Zaujímavosti o káve

Čistenie zubov pred kávou alebo po nej? Čo je lepšie?

Otázke čistenia zubov a vzťahu tejto rutiny s pitím kávy sme sa už venovali. Stalo sa tak ešte v júni 2020 v článku „Prečo si pol hodiny po káve a čaji netreba čistiť zuby?“ Postupne však narážame na ďalšie články, ktoré sa tejto téme venujú a jeden taký teraz vyšiel na Huffington Poste.

Ide pritom o veľmi dôležitú tému, pretože ak tieto úkony nerobíme správne, môžeme si vážne poškodiť zubnú sklovinu a tým pádom aj zdravie našich zubov. S kávou to pritom nie je jednoduché, pretože spôsobuje sfarbenie zubov a navyše je kyslá, takže priamo nahlodáva zubnú sklovinu.

Uvedené slová naznačujú, že ak chceme spomínaným negatívnym vplyvom predísť, zuby si musíme intenzívne čistiť. Avšak keď tak spravíme po vypití kávy, nepomôžeme si. Práve naopak, zubom môžeme ešte uškodiť.

Na čisté zuby sa špina nelepí…

Podľa Christiny Meinersovej, ktorá je zubárkou v CommuniCare Health Center v americkom San Antoniu, si zuby treba čistiť pred pitím kávy. Zodpovedným zvládnutím tohto úkonu totiž zuby zbavíme tvoriaceho sa povlaku a sfarbenie, ktoré káva produkuje, sa tak nebude mať na čom uchytiť.

„Ak máte zuby pekné čisté, káva sa na nich vlastne nemá čoho uchytiť a na čo sa prilepiť,“ vysvetlila Meinersová pre huffpost.com a vyvrátila tak domnienky hovoriace o tom, že zuby si treba čistiť po vypití kávy.

To by naopak vôbec nebolo ideálne, pretože kyslosť nachádzajúca sa v káve mierne poškodí sklovinu a okamžitým čistením by sme ju poškodili a oslabili ešte výraznejšie. A to hovoríme o vonkajšej vrstve zuba, ktorá ho chráni pred fyzickým alebo chemickým poškodením.

Pomáha aj prepláchnutie úst vodou

Podľa Meinersovej je najlepšie zvoliť nasledujúci postup: najskôr si ráno vyčistiť zuby, potom si dopriať kávu a ústnu dutinu si následne prepláchnuť vodou. Posledný krok je dôležitý z hľadiska neutralizovania kyslosti, ktorá sa po káve môže v ústach nachádzať.

„Zuby si určite nechcete čistiť vo chvíli, keď máte v ústach kyslé prostredie. Z chemického hľadiska by to vtedy bolo drsné,“ uviedla Sonya Krasilnikovová, ktorá je zubárkou v Dental House v New York City.

Hrozí poškodenie až zničenie skloviny

„Ak by ste tak robili, tak do zubov by ste si v zásade vtláčali ešte viac kyslosti, kvôli čomu by sa skôr poškodili a vyvolali by ste ich vyššiu citlivosť,“ prihlásila sa o slovo Meinersová.

Keď to takto robíte len raz do dňa, je to zvládnuteľné. Ale ak častejšie, mali by ste svoje zvyky čím skôr  zmeniť.

„Ak to robíte len raz do dňa, tak sa postaráte asi len o mikro-odretie, takže to by bolo ešte OK,“ pridala svoj pohľad Siama Muhamaddová z Oak Dental Care centra v Brooklyne. „Ale áno, ak je to už zvyk, môžete sa dopracovať k chronickej záležitosti a zničeniu skloviny.“

Tajomná polhodinka

Existuje však aj iná alternatíva, pričom práve o tej sme písali v spomínanom predchádzajúcom článku. Po vypití kávy treba chvíľu počkať a zuby si vyčistiť až potom.

„Sliny sa starajú o neutralizovanie pH v ústach,“ skonštatovala Krasilnikovová. „O pol hodiny sú vaše ústa opäť v zdravom stave a s optimálnym pH. Čistenie zubov i všetko ostatné je už absolútne bezpečné. Takže polhodinka je zvyčajne postačujúce množstvo času.“

Žuvačka, xylitol, čistá voda

Nuž a dobrou alternatívou je vraj aj žuvačka bez cukru. „Tá pomôže stimulovať tvorbu prirodzenej ochrany, teda slín. V kyslom prostredí fungujú ako nárazník,“ dodala Meinersová odporúčajúc žuvačku bez cukru a ideálne s xylitolom, špeciálnym sladidlom, ktoré bráni množeniu baktérií.

„Ja by som bola za intenzívne prepláchnutie úst čistou vodou,“ zareagovala Muhammadová, podľa ktorej je tento krok asi najideálnejší: „Budete mať pocit čistejších úst a pomôže vám to osviežiť dych.“

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close