ReceptySpôsoby prípravy

Čisté a ovocné chute Afriky: Domáce cold brew od Barista Roasters vás dostane

Pražiareň Barista Coffee Roasters z Lučenca vypustila do obehu dve nové africké kávy: Keňa Docha Kiambu a Rwanda Fugi. Poďte si z nich spolu s nami pripraviť svieže letné domáce cold brew.

V oboch prípadoch ide o plne premyté africké kávy, ktoré ponúkajú čisté a ovocné chute. Keňa Docha Kiambu pochádza z farmy Docha Estate v regióne Kiambu. Odrody SL28 a SL34, ktoré vypestoval farmár menom Danson Wanyutu Karugondo a jeho traja bratia, si vyslúžili SCA skóre 86,5 bodu. 

Rwanda Fugi pochádza z južnej provincie Rwandy. Odrodu Red Bourbon vypestovalo spoločenstvo Baho Coffee a kávu následne spracovali v premývacej stanici Fugi (podľa ktorej dostala káva svoje meno). Spoločenstvo Baho Coffee každoročne napreduje, pričom táto skvelá premytá káva s SCA skóre 87 bodov to jasne potvrdzuje.

Náš tip: Na eshope baristacoffeeroasters.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Rwanda Nyaruguru Fugi a Keňa Docha Kiambu od Barista Roasters

Domáce cold brew

Existuje množstvo spôsobov a príslušenstiev, pomocou ktorých možno pripravovať cold brew. Ale čo robiť v prípade, keď ste sa rozhodli neobohacovať svoj domáci kávový “setup” o ďalšie príslušenstvo? Kvalitné a chutné cold brew viete pripraviť aj bez špecializovaných pomôcok.

Toto budete potrebovať:

  • Nádobu (v podstate nezáleží na jej tvare či materiáli, hlavne nech je potravinársky bezpečná a čistá)
  • Sitko
  • Dripper s filtračným papierom
  • Vodu
  • Kvalitnú kávu (v tomto prípade Rwandu a Keňu od Barista Coffee Roasters)
  • Mlynček na kávu
  • Chladničku
pred prípravou domáceho cold brew s kávami od Barista Roasters

Typy cold brew

Existujú dva základné typy cold brew: Cold brew koncentrát a “Ready-to-drink” cold brew. Základným rozdielom medzi koncentrátom a “ready-to-drink” je pomer hmotnosti použitej kávy k objemu použitej vody. 

Ja pripravujem koncentrát v pomere 1:6 (káva:voda) a “ready-to-drink” v pomere 1:15 (káva:voda). Cold brew koncentrát môžete využiť ako kávovú zložku do studených miešaných nápojov alebo ho nariediť do vami požadovanej koncentrácie a piť ho samostatne. Naopak “ready-to-drink” cold brew je určené pre priamu konzumáciu. Pre dnešný článok sme zvolili prípravu “ready-to-drink” cold brew práve preto, aby sme odhalili skutočný potenciál oboch káv z lučeneckej pražiarne Barista Coffee Roasters.

Postup prípravy “ready-to-drink” cold brew

  1. Navážte a nameľte svoju kávu. V prípade použitia 0,5 litra vody je potrebných približne 33 gramov kávy. Pri príprave cold brew je vhodné použiť oveľa hrubšie mletie, než na aké ste zvyknutí pri filtrovanej káve či espresse. V mojom prípade to bolo 31 klikov na mlynčeku Comandante. Kávu budeme extrahovať niekoľko hodín. Vďaka hrubému mletiu bude zabezpečená správna extrakcia s menším množstvom nežiaducich chutí.
  2. Namletú kávu umiestnite do čistej nádoby a zalejte vodou o izbovej teplote. Následne nádobu prekryte viečkom (ak vaša nádoba nemá viečko, tak postačí potravinárska fólia, podšálka alebo tanierik). Prekrytie nádoby zabráni kontaminácii vášho cold brew vôňami v chladničke. Uzavretú nádobu s kávou umiestnite do chladničky a nechajte extrahovať. Extrakcia bude trvať niekoľko hodín. Ja som cold brew začal extrahovať o desiatej hodine ráno a scedil som ho o jedenástej večer. Čiže 13 hodín. Trinásť hodín však nie je pravidlo. Vyskúšajte kratšie, ale aj dlhšie extrakcie, poprípade tomu skúste prispôsobiť hrúbku mletia. Je už len na vás a vašich preferenciách, akú mieru extrakcie obľubujete.
  3. Po ukončení extrakcie oddeľte cold brew od kávovej usadeniny a aj tých najmenších kávových čiastočiek. Cold brew odporúčame najskôr presitkovať cez bežné kuchynské sitko a zbaviť ho tak veľkých čiastočiek kávy. To urýchli následnú filtráciu cez papierový filter. Mnohí z vás vlastnia rôzne druhy kávových dripperov a je len na vás, ktorý použijete. My sme využili Hario V60, vopred sme si namočili filtračný papier a cold brew naliali priamo naň. Filtrácia potrvá niekoľko minút, no výsledkom bude krásne čisté cold brew.
  4. Prefiltrované cold brew nalejte na ľad a vychutnávajte.

Fotografie z prípravy cold brew:

príprava domáceho cold brew z Rwanda Nyaruguru od Barista Roasters
príprava domáceho cold brew z Kenya Docha Kiambu od Barista Roasters
príprava domáceho cold brew s kávami od Barista Roasters
domáce cold brew - zalievanie kávy vodou
domáce cold brew - zalievanie Rwandy vodou
domáce cold brew
domáce cold brew - cedenie cez sitko
domáce cold brew - cedenie cez filter

Ako chutí domáce cold brew z Rwandy a Kene od Barista Coffee Roasters?

Obe kávy ponúkli poriadnu ovocnú nálož. Extrakcia za studena len a len zvýraznila ovocné chuťové prvky, ktorými tieto kávy disponujú. Keňa je o čosi čistejšia a ľahšia. V jej chuti dominujú citrusy a lesné plody. V Rwande sme okrem citrusov a červených ríbezlí pociťovali aj kúsok mliečnej čokolády. Káva v ústach vytvárala príjemný maslový “mouthfeel”, ktorý dotváral o čosi plnší chuťový dojem ako v prípade Kene. Obe kávy viac pripomínajú ovocnú letnú limonádu, než kávu samotnú :). 

Keď teda hľadáte niečo výrazne ovocné, čisté, s ľahkým telom odporúčame Keňu. V prípade, že chcete ovocno-smotanovo-čokoládové domáce cold brew, určite vyskúšajte Rwandu.

Náš tip: Na eshope baristacoffeeroasters.sk môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

domáce cold brew - nalievanie do šálky
domáce cold brew s kávami od Barista Roasters


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close