Exkluzívne

Čistota v kaviarni. Prečo sú dobrí baristi takí pedanti?

Všimli ste si v kaviarňach to množstvo rôznych handričiek, utierok, štetcov, prípravkov a pod.? Ak nie, tak utekajte preč. V takejto kaviarni dobrú kávu nedostanete. Dnes vám poviem niečo o tom, prečo je čistota v kaviarni taká dôležitá.

Prečo si vlastne myslím, že v takejto kaviarni dobrú kávu nedostanete? Pretože hygiena a čistota, nielen espresso mašiny, ale aj všetkých komponentov na prípravu kávy i okolia, je jedným zo základných znakov kvalitného podniku.

Dobrý barista má mať poriadok. To si všímam vždy pri príchode do akejkoľvek kaviarne. Je mojou profesionálnou deformáciou, že mi oči zablúdia hneď k espresso stroju, k mlynčekom a celkom podvedome zhodnotím poriadok.

Samozrejme, čerstvo prinesené šálky od kávy alebo od nápojov sa dajú ospravedlniť – ak má servis alebo barista veľa práce. Myslím to skôr z pohľadu „ako je všetko náčinie pripravené na ďalšiu objednávku“.

Čistenie páky a trysky

Do tohto spadá napríklad vyklepnutie puku z predchádzajúcej kávy. Banalita? Ani nie. Treba myslieť na to, že hlava kávovaru je horúca. Ak v páke necháme puk a vyklepneme ho až tesne pred prípravou ďalšieho espressa, on sa tam ostane doslova zapekať. To má vplyv na chuť výsledného nápoja, upcháva sa sitko a fakt blbo sa to čistí (aspoň ja som na to alergický).

Rovnako je na tom tryska na penenie mlieka. Ak barista urobí napríklad cappuccino a trysku ihneď nevyčistí, mlieko sa na horúcej tryske tiež pripečie, v jej útrobách zas bez vyfúknutia začne nahnívať (ak je niekto schopný to tak nechať napríklad cez noc) a tú arómu fakt nepotrebuje cítiť nikto. 

Veľa handričiek

No a načo potrebuje barista toľko handričiek?  Už len napríklad na utieranie tej trysky. Handrička, ktorá sa používa na tento úkon, sa nepoužíva na nič iné! Cez to jednoducho nejde vlak.

Potom je handra na ČISTÚ páku, aby sa z nej odstránila prebytočná vlhkosť pred prípravou kávy, utierka na konvičky, ktoré treba tiež ihneď umyť pred ďalším použitím a potom klasická handrička na barový pult – ja jej hovorím, že je taká všeobecná. ☺ 

A ešte mlynček!

Do poriadku vždy dávame aj mlynček. Štetku číslo jeden používame práve na to, aby bolo okolie mlynčekov vždy čisté, pekné, bez zvyškov namletej kávy a pripravené pre zákazníka. Štetka dva je zas na odstránenie častí vyklepnutého puku z páky. 

Ja viem, možno to preháňam, možno ste nad niektorými z týchto vecí mávli rukou. Držím sa však toho názoru, že dobrý barista robí kaviareň kaviarňou. A dobrého baristu robí poriadok na pracovisku.

PS: sledujte ma na Instagrame @prekvapkava, kde pravidelne prinášam rôzne postrehy.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close