, ktorý sa vytvára pri stresových a záťažových aktivitách. Keď sa nazbiera vo väčšom množstve, vedie to k únave.“

„Kofeín obsadzuje presne tie isté receptory, ako adenozín. Nuž a keď sa adenozínu zbavíme, kofeín zaujme jeho miesto,“ dodal Nicholas Parker.

Recept je teda jednoduchý; najskôr si dať jednu kávu a potom si na chvíľu pospať a zbaviť sa adenozínu. Tento proces uvoľní receptory pre kofeín a začneme prekypovať energiou.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close