Nezaradené

Circular: Ako sa z použitých kávových pohárov stane parádny termohrnček

Už aj na slovenskom trhu si môžete zakúpiť termohrnčeky značky Circular, ktoré sú vyrobené z recyklovaných kávových pohárov. K dispozícii sú na eshope Ekonetka.sk.

Aj vás hnevá, keď vidíte ľudí okolo seba, ako si kávu berú v jednorazových „take-away“ pohároch, ktoré po chvíli automaticky zahodia a vytvárajú zbytočný odpad? Za tú chvíľku si to možno stihnú odfotiť, dať na Instagram a po vypití kávy sa život pohára končí.

Takto to robíme vo viacerých rôznych smeroch a mnohí z nás akoby si ani neuvedomovali, čo činia. Týka sa to aj miliónov mikroténových vrecúšok v potravinách, zbytočného opakovaného kupovania igelitových tašiek, ale aj neskutočného množstva plastových fliaš, v ktorých dostávame všetky možné kolové či sódové nápoje.

V mnohých prípadoch sa to ani neseparuje a niektorým ľuďom akoby to ani nevadilo. Smutné.

Premena kávového pohára na… kávový pohár

Spomínané jednorazové kávové poháre sa dennodenne starajú o veľké množstvo odpadu a pritom by bolo také jednoduché zmeniť to. V našich končinách takéto pitie kávy („to go“) nie je až také obľúbené, ako v niektorých iných krajinách, takže sme na tom ešte pomerne dobre, ale aj tak.

Britskú spoločnosť Circular & Co táto skutočnosť motivovala k zaujímavému kroku; zbiera použité jednorazové poháre, recykluje ich a premieňa na dlhodobo využívateľné termohrnčeky.

Všetkým tak chce ukázať, že jednorazové veci majú aj svoju alternatívu, vďaka ktorej by sme odpad netvorili v podstate vôbec. Pekný uzatvárateľný pohár vieme nosiť so sebou a využívať ho opakovane.

Poháre na kávu

Minimalizovanie tvorby osobného odpadu

„Používať opakovane využívateľný hrnček, prípadne pohár, je jedným zo spôsobov minimalizovania tvorby osobného odpadu, a to bez toho, aby ste prišli o pohár čerstvej kávy patriaci k tradičnej rannej rutine,“ píše stránka newatlas.com, ktorá pripomína, že termohrnček z dielne spoločnosti Circular je navyše ľahko recyklovateľný, takže aj keď sa poškodí a bude už nepoužiteľný, s veľkou pravdepodobnosťou bude ešte premenený na iný výrobok.

Pred časom to vyzeralo tak, že vymeniť plastové poháre za papierové bude správny krok, no dnes to už vôbec nevyzerá ako ideálne riešenie. Papierový pohár totiž nie je iba papierový. „Papier je prirodzený produkt a je dosť dobre recyklovateľný, ale v záujme toho, aby zvládol minúty, prípadne hodiny udržať horúci kávový nápoj, je zvnútra potiahnutý plastovým povlakom, ktorý už vôbec nie je ľahko recyklovateľný.“

Absencia špecializovaných recyklačných zariadení

„Na zvládnutie recyklovania takýchto pohárov sú potrebné špecializované recyklačné zariadenia a na to, aby sa tak dialo vo veľkých objemoch, ešte jednoducho neexistuje potrebná infraštruktúra,“ konštatuje spomínaný zdroj, podľa ktorého končilo vo Veľkej Británii v roku 2018 až 99 percent týchto pohárov na skládkach, prípadne kdekoľvek v odpade. A sú to miliardy pohárov ročne.

Odborníci zo spoločnosti Circular sa rozhodli osloviť kaviarne a supermarkety, vďaka čomu sa dokážu dostať k dosť veľkému množstvu použitých jednorazových pohárov a následne ich premieňať na užitočné termohrnčeky. Každý takýto nový produkt je napokon vyrobený zo šiestich použitých pohárov, vydržať by mal 10 rokov a je 100-percentne recyklovateľný.

opätovne využívaný pohár na kávu

Pohár je k dispozícii od 13,50€

Termohrnček Circular je dobre uzatvárateľný, takže pri prenose sa káva nevyleje a zvládne aj cestu autom. Nápoj udrží pri potrebnej teplote 60 až 90 minút.

Veľmi nás potešilo, že tieto termohrnčeky sú k dispozícii aj na slovenskom trhu. Nájdete ich na eshope EKONETKA.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close