Exkluzívne

Čo sú to africké postele?

Predstavte si krásnu posteľ s baldachýnom, ktorý vás počas pobytu v Afrike chráni pred moskytmi a ďalším hmyzom. Už ste si ju predstavili? Super. Tak tú predstavu môžete rýchlo dostať z hlavy. Africké postele sú niečo celkom iné. Sú to postele, na ktorých odpočívajú kávové čerešne.

Na fotkách z kávových fariem ste už pravdepodobne videli vyvýšené drevené rámy. Ich konštrukcia môže byť rôzna. Pri nedostatku miesta môžu byť poschodové a môžu byť umiestnené von na čerstvom vzduchu, ale aj v skleníku. Slúžia na optimálne sušenie kávových čerešní.

Africké postele slúžia na sušenie kávových čerešní

Len nedávno sa z farmy v Hondurase vrátil majiteľ pražiarne Coffeein Peter Szabó. Bolo by hriechom neopýtať sa ho na to, ako africké postele vlastne fungujú. Bol s touto „africkou“ vecou v Strednej Amerike vôbec v kontakte?

„Áno, mali ich tam,“ prikývol Peter Szabó v rozhovore pre Blog o káve a začal vysvetľovať: „Africké postele slúžia na to, aby sa káva sušila rovnomerne a aby k nej prúdil vzduch aj zdola. Tým sa zabráni plesniam a hnitiu.“

Peter Szabó a africké postele
Takto si Peter Szabó z Coffeeinu poprezeral africké postele na farme v Hondurase.

Africké postele nie sú liek na všetko

„Hlavne pri naturálnom a honey spracovaní kávy sú africké postele veľmi dobrým pomocníkom. Na zrne je totiž ešte veľa dužiny, ktorá je háklivá na plesne. Ani africké postele však nie sú liek na všetko; kávu treba počas sušenia pravidelne prehrabávať a dbať na to, aby sa sušila rovnomerne.“

Prečo sú niektoré africké postele jednoduché a niektoré aj poschodové? Má to vysvetlenie? „Ide tu hlavne o to, že keď majú viac úrovní, tak farmári ušetria priestor. Niektoré postele sú umiestnené von, niektoré sú v skleníkoch. To je ideálne na sušenie kávy spracovanej honey metódou.“

Konštrukcia afrických postelí

„Ich konštrukcia môže byť rôzna a vždy ide o to, ako si to nastavia jednotliví farmári. Najčastejšie ide o drevený rám so sitom na vrchu,“ dodal Peter Szabó.

Pre lepšiu predstavu sita na vrchu postelí odporúčame vygoogliť výraz „chicken wire“. Ide o pletivo podporujúce stabilitu vrchnej časti postelí. Slúži hlavne na to, aby sa plocha, na ktorej sa káva suší, pod ťarchou kávových čerešní neprehla.

Farmári majú v rukách niekoľko možností, ako toto všetko nastaviť. Buď si obstarajú pletivo s veľmi malými otvormi, cez ktoré kávové zrná neprepadnú, alebo na pletivo umiestnia PVC sieťovinu. Tá je na sušenie kávy optimálna.

Pozor na dážď

Nepriateľom procesu sušenia je dážď, ktorý by snahu farmárov zmaril. Ak sú kávové postele umiestnené pod holým nebom a nenachádzajú sa vo vyslovene suchom regióne, často sú doplnené malými konštrukciami. Na tie sa v prípade dažďa natiahne ochranná plachta.

Africké postele je potrebné postaviť na miesto s dobrým prístupom slnka. Ideálny je aj mierny svah, na ktorom je lepšie prúdenie vzduchu. Samozrejmosťou je potreba dobrého prístupu kvôli prehrabávaniu. No a africké postele by nemali byť v blízkosti reštaurácií alebo domácich zvierat, pretože kávové čerešne by do seba mohli naťahať neželané pachy.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close