Zaujímavosti o káve

Clooney je sklamaný, jeho Nespresso je obvinené zo zneužívania detskej práce

V priebehu posledných dní sa objavili správy o tom, že spoločnosť Nespresso využíva kávu z „nelegálnych plantáží“, ktoré nekorešpondujú s jej predpismi. Vyšetrovanie ukázalo, že na nich v Guatemale pracujú aj deti, ktoré robia šesť dní do týždňa a za osemhodinovú zmenu dostanú v prepočte len 6,50 amerických dolárov (v prepočte 6 eur, pozn. red.), aj keď minimálna mzda je stanovená na 8 dolárov a 50 centov.

Ambasádora spoločnosti Nespresso Georga Clooneyho, ktorý za zastávanie tejto pozície dostal už viac ako 40 miliónov dolárov, táto skutočnosť znepokojila. „Keď som to čítal, ostal som prekvapený a sklamaný,“ uviedol známy herec. „Je zrejmé, že vedenie tejto spoločnosti a rovnako aj samotnú spoločnosť ešte čaká množstvo práce. Tá však aj bude odvedená.“

Vyzerá to tak, že je veľmi ťažké kontrolovať pôvod všetkej využitej kávy a miestami je to až na hranici nemožného. Clooney vraj spraví všetko pre to, aby sa nič podobné už neopakovalo, pričom Nespressa sa následne zastal: „Zlepšili životy i životné prostredie tisícok farmárov a fariem po celom svete.“

Vyzerá to tak, že v tomto prípade nejde len o nepodložené obvinenia; vyšetrovanie totiž viedli zástupcovia televíznej stanice Channel 4, ktorí situáciu monitorovali a majú dokonca aj video dôkazy.

„Sám som od dvanástich rokov vyrastal tak, že som pracoval na tabakovej farme a dobre poznám komplexné problémy týkajúce sa farmárčenia a detskej práce,“ vyjadril sa ďalej Clooney, ktorý je okrem iného aj členom skupiny za záchranu dažďových pralesov Rainforest Alliance, či spoločností Fair Trade International a Fair Labour Association.

Nespresso neuverejňuje zoznam svojich fariem, ale podľa relácie Dispatches odvysielanej na Channel 4 patria dotknuté farmy do jej reťazca. Vraj ich je viac, nachádzajú sa v odľahlých regiónoch a na všetkých pracovali aj deti. Švajčiarska značka pritom neprestajne deklaruje, že jej káva pochádza „z etických zdrojov“.

Na situáciu zareagoval aj výkonný riaditeľ Nespressa. „Máme nulovú toleranciu k detskej práci,“ uviedol Guillaume Le Cunff v aktuálnom stanovisku. „Niečo také je neakceptovateľné. Tam, kde naše vysoké štandardy nie sú naplnené, okamžite zakročíme. V tomto prípade sme rozbehli rozsiahle vyšetrovanie s cieľom nájsť farmy, ktoré boli natočené a preveriť, či skutočne zásobujú Nespresso. Z fariem v danej oblasti kávu nebudeme odoberať až do ukončenia vyšetrovania.“

Mediálna spoločnosť, ktorá všetko uverejnila, nám odmietla poskytnúť detaily o farmách, aby sme mohli potvrdiť, či sú dodávateľmi Nespressa a na obvinenia okamžite zareagovať. Avšak všetko vyšetrujeme a prijali sme viacero opatrení,“ dodal Le Cunff.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close