sobota, 17 mája, 2025
  • DOMOV
  • Zľavové kódy
  • Všetky články
  • Pražiarne
  • Kaviarne
  • O nás
Žiadne výsledky..
View All Result
  • DOMOV
  • Zľavové kódy
  • Všetky články
  • Pražiarne
  • Kaviarne
  • O nás
Žiadne výsledky..
View All Result
Blog o káve
Žiadne výsledky..
View All Result
Domov Zaujímavosti o káve

Čo je to telo kávy?

Filip Lörinc Od Filip Lörinc
18. marca 2025
cupping káv - ilustračná fotografia

Shutterstock 385283863

Share on FacebookShare on Twitter

Môže mať aj káva svoje telo? A čo si vlastne máme predstaviť pod pojmami káva s ľahkým či ťažkým telom? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo to “telo kávy” vlastne je, ako ho vníma naše telo a čo ovplyvňuje kvalitu tela jednotlivých káv.

Telo kávy je jedným zo základných vnemov, ktoré sa popisujú pri senzorickej analýze kávy. V jednoduchosti predstavuje pocit akejsi “plnosti” či “hmotnosti”, ktorú káva zanecháva na našich jazykoch. Popisuje fyzikálne vlastnosti nápoja, ktoré každý z nás vníma pomocou hmatových buniek rozmiestnených na povrchu jazyka. Predstavte si, že sa napijete čaju, smotany a sirupu. Každá z týchto tekutín vám na jazyku zanechá iný pocit a inú hmotnosť. A veľmi podobne to funguje aj s kávou. Premytá geisha pripravená pomocou Hario V60 bude ľahká a čajová, zatiaľ čo fermentovaná caturra pripravená ako espresso ťažká a sirupová.

Telo ako pocit na jazyku

Počuli ste už o tom, že káva môže byť plná, olejovitá či vodnatá. Tieto pojmy veľmi dobre približujú pocity, ktoré káva na jazyku zanecháva. Predstaviť si ľahké telo kávy môže byť pre mnohých z nás abstraktné. Ak však poviete, že káva je na vás príliš vodnatá, pre ostatných to bude zrozumiteľnejšie. Preto sa môžete stretnúť s rôznymi opismi a prirovnaniami, ktoré približujú takzvaný pocit v ústach (z anglického mouthfeel), ktorý káva zanecháva. 

jazyk - detail - receptory
2062477217

Ako vzniká telo kávy?

Tu sa však naskytá otázka: “Ako je možné, že jedna káva môže pôsobiť ľahko a iná zase ťažko?” Na vlastnosti tela kávy vplývajú dva základné faktory. Prvým je množstvo rozpustných látok, ktoré sa pri extrakcii kávy dostali do výsledného nápoja. Vyššia celková extrakcia, a teda väčšia koncentrácia rozpustných látok v nápoji, zabezpečuje ťažšie telo a nižšia zase ľahšie. 

Druhú zložku tela tvoria látky nerozpustné vo vode. Kávové zrno obsahuje množstvo pevných látok (napríklad bielkovín) a olejov, ktoré voda nedokáže rozpustiť. Aj napriek tomu sa môžu dostať do vašej šálky kávy a podieľať sa na jej tele. Práve prítomnosť olejov a ich množstvo výrazne ovplyvňuje pocit, ktorý káva zanecháva na jazyku.

extrakcia espressa
Shutterstock 278456510

Aké môže byť telo kávy?

V tomto bode už máte veľmi dobrý prehľad o tom, čo je to telo kávy, ako vzniká a ako ho vnímame. Čo však terminológia, s ktorou sa môžete stretnúť? Pre opis tela kávy v slovenčine najčastejšie používame prívlastky ako ťažké, stredne ťažké či ľahké telo.

Ľahké telo

Kávy s ľahkým telom sa najčastejšie prirovnávajú k čaju (čajové telo). Ľahké telo je najbežnejšie u káv spracovaných premytou metódou. Na jazyku sú ľahké až vodnaté, no vyznačujú sa inými kvalitami (čistota a jasnosť chutí). 

Čaj - príklad ľahkého tela
Shutterstock 1393494677

Ťažké telo

Predstavte si, že ste si do úst naliali sirup či lyžičku oleja. Presne takéto sú kávy s ťažkým telom – na jazyku ťažké a viskózne. V ústach sa prevaľujú pomaly a vytvárajú pocit plnosti. 

agáve sirup - príklad ťažkého tela
Shutterstock 255240556

Stredne ťažké telo

Niekde medzi kávami s ľahkým telom a ťažkým telom sa nachádzajú kávy so stredne ťažkým telom. Pocit, ktorý zanechávajú na jazyku, by sa dal nazvať smotanovým či krémovým.

domáci jogurt - príklad stredne ťažkého tela
Shutterstock 369768824

Čo ovplyvňuje telo vašej kávy?

To, aké telo bude mať výsledný nápoj, sa odvíja od niekoľkých základných faktorov, ktoré vznikajú na farme, v pražiarni a u vás doma či vo vašej kaviarni.

Odroda kávovníka – genetika spojená s terroirom

Predispozície k ťažkému či ľahkému telu sú zakotvené už v genetike jednotlivých odrôd kávovníka. Druh Arabica dnes zahŕňa desiatky odrôd, ktoré sa líšia vo svojich prednostiach, ale aj v nedostatkoch. Veľmi dobrým príkladom je najoceňovanejšia odroda zvaná geisha. Tá má vo svojej prirodzenej forme veľmi ľahké a čajové telo, no vyniká v čistote a iskrivosti chutí. Na druhej strane, odroda catuaí, ktorá je rozšírená najmä v Brazílii, má prirodzene ťažšie, plnšie telo a vysokú sladkosť. Na výsledné rozdiely však nevplýva len samotná genetika. Tú dopĺňajú aj vonkajšie faktory ako nadmorská výška, typ pôdy, klíma či množstvo zrážok. 

kávovníkové čerešne
Shutterstock 559059673

Spracovanie kávy – čím viac dužiny, tým viac tela

Metóda, akou je káva spracovaná, neovplyvňuje len chuť kávy, ale aj jej telo. Najľahšie telo majú premyté kávy, ktorých zrno je sušené bez akýchkoľvek semenných obalov. Ťažšie telo majú kávy spracované metódami honey, suchou metódou, prípadne rôznymi experimentálnymi metódami. Semenné obaly dodávajú zrnu počas spravovania cukry a iné rozpustné látky, ktoré sa následne prejavujú aj na pocite, ktorý káva zanecháva na jazyku. Vo všeobecnosti platí: čím viac semenných obalov sa zúčastňuje na spracovaní, tým ťažšie bude telo kávy.

spracovanie kávy - farmár prehrabáva kávovníkové zrno
Shutterstock 484936303

Praženie – tmavšie je ťažšie, svetlejšie ľahšie

Telo kávy dokáže do istej miery ovplyvniť aj pražiar. Ten pracuje so zeleným zrnom, ktoré má určité kvality a predispozície. Pri zrne, ktorého prirodzenou vlastnosťou bude tvoriť nápoj s ľahkým telom, má pražiar dve možnosti. Buď ľahké telo prizná a cieli na čistotu a jasnosť chutí, čo dosiahne svetlejším pražením, alebo sa snaží telo zvýrazniť. To dosiahne dlhším a tmavším pražením. Ak je proces praženia nastavený správne, môže zvýrazniť telo kávy bez toho, aby obetoval prirodzený potenciál kávy. Ľahko sa však môže stať, že tento prístup povedie k vzniku nepríjemných tónov pečenia.

praženie kávy - ilustračná fotografia
Shutterstock 609809297

Spôsob prípravy – váš vplyv na telo

Posledným faktorom, ktorý ovplyvňuje telo kávy, ste vy alebo váš barista. Ako sme už spomínali, telo sa odvíja od celkovej extrakcie rozpustných látok a prítomnosti nerozpustných látok vo výslednom nápoji. Na to má obrovský vplyv spôsob, akým kávu pripravujete. Najvýraznejší rozdiel pocítite medzi espressom a filtrovanou kávou.

Espresso je extrahované pod vysokým tlakom a vďaka nízkemu objemu vody je veľmi koncentrované. Pri jeho extrakcii navyše vzniká crema, ktorá radikálne ovplyvňuje textúru nápoja. Vďaka tomu má espresso prirodzene ťažšie telo.

Filtrovaná káva vzniká prietokom horúcej vody cez masu kávy a filter (najčastejšie papierový). Nenájdete tu žiaden (alebo len minimálny) tlak, prietok poháňa len a len gravitácia. Pomer vody ku káve je navyše oveľa vyšší. Preto sa filtrovaná káva vyznačuje citeľne ľahším telom. Ak ste zvyknutí na espresso, skúste ochutnať filtrovanú kávu. Prvý dojem, ktorý z nej budete mať, bude pravdepodobne ten, že je “vodnatá”.

Hario V60 - príprava filtrovanej kávy
Shutterstock 623916353

Rozdiely aj v rámci filtrovaných káv

Aj v rámci filtrovanej kávy však nájdete rozdiely. Veľmi dobrým príkladom je rozdiel medzi french pressom a dripperom Hario V60. Káva pripravovaná vo french presse sa označuje za plnšiu, s ťažkým telom. French press, namiesto filtra, obsahuje len kovové sitko, ktoré do výsledného nápoja prepúšťa oleje a malé čiastočky namletej kávy (kal). Vďaka tomu je nápoj z neho ťažší a “olejovitejší”. Na druhej strane, dripper Hario V60 sa väčšinou kombinuje s papierovým filtrom, ktorý účinne odfiltruje veľkú časť olejov a akýkoľvek kal. To zvýrazňuje čistotu nápoja, no potláča jeho telo. 

Vo všeobecnosti platí, že papierové filtre produkujú najčistejšie nápoje s ľahším telom ako filtre kovové či textilné.

Tak čo, je pre vás doteraz abstraktné telo jasnejšie alebo sa v ňom stále strácate? Vyskúšajte si pripraviť rôzne kávy rôznymi spôsobmi a navzájom ich porovnať. Snažte sa pri tom koncentrovať na pocit, ktorý káva zanecháva na jazyku a zamýšľať sa nad informáciami, ktoré ste sa dozvedeli z tohto článku.


Newsletter: Dostávaj novinky, horúce tipy
na kávy a zľavové kódy pravidelne e-mailom.

Intuit Mailchimp

Značky: káva
Filip Lörinc

Filip Lörinc

Ahojte! Volám sa Filip. Niekoľko rokov som pracoval s kávou ako barista. Za barom ma dnes nájdete len zriedka. Venujem sa “online baristike” pre Blog o káve. Testujem kávy, príslušenstvo a objavujem možnosti a hranice výberovej kávy. Okrem toho sa venujem praženiu kávy pre svoj vlastný projekt Brewing Something a pre košickú pražiareň Melody Fine Roastery. Ak máte nejaké otázky, neváhajte mi napísať na instagrame :)

Ďalší článok
DeLonghi Rivelia - automatický kávovar - nastavovanie množstva vody

Nastavujete si v automatickom kávovare množstvo vody? Mali by ste

Please login to join discussion

KATEGÓRIE ČLÁNKOV

  • Audioblog
  • Druhy kávových nápojov
  • Exkluzívne
  • Kaviarne
  • Kávovary
  • Kávové drinky s Vlčie sirupy
  • Kávové trendy sociálnych sietí
  • Kávový bloger
  • Nezaradené
  • Poď ochutnať slovenskú pražiareň
  • Predstavujeme nové kávy
  • Recenzie káv
  • Recenzie kávových kapsúl
  • Recepty
  • Spôsoby prípravy
  • Zaujímavosti o káve
  • Zdravie

VAŠE ZĽAVOVÉ KÓDY

SOCIÁLNE SIETE

    Guatemala Finca la Pastoria - vytekanie espressa

    Be:Café prináša novinky pre milovníkov espressa: Odvážna Kostarika a elegantná Guatemala

    15. mája 2025
    Štrbské Presso Barista - DeLonghi Magnifica Plus - príprava espressa

    Recenzia Štrbské Presso Barista: Rekord v počte defektov a chuťová vražda

    15. mája 2025
    farmár s kávovníkovými čerešňami

    Prečo má robusta viac kofeínu ako arabika?

    14. mája 2025
    Burundi Turaco od Alter-Nativ

    Štyri tipy na kávy od Alter-Nativ

    13. mája 2025
    Musetti Gold Cuvée - príprava espressa na kávovare La Marzocco

    Recenzia kávy od Musetti: Gold Cuvée nie je hodné svojho honosného mena

    14. mája 2025
    Ladislav Király a káva od Duo Jamaha

    Recenzia kávy Duo Jamaha: Aj lacnejšia káva sa dá robiť poctivo

    6. mája 2025
    Blog o káve

    Na Slovensku máme viac ako 120 pražiarní kávy. Poďte ich spolu s nami ochutnať.

    Naše sociálne siete

    KATEGÓRIE ČLÁNKOV

    • Audioblog
    • Druhy kávových nápojov
    • Exkluzívne
    • Kaviarne
    • Kávovary
    • Kávové drinky s Vlčie sirupy
    • Kávové trendy sociálnych sietí
    • Kávový bloger
    • Nezaradené
    • Poď ochutnať slovenskú pražiareň
    • Predstavujeme nové kávy
    • Recenzie káv
    • Recenzie kávových kapsúl
    • Recepty
    • Spôsoby prípravy
    • Zaujímavosti o káve
    • Zdravie

    ZNAČKY

    Alter-Nativ anketa Barista Coffee Roasters Be:café Brazília cappuccino Coffeein Coffia cold brew De'Longhi ekológia espresso festival kávy filtrovaná káva Goriffee jednorazové poháre kaviarne kofeín koronavírus káva káva a chudnutie káva a zdravie káva na chudnutie Kávoholik kávovar kávové kapsuly kávové nápoje kávový bloger kávový grunt kávový odpad Marián Takáč pestovanie kávy Pozitívne vlastnosti kávy praženie kávy pražiareň kávy príprava kávy Ready After Coffee recenzia kávy recepty rozhovor starbucks Verticcio video výberová káva zaujímavosti o káve

    TOP ČLÁNKY

    Guatemala Finca la Pastoria - vytekanie espressa

    Be:Café prináša novinky pre milovníkov espressa: Odvážna Kostarika a elegantná Guatemala

    15. mája 2025
    Štrbské Presso Barista - DeLonghi Magnifica Plus - príprava espressa

    Recenzia Štrbské Presso Barista: Rekord v počte defektov a chuťová vražda

    15. mája 2025
    farmár s kávovníkovými čerešňami

    Prečo má robusta viac kofeínu ako arabika?

    14. mája 2025
    Burundi Turaco od Alter-Nativ

    Štyri tipy na kávy od Alter-Nativ

    13. mája 2025
    • Cenník
    • Ochrana osobných údajov
    • Štatút

    Copyright © 2025 Blogokave.sk - Všetky práva vyhradené. Made by Creawise.DIGITAL

    Spravovať Súhlas

    Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje.

    Funkčné Vždy aktívny
    Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
    Predvoľby
    Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
    Štatistiky
    Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
    Marketing
    Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
    Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
    Spravovať
    {title} {title} {title}
    Žiadne výsledky..
    View All Result
    • DOMOV
    • Zľavové kódy
    • Všetky články
    • Pražiarne
    • Kaviarne
    • O nás

    Copyright © 2025 Blogokave.sk - Všetky práva vyhradené. Made by Creawise.DIGITAL