Čo je to lungo a aké spôsoby prípravy existujú?
Lungo. Jedna zo stálic ponuky väčšiny kaviarní. Ide o veľmi obľúbený kávový nápoj, najmä v našich končinách. Viete však, čo sa za týmto zahraničným názvom ukrýva? Tento článok vám odkryje tajomstvá tohto nápoja i fintu, ktorá vylepší jeho chuť. A okrem toho vám prezradíme, ktorá káva z pražiarne Coffeein chutí ako lungo najlepšie.
Náš tip: viac kávových nápojov spoznajte v rubrike Druhy kávových nápojov.
Čo je to lungo?
Slovo lungo pochádza z taliančiny. V preklade znamená “dlhý”. Slovo dlhý sa týka času extrakcie, ktorý priamo súvisí s objemom výsledného nápoja. Vo voľnom preklade lungo predstavuje “dlhšie, rozriedené espresso”.
Aj espresso, aj lungo sa vo väčšine prípadov pripravuje použitím dvojitého sitka. Poučky hovoria, že ideálny čas extrakcie espressa by sa mal pohybovať v rozmedzí 20 až 30 sekúnd. V ideálnom prípade by sa vo vašej šálke mal za tento čas ocitnúť dvoj- až trojnásobok vstupnej dávky kávy. Vo výsledku teda dostanete dve klasické espressá alebo jedno dvojité.
Lungo ako rozriedené espresso sa vyznačuje väčším objemom. Jeho výsledný objem je približne troj- až štvornásobne väčší ako vstupná dávka kávy. Aj čas extrakcie lunga by mal byť v porovnaní s espressom mierne predĺžený. Ak sa však chcete vyhnúť príliš horkým chutiam, neprekračujte hranicu 30 sekúnd. Väčší objem vody a mierne dlhšia extrakcia majú za následok vodnatejšiu štruktúru, ľahšie telo a jemnejšie chute.
Príprava v páke a automate
Príprava lunga je možná tak na pákovom, ako aj na automatickom espresso kávovare. Správne nastavenie receptu je pri oboch spôsoboch prípravy kľúčové pre dosiahnutie čo najlepších chutí. Kľúčom k úspechu je práve hrubšie mletie v porovnaní s klasickým espressom, a to v tak v prípade automatického, ako aj v prípade pákového kávovaru.
Spôsoby prípravy lunga
Koľko ľudí, toľko názorov. Názory na to, ako by sa lungo malo správne pripravovať, sa líšia naprieč spektrom profesionálnych a domácich baristov.
“Tradičná metóda” prípravy lunga
Existuje takzvaná tradičná metóda, podľa ktorej by sa mali kávové zrná namlieť hrubšie, čo spôsobí, že za 25 – 30 sekúnd pretečie kávou väčšie množstvo vody. Výsledný nápoj je o niečo menej výrazný, má ľahšie telo a jednotlivé chute nie sú tak zreteľné.
Dnes sa s takýmto spôsobom prípravy lunga stretnete vo veľmi malom počte kaviarní. Práve odlišná hrúbka mletia pre prípravu lunga môže predstavovať neprekonateľný problém. Buď si prevádzka zadováži mlynček vyhradený exkluzívne pre lungo alebo sa jej baristi nevyhnú neustálemu prestavovaniu hrúbky mletia.
“Lenivá metóda” prípravy lunga
Preto sa lungo najčastejšie pripravuje ako klasické espresso, ku ktorému zákazník dostane horúcu vodu, ktorou si následne svoje espresso rozriedi. Takto ostáva zachovaná ideálna extrakcia espressa, no zároveň je výsledná káva rozriedenejšia a menej chuťovo výrazná. Zároveň je tento spôsob prípravy lunga omnoho jednoduchší, menej zdĺhavý a časovo rýchlejší.
Akú kávu si vybrať na lungo?
Je len na vás, z akej kávy si pripravíte svoje lungo. Mnoho baristov odporúča použiť ovocnejšie a chuťovo plnšie kávy, ktorých acidita sa pri lungu zjemní. Keď sa však rozhodnete pre čokoládovo-orieškovú kávu, je to rovnako úplne v poriadku. Mala by to však byť káva vhodná na espresso, čiže pražená o niečo tmavšie.
Vietnam Lang Biang od pražiarne Coffeein
My sme sa rozhodli pripraviť si ho z premytého Vietnamu Lang Biang od slovenskej pražiarne Coffeein. Coffeein určite všetci dôverne poznáte. Prednedávnom predstavili novinky – štyri rôzne kávy z Vietnamu od slovenského farmára Mariána Takáča.
Náš tip: pri nákupe na eshope coffeein.sk využite zľavový kód BLOGOKAVE10.
Vietnam Lang Biang Double Washed je vynikajúcou kávou na lungo. Ide o kávu s vysokou sladkosťou, strednou aciditou a strednou horkosťou. Ak vo svojom espresse neobľubujete príliš výrazné chuťové prvky, lungo je pre vás tá správna voľba.
Premytý Vietnam od Coffeeinu pripravený ako lungo je ovocný, no nie príliš výrazný. Telo kávy je ľahšie ako v prípade klasického espressa. Acidita a horkosť kávy sú taktiež zjemnené. Príjemná zamatová textúra kávy však zostáva zachovaná.
Nevýhoda lunga sa nachádza najmä v strate mouthfeel kávy. Lungo má vo väčšine prípadov ľahšie telo a rýchlejšie sa strácajúcu dochuť. Na druhej strane má menej ostré a menej výrazné chute, čo môže mnohým z vás vyhovovať.