Zdravie

Citrón, káva a chudnutie: Prečo je nový trend blud?

Sociálnymi sieťami, hlavne TikTok-om, sa v posledných týždňoch rozšírila zaručená správa. Dajte si kávu s citrónom a schudnete. Vyhľadávanie výrazov „citrón, káva a chudnutie“ nabralo výrazne vzostupný trend a ľudia sú o vhodnosti tejto kombinácie presvedčení.

„Už milióny ľudí profitujú z kombinácie kávy a citrónu, vďaka čomu sa zbavujú tuku a prebytočnej hmotnosti,“ píše internetová stránka Health Buffet. „Sú to dve unikátne ingrediencie známe pomocou so spaľovaním kalórií a schopnosťou zbavovať telo tuku.“

Spomínaný zdroj priniesol päť tipov týkajúcich sa toho, ako kombinovať kávu s citrónom. Nuž a verte či nie, obrovský boom je na svete. Ľudia chcú chudnúť a skúšajú. A vraj im to aj chutí.

Aj na YouTube nájdete niekoľko videí týkajúcich sa tejto témy, pričom toto, ktoré prikladáme, videlo za dva mesiace viac ako 600 000 ľudí. Ide teda o mimoriadne silnú tému. Ale je to pravda a skutočne platí, že keď si dáte citrón do kávy, tak schudnete?

Citrón, káva a chudnutie? Nezmysel

„Je to nezmysel,“ povedala Marcela Fiuzová, členka Britskej dietologickej asociácie (BDA), pre Newsweek. „Neexistuje žiadne fyziologické vysvetlenie, ktoré by potvrdilo, že zmiešaním kávy a citrónu sa dopracujete k zníženiu hmotnosti.“

Fiuzová, ktorá prevádzkuje stránku Marcela Nutrition, dodáva, že v tomto smere neexistujú absolútne žiadne dôkazy. Ľuďom teda určite neodporúča uberať sa touto neprebádanou cestou.

„Nielenže nie je pravdepodobné, aby táto kombinácia prinášala hmotnostné výhody, ale platí aj to, že príliš veľké množstvo kofeínu môže spôsobovať nervozitu, nespavosť, nevoľnosť, zvýšený krvný tlak a ďalšie problémy,“ pripomenula Fiuzová.

Vedecky nepodložené tvrdenie

Newsweek oslovil aj ďalšiu nutričnú expertku a registrovanú dietologičku Aisling Piggottovú. Ani podľa nej kombinácia citrónu a kávy na človeka nemá žiadny hmotnostne pozitívny (alebo negatívny?) vplyv.

„Veľké množstvo výskumu týkajúceho sa citrónu, kávy a straty hmotnosti už bolo odvedeného na myšiach,“ skonštatovala Piggottová. „Myši však nie sú ľudia a majú celkom odlišne fungujúci metabolizmus. Neexistuje žiadny vedecký základ, ktorý by mal v prípade ľudí prepojovať stratu hmotnosti s kávou s citrónom.“

Piggottová ďalej potvrdila, že citróny ako také sú mimoriadne zdravé. Majú množstvo vitamínu C, čo je dobrý antioxidant, ale nie sú zázračnou pilulkou na chudnutie. Celá udalosť a „boom“ okolo pridávania citrónu do kávy však dobre ukazuje silu sociálnych sietí.

Zázračné riešenie neexistuje

„Najlepším riešením, ktoré podporuje veda, je kombinácia zdravej stravy a cvičenia,“ vyslovila Fiuzová svoje odporúčanie. „Najlepšia diéta navyše musí fungovať dlhodobo. Reštriktívne diéty nie sú riešením a v konečnom dôsledku často vedú k jojo efektu, ktorý je zdraviu škodlivý.“

Obe dietologičky sa zhodli aj na tom, že boj s nadváhou je veľmi komplexný. Riešenie spočíva v kombinácii stravy a zohľadnenia individuálnych potrieb daného jednotlivca. „Žiadne zázračné riešenie neexistuje,“ skonštatovali unisono.

„Pozrite sa na to takto. Keď profesionál ako ja povie, že je to komplexná záležitosť a jej vyriešenie chce veľa úsilia a energie, no niekto z Instagramu príde so zázračným riešením s citrónovou vodou. Ktoré vás viac zaujme?“ opýtala sa Piggottová a s úsmevom dodala: „Všetci máme predsa radi zázračné riešenia komplexných problémov!“

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close